Eşme fotoğrafı Iwo Jima'yı hatırlattı

Eşme fotoğrafı Iwo Jima'yı hatırlattı
Eşme fotoğrafı Iwo Jima'yı hatırlattı
Süleyman Şah operasyonunda çekilen bir kare, İkinci Dünya Savaşı'nda ABD ve Japonya arasında Iwo Jima adasındaki muharebelerde çekilen o ünlü fotoğrafı hatırlattı. Iwo Jima'daki bayrak fotoğrafı, Pentagon tarafından kamuoyunda savaşa desteğin arttırılması ve savaş tahvillerinin satışı için hazırlanan reklam kampanyasında kullanılmıştı.

RADİKAL - Genelkurmay Başkanlığı'nın Süleyman Şah operasyonu ile ilgili yayınladığı görüntülerden bir tanesi, İkinci Dünya Savaşı'nda Pasifik Cephesi'nde ABD askerlerinin savaşın simgesi haline gelen ünlü bayrak fotoğrafını hatırlattı.

TSK'ya bağlı tanklar dün gece Süleyman Şah Türbesi'ni tahliye etti. Türbeyle ilgili emanetler de Suriye'de Eşme Köyü'ne taşındı. Eşme'de TSK'ya bağlı birliklerin operasyonuna dair görüntüler de bu sabah basına servis edildi.

Bu fotoğraflardan bir tanesi, İkinci Dünya Savaşı'nda ABD ordusunun simgesi haline gelen ve o dönem ABD kamuoyunda savaş ile ilgili propaganda faaliyetlerinde kullanılan fotoğrafa benzetildi. Fotoğraf, Eşme Köyü'nde TSK'ya bağlı askerler Türk Bayrağı'nı dikerken çekildi.

İşte bu kare, sosyal medyada İkinci Dünya Savaşı'ndaki o fotoğrafı akla getirdi.

PROPAGANDA İÇİN KULLANILMIŞTI

1945 yılında Japonlarla Iwo Jima adasında yaşanan kanlı muharebe esnasında ABD askerlerinin bayraklarını bir tepeye dikmelerini gösteren fotoğraf savaşın da simgesiydi. Pulitzer ödülü de alan bu fotoğrafın hikayesi ise daha sonra ortaya çıktı. Bayrağın ilk dikildiği anda fotoğraf çekilemediğinden daha sonra askerlerin benzer bir sahneyi kurgulamışlardı.
Bu fototoğraf Pentagon tarafından ABD kamuoyunda hem savaşa desteği arttırmak hem de o dönem çıkan 'savaş tahvilleri'nin satışını desteklemek için bir reklam kampanyasında da kullanıldı.

Süleyman Şah Türbesi operasyonundan görüntüler
 

Süleyman Şah Türbesi'nin tarihi