Esnaf isyan etti: Artık huzur istiyoruz

Esnaf isyan etti: Artık huzur istiyoruz
Esnaf isyan etti: Artık huzur istiyoruz

Üç gün süren olaylardan sonra Şemdinli?nin DTP?li Belediye Başkanı esnafı gezerek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. FOTOĞRAF: ALİ DAĞER / AA

Çıkan olaylarda zarar gören, kepenk kapatan esnafın temsilcileri: 'Olaylardan en çok biz zarar görüyoruz, artık yeter'

VAN/HAKKÂRİ - Sürekli çıkan olaylar nedeniyle Van ve Hakkâri’de kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf sonunda isyan etti. Van, Hakkâri, Ağrı, esnaf ve sanatkârlar odaları olaylarda özellikle esnafın büyük zarar gördüğünü söyledi. Hakkâri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Koparan “Esnafımız Hakkâri’de bazen 1 aydan fazla kepenk kapatıyor. Gönül ister ki bu olaylar hiç olmasın. Bir an önce barış ve kardeşliğin olması gerekir” diye konuştu. 

DTP’lilerden esnafa ziyaret
Bölgede son zamanlarda yaşanan izinsiz gösteriler sonucu işyerleri zarar gören ve kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf zor anlar yaşıyor. Yaklaşık bir hafta süren olayların bitmesinin ardından hasar tablosu ortaya çıkıyor. Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde 3 gün aradan sonra hayat normale dönerken dün sabah işyerlerini açan esnaf zararlarını gördü. Evleri ve işyerlerinin camları kırılan esnaf ve vatandaşlar temizlik yaptı. Şemdinli Belediye Bakanı DTP’li Sedat Töre, DTP İlçe Başkanı Emrullah Öztürk, DTP’li encümen üyeleri ve bir grup partili, işyerlerini açan esnafı ziyaret etti. DTP’liler, dükkânları hasar gören esnafı tek tek gezerek geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Olaylarda işyerlerinin camları kırılan ve  kepenk kapatan esnaflar ise gösterilerin bitmesini istiyor.

‘Esnaf tepki gösterecek’
Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (VESOB) Başkanı Hüsamettin Çelik, izinsiz gösterilerin bölgedeki esnafa büyük bir darbe vurduğunu belirterek, “Bu tip gösteriler nedeniyle hem halkımız, hem de esnafımız mağdur olmaktadır” dedi. Van ve ilçelerindeki gösterilere artık esnafın büyük tepki göstermeye hazırlandığını anlatan Çelik şöyle konuştu: “Can ve mal güvenliği olmayan esnaf kepenk kapatmak zorunda kalıyor, kepenk kapattığı gün iş yapamayan esnaf, cam ve tabelaları kırılması nedeniyle zarar görüyor. Demokratik açılım sürecinin yaşanırken ortaya çıkan gösteriler bölgeye zarar veriyor.”
Hakkâri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Arif Koparan ise 2 yıldır ilde kepenklerin sürekli kapandığını ve esnafın bu konuda büyük sıkıntılar yaşadığını anlatarak, şunları söyledi:

Bir ay açılmayan dükkânlar
“Hakkâri’de bazen bir ay kepenkler kapalı kalıyor. Bu esnaflarımız için büyük bir zarardır. Her gün kepenk kapatmak bir çözüm değildir. Gönül isterdi ki bu barış sağlansın.”
Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen de esnafın huzur ve güvene ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bunun olmadığı yerde esnaf hayat sürdüremez. Hükümetin bu açılımını sonuna kadar destekliyoruz. Buna her kesimin yardımcı olmasını istiyoruz. Bir an önce bu bölgemizinde huzur ve güvene girmesini, insanımızında işine, aşına sahip olmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

‘Kendi kendine zarar’
Göstericileri sağduyuya davet eden Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erat ise Türkiye’nin her bölgesini kendi bölgeleri olduğunu ifade ederek, şöyle dedi: “Kendi kendimize zarar vermekten başka bir şey yapmıyoruz. Bu olayların olmamasını istiyoruz. Esnaflarımız bu izinsiz gösterilerden ve kendilerine verilen zarardan çok rahatsız. Açılım sürecinin de tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum. Bizim bölgemizde bu tür olayların olması bizi de üzüntüye sokuyor. Bizler ekonomimizi canlandırmamız, eğitim seviyemizi yükseltmemiz gerekiyor. Bölgemizin refahını huzurunu daha iyi noktaya getirmek için çaba sarf etmeliyiz. Gerek doğu da gerekse batıda bu tür olayların cereyan etmemesi, kırmakla vurmakla hiçbir şeyin olmayacağını hepimiz biliyoruz. Buralarda yapılan vurmalar, kırmalar yine o bölge insanına verilen zararlardır” dedi.
Esnaf Kadir Çiçek ise izinsiz gösteriler yüzünden sıkıntı çektiklerini belirterek, “Bu kişilerin yaptıkları biz yöre halkına zarar vermekten başka bir şey değil, büyük maddi zararlara uğruyoruz” dedi. (aa, dha)