@ismailsaymaz

ESKİŞEHİR'DE YİNE DAYAK İDDİASI Sopayla dövüp bagaja kilitlediler

ESKİŞEHİR'DE YİNE DAYAK İDDİASI
Sopayla dövüp bagaja kilitlediler
ESKİŞEHİR'DE YİNE DAYAK İDDİASI
Sopayla dövüp bagaja kilitlediler
Eskişehir'deki Gezi eylemlerine katılan üniversite öğrencisi Tevfik Caner Ertay'ın da eli sopalı polisler tarafından dövüldüğü öne sürüldü.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın sopalarla dövülerek öldürüldüğü gün bir üniversitelinin daha polislerce öldüresiye dövüldüğü belirtildi. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi 1. Sınıf Öğrencisi Tevfik Caner Ertay, 2 Haziran akşamı polislerce demir sopalarla dövülüp, polis otosunun bagajına kilitlenerek ölümle tehdit edildiğini öne sürerek suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İfadesine göre, Ertay, 2 Haziran gecesi AK Parti Eskişehir il binasına doğru yürüyen grup içindeydi. Gruba polis müdahale edince, Ertay, gazdan kaçıp bir otoparka saklandı. Arkasından gelen 20-30 polis, Ertay’ı tekme, yumruk ve copla dövdü. Baygın düşen Ertay, gözünü açtığında, polislerin gittiğini fark etti. Yaşadığı kâbusun bittiğini düşünerek otoparkın üst katına çıktı. Ancak asıl kâbus ondan sonra başladı.

Bagajda işkence ’
Ertay bundan sonrayaşadıklarını ise şöyle anlattı: ”Yaklaşık bir saat geçmişti. Bulunduğum yere Eskişehir Terörle Mücadele Şubesi’nde çalıştığını bildiğim, sivil giyimli beş polis geldi. Beni darp edip kimliğimi aldılar. Sürükleyerek merdivenlerden indirdiler. Aşağıda 15 polis daha vardı. Ellerindeki demir ve ahşap sopalarla bana saldırdılar. Yerde yatarken, polis yüzüme biber gazı sıktı. Beni parka doğru sürüklediler, aracın bagajına sıkıştırıp, kapağını kapattılar. Kendi aralarında ‘Bunu yok edelim’ diye baskı uyguluyorlardı. Bilmediğim bir caddeye götürdüler. Bagaj açıldığında da polis amiri olan ‘Ayhan’ isimli şahısla yaklaşık on polis vardı. Ayhan, ‘İyi yapmışsınız, şimdi götürün’ dedi. Bagajdan çıkartmaya çalıştılar. Direnince dövüp, tekrar bagaja kapattılar.”
Üniversite öğrencisi Tevfik Caner Ertay, ifadesinde ayrıca aracın bagajında, iki hastaneye götürüldüğünü, rapor yazan doktora baskı uygulandığını, avukatlarını aramasının engellendiğini ve en sonunda polis merkezinde tutulduğunu da savundu. Ertay’ın, Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nde yapılan muayenesinde ‘burnu ve elinde kemik kırığı, yüzünde yaygın şişlik, sağ göz altında 10x5 santimetre çapında morluk, sırtının sağ tarafında 10x7 santimetre, ensede 20x10 santimetre, batın sağ tarafta 10x7 santimetre ve sol uylukta 30x10 santimetre çapında kızarıklık’ saptandı.
Ertay’ın avukatı Pınar Çelik Arpacı da o gece polislerin müvekkilini kendisinden sakladığını savundu. Arpacı şunları dile getirdi: “3 Haziran’ın ilk saatlerinde Ertay’ı bulabilmek için avukat arkadaşlarla birlikte Eskişehir Devlet Hastanesi’ne gittik. Muayene edilip götürüldüğünü öğrenince emniyet müdürlüğüne yöneldik. ‘Burada yok’ denildi. Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne, ardından Çarşı Polis Merkezi’ne gittik. En son Ertay’ın üç saattir hastanede olduğunu öğrendik. Polis, bizi görüştürmeyince Odunpazarı Polis Merkezi’ne gittik. Görüşmeyi burada yapabildik


  http://www.radikal.com.tr/1147911114791111

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hak'ka Uymaz - Saim Kara

  Bir vatandaşın - suçlu bile olsa- polis ya da bir başka devlet memuru tarafından dövülmesi kanun dışıdır, insanlık dışıdır. Normal bir ülkede, normal insanların yapacağı bir iş değildir. Vatandaş suç işlerse , bunun cezasını verecek olan kanunlardır. Cezayı hukuk dışında birilerinin vermeye kalkması anarşi doğurur. Anarşiyi / hukuksuzluğu önleme görevi olanların, tam tersi işler yapması HAK' ka uymaz.

  vali bey ne diyecek acaba - genco940

  önce bir birlerini dövmüşler dedi, kamera kayıtları ortaya çıkınca polis değil dedi, polis olduğu tesbit edildi, Hastahanedeki doktor ve sağlık görevlileri de soruşturma kapsamına girince bu seferde izin vermiyorum dedi. Derdi nedir bilinmez ama siyasal iktidar adına Eskişehir belediye başkanlığına oynanıyorsa bence avuçlarını yalarlar.

  Demedi deme - X120

  Mahkeme ne karar verirse versin, polis ne derse desin kamu nazarında, polis mağduru olduğunu söyleyen kişi doğruyu söylüyordur artık. Siz otuz kişi birleşip bir kişiyi dövmeye devam edin. Dövdüğünüz her bir kişi karşılığında yepyeni otuz eylemci daha kazanıyor memleket. Anlamamakta ısrar ediyorsun polis kardeş ama,uyguladığın şiddet sadece emniyet teşkilatına ve hükümete duyulan öfkeyi arttırıyor, haberin ola.

  HABERİ DÜRÜST VER - pispor

  ne demek iddia kardeşim gerçek olana iddia denilmez her şey göz önünde adalet bile bir dava tüm gerçekliği ile sonuçlanmış ise diğer benzer davaları da o davaya göre sonuçlandırır Polis göz göre göre sokaklarda kaçan çocukları kovalıyor vatandaşı da buna ortak edip insanları sopalar ile linç ediyor siz halen İDDİA diyorsunuz ayıptır ya

  Eskişehir valisi ve emniyet müdürü görevden alınmalı - hamzaakyol

  Bir ilde, insanları bu şekilde dövmek polisler için gayet normal hale gelmişse, orda suçlu polis aramadan önce, o ortamın oluşmasına zemin hazırlayan, o polislere istediklerini yapma rahatlığını veren vali ve emniyet müdürü derhal görevden alınmalı. Zaten il valisi, daha öncesi açıklamasında, zihniyetinin bozuk olduğunu, asıl suçlunun kendisi olduğunu, açıklamaları ile ifşa etti. Vali hakkında devlet kurumlarında suç çetelerinin oluşmasında ihmali ve/veya sorumluluğu olup olmadığının tespiti için soruşturma açılmalı.

  POLİS NEYİN PEŞİNDE? - m.rozbilen

  En demokratik hakların kullanılmasında bile şiddet içeren işkence derecesinde saldırı ve müdahalede bulunan polisin tavrına akıl erdirmek zor.Konuşarak,tartışarak ve ikna ederek halledebileceği bir meselede şiddete başvurmak neden? Devlet otoritesini sağladıklarını mı sanıyorlar? Tam tersine devlete olan güveni temelden sarsıyorlar.Unutmasınlar ki,emir verilse bile kanunsuz emri yerine getiren bu gün için takipten kurtulabilirler.Arkalarında ilanihaye bu güç olmaz.Bir gün gelir hesabı sorulur.Hem polis bu hareketleriyle neyi kurtardıklarını sanıyorlar? Eskişehirdeki A.İsmail Korkmaz ve diğer kişilere sokak içinde tuzak kurup gelen geçeni öldüresiye darp etmek niye? Varsa bir suç,tutar gözaltına alırsın.Gereksiz ve haksız bir şiddet uygulamak da ne oluyor? Polislere tavsiyem; Emir veren Başbakan da olsa asla hukutan ve adaletten ayrılmayın.İşlediğiniz suçlardan ceza alıp hapis yatmaktan kimse sizi kurtaramaz.Bir süre takipten kurtulabilirsiniz,ama suç teşkil eden eyleminizin hesabını vermekten kurtulamazsınız.Ergenekoncular size ibret olsun.Çoluk çocuğunuzu düşünün ve kimsenin gazına gelmeyin.Tabi vatandaşla şahsi bir meseleniz yoksa.

  Bu eli sopalı adamların eşkiya ve teröristen farkı ne acaba? - _poseidon_

  Bu eli sopalı adamların eşkiya ve teröristen farkı ne acaba?