@ismailsaymaz

Eskişehir'de 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten altı kişiye yurt dışı yasağı

Eskişehir'de 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten altı kişiye yurt dışı yasağı
Eskişehir'de 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten altı kişiye yurt dışı yasağı
Eskişehir'de düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış günü için yapılan yürüyüşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesi ile 6 kişinin tutuklanması istendi, 3 kişi de aranıyor. Mahkeme 6 kişiyi yurt dışı yasağı koyarak serbest bıraktı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Eskişehir’de, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapılan yürüyüşte “Hırsız, katil Erdoğan” diye slogan attıkları iddiasıyla evlerinden apar topar gözaltına alınan altı kişi, “Cumhurbaşkanı'na hakaret” suçlaması ve tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 6 kişiye yurt dışı yasağı koyarak serbest bıraktı. Yürüyüşe, küçük yaştaki iki kızıyla katıldığını belirten öğretmen Yücel Karasu, savcılık ifadesinde, “Tek yaptığımız, kızım ile beyaz balon taşımaktı. Tek amacım, ülkemiz ve dünyada barışı savunmaktı“ dedi. Üç kişi de aranıyor.    

Sanıklardan İrfan Yakşi, savcılıkta alınan ifadesinde, “Eylemde dünya barışı, savaşların sona ermesi, çocukların ve insanların ölmediği bir dünyada yaşamak ile ilgili slogan atıldı. Bahsedilen sloganı atmadım, duymadım” dedi. Öğretmen Yücel Karasu ise yürüyüşe iki kızıyla birlikte katıldığını belirterek, “İfade edildiği gibi slogan atmadım, genelde çocuklarımla ilgilendim. Tek yaptığımız, kızım ile beyaz balon taşımaktı. Tek amacım, ülkemiz ve dünyada barışı savunmaktı“ diye ifade verdi. Öğrenci Özge Uyanık da böyle bir slogan atmadığını anlattı. Öğrenci Gökhan Ergin ise, “Zaten ben de Dünya Barış Günü nedeniyle o yürüyüşteydim. Ülkemizde son dönemde yaşanan çatışmalara son verilmesi için yürüyüşteydim” dedi. İşçi Aziz Pirçek de, “Sadece barış sloganları attım” dedi. Emekli Cemil Kuyu, “Amacım barış talebini dile getirmekti. Çağrılmış olsak ifade için gelirdik. Ben özellikle yürüyüşten sonra bazı kişilerin seçilerek hakların işlem yapıldığını düşünüyorum” dedi. Altı kişi, "cumhurbaşkanına hakaret" iddiası ve tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, 6 kişiyi yurt dışı yasağı koyarak serbest bıraktı. Üç kişi ise halen aranıyor.   


  http://www.radikal.com.tr/142722414272242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Barışı Savunmak - Selimserincan

  Şu anda RTE ve saz arkadaşlarının işine savaş daha çok geliyor. Ya da en azından onlar öyle sanıyor....Eee siz de kalkıp buna muhalif olarak "Barış" isterseniz bu karşılıksız bırakılmaz tabii ki. Yoksa mesele "hakaret" filan değil. Bütün Türkiye AKP ve özellikle RTE'nin çıkarları için canla başla çalışmalı. Aksi taktirde sonuçlarına katlanırsınız.

  bu insanlar yeni türkiyeyi hala anlamıyorlar. - hamzaakyol

  ben tekrar anlatayım da aynı hatayı yapmasınlar. yeni türkiyede herşey değişti. ahlak, din, hukuk, siyaset, polis, savcı, mit, asker. adı üstünde "yeni türkiye". artık eski alışkanlıklarınızı bırakın. yeni türkiyedeki yeni din anlayışına göre, en büyük günah cumhurbaşkanına hakarettir. yeni türkiyedeki yasalara göre en büyük suç cumhurbaşkanına hakarettir. yeni türkiyede en büyük ahlaksızlık cumhurbaşkanına hakarettir. bunu kafanızın bir yerine yazın. eğer cumhurbaşkanına hakaret ederseniz, türkiyeye yönelik tehditlerin, terör saldırılarının istihbaratını yapamayan mit, sizi anında bulur. çalan-çırpanı, sıfırlayanı, parsel parsel satanları yakalayamayan polis, sizi anında yakalar, en vahşi cinayetlerde bile "iyi hal"den indirim talep eden savcı, en büyük cezanın da üstünde ceza ister, en vahşi cinayetlere bile "iyi hal"den indirim uygulayan hakim, kanunda yazandan daha fazla ceza verir size. "Hz. muhammedden sonra yeni bir peygamber gelseydi o erdoğan olurdu" diyenlere gıkını çıkarmayan diyanet ve din adamları, mercedes ve lüks yaşamı "istemem yan cebime koy" diyen müftüler, imamlar ve müezzinler, cumhurbaşkanına hakaret edeni dünyanın en ahlaksız, en aşağılık insanı ilan ederler.