Eşmepınar 'erken' seçimde

Hasköy ilçesine bağlı Eşmepınar Köyü'nde muhtarlık seçimine köyün ileri gelenlerinin oluşturduğu meclis karar veriyor.

MUŞ - Hasköy ilçesine bağlı Eşmepınar Köyü'nde muhtarlık seçimine köyün ileri gelenlerinin oluşturduğu meclis karar veriyor. Seçimden iki gün önce yapılacak toplantıda belirlenecek adaya, seçmeler oy veriyor, başka aday çıkmıyor.
Eşmepınar'da Cumhuriyet'in ilk yıllarından bu yana farklı bir seçim geleneği sürdürülüyor. Eşmepınar'ın 350 hanesinde yaşayan 2 bin vatandaştan
838 seçmen, köyün ileri gelenlerince belirlenen adaya oy veriyor. Geleneğe göre, köyde yaşayanlardan hiç kimse kendiliğinden muhtar adayı olamıyor. Yerel seçimlere iki gün kala toplanan ileri gelenler, muhtarlık yapmasını uygun gördükleri adayı belirliyor. Muhtar adayının belirlenmesinden sonra isim seçmenlere duyuruluyor. Seçim günü sandık başına giden köylüler de belirlenen kişiye oy vererek muhtarı seçiyor.
Adaya gelenek gereği kimsenin itiraz etmediğini belirten ve iki dönemden beri muhtarlık yapan Emrullah Tanış, "Köye özgü bu seçim sistemi sayesinde kavga, kırgınlık, küskünlük yaşanmıyor. Köy meclisinde yer alan yaşlılar bu yıl da muhtarlarını aynı yöntemle seçecek. Meclisin kararını herkes kabul eder. Görevinde başarılı olamayanın ikinci kez seçilme şansı yok" diye konuştu.