Eskişehir'de valilik nevruzu kutladı

Eskişehir'de valilik nevruzu kutladı
Eskişehir'de valilik nevruzu kutladı
Eskişehir Valiliği'nin düzenlediği nevruz kutlamaları kar yağışı altında yapıldı. Vali Güngör Azim Tuna, yakılan ateşin üzerinden atladı.

ESKİŞEHİR - Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen nevruz kutlamaları, aralıklarla yağan karın altında yapıldı. Etkinlikte Vali Güngör Azim Tuna halay çekti, yakılan ateşin üzerinden atladı. Ancak kar yağışı dolayısıyla ateşin yanması için fazla ispirto dökülünce ateş birden parlayınca vali zor anlar yaşadı.

Nevruz etkinliği nedeniyle İsmet İnönü Caddesi'ndeki kanatlı Alışveriş Merkezi önünde toplanıldı. Vali Güngör Azim Tuna ile beraberindekiler mehter takımı eşliğinde Vilayet Meydanı'na kadar yürüdü. Vali Tuna yol boyunca vatandaşlara kırmızı ve beyaz karanfiller dağıttı. Etkinliğe Vilayet Meydanı'nda devam edildi. Buradaki törene Vali Güngör Azim Tuna, Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral İmdat Bahri Biber, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan Gönen, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ile çok sayıda kişi katıldı.

Vali Güngör Azim Tuna, Vilayet Meydanı'nda protokol için hazırlanan üzerinde branda olan yerde oturdu. Vilayet Meydanı'ndaki törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Vali Tuna törende yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"Türk dünyasının en köklü bayramlarından biri olan Nevruz sadece baharı değil, aynı zamanda yeni yıla 'merhaba' dediğimiz gündür. Türk dünyasında yeni yıl, baharla bahar bakışlı yüreklerde umutla başlar."

Vali Güngör Azim Tuna daha sonra beraberindekilerle birlikte Vilayet Meydanı'nda Nevruz ateşini yaktı. Etkinliğe katılan bazı öğrenciler ateşin yanına gelip ısınmaya çalıştı. Vali Tuna elinden tuttuğu bir çocukla birlikte ateşin üzerinden atladı daha sonra Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral İmdat Bahri Biber ile çekiçle demir dövdü. Vali ve beraberindekiler daha sonra Nevruz ateşinin etrafında halay çekip oynadığı. Yumurta tokuşturmasının ardından Türk Halk Müziği sanatçısı Mine Sağlam sevilen türküleri söyledi. Etkinliğe katılanlara tavuklu pilav ile ayran ikram edildi. (EYÜP KELEBEK/DHA)