Eşlerin Boğaz sefası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 'first lady'leri Boğaz'da ağırladı.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 'first lady'leri Boğaz'da ağırladı. Kabataş İskelesi'nden başlayan tekne turuna ABD Başkanı George W. Bush'un eşi Laura Bush ve Britanya Başbakanı Tony Blair'in eşi Cherie Blair'in de aralarında bulunduğu konuk devlet ve hükümet başkanlarının eşleri katıldı.
Konuklar 'The İstanbul Swissotel' adlı teknedeki tur sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları kursiyerlerinin tezhip, hat, ebru, minyatür ve geleneksel el sanatları sergisini de gezdi. Laura Bush'un ebru yapımıyla özel olarak ilgilendiği görüldü. Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, Bush için üzerinde lale figürü bulunan bir ebru yaptı. Emine Erdoğan da Laura Bush'a, üzerinde İznik çinisi bulunan bir kolye sundu.
Tekneye Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti'nin botları eşlik ederken Emine Erdoğan ve konukları, sahilden kendilerine el sallayanlara karşılık verdi. Erdoğan, Laura Bush'a, Ankara gezisinde çekilen fotoğraflardan oluşan bir albüm hediye etti. Daha sonra konuklar Emirgan'daki Sakıp Sabancı Müzesi'ne geçti. Ama Laura Bush ile Cherie Blair, bu programına katılmadı. Müzede 'Avrupa Modasının 300 Yılı' sergisini gezen konuklar, Güler Sabancı'nın evsahipliğinindeki öğle yemeğine katıldı.