Esnafın 'eylemci eleştiren eylem'ine vatandaştan tepki

Esnafın 'eylemci eleştiren eylem'ine vatandaştan tepki
Esnafın 'eylemci eleştiren eylem'ine vatandaştan tepki

TESKOMB Başkanı Kadir Akgül

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin Galatasaray'da yaptığı ve eylemcileri eleştirdiği basn açıklaması sonrası çevredekilerden "Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu" tepkisi geldi.

İSTANBUL Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Gezi Parkı eylemlerinin esnaflara yansımasına ilişkin Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül, Türkiye'nin demokratikleşme sürecine en güçlü katkıyı sağlayanlardan olduklarını ifade ederek, "Huzur ve barışın yolu, ekonomik büyümeden geçer der, sürekli çalışır ve üretir, kar-zarar demeden istihdama yönelik önem verir, iş ve aş sağladığımız her fert için gururlanırız. Ama ne yazık ki, son olayların esas mağdurları bizleriz. Kent meydanlarının sahipleri kentliler, kasabalılar, köylüler, bütün bir ülke dahası tüm dünyadır. Taksim, Kızılay, Konak gibi meydanlarımız Türkiye'nin ana değerleridir. Bu meydanlara hayat verenler de esnaflardır" dedi.


GÖSTERİLER, TAŞKINLIKLAR SABRIMIZI TÜKETMEKTEDİR
Kadir Akgül, demokratik yasa ve kurallar çerçevesinde her ferdin kendini ifade etme hakkına ve özgürlüğüne sonuna kadar saygılı olduklarını belirterek, “Gezi Parkı gösterileri olarak adlandırılan eylemler sırasında uğradığımız bütün haksızlıklara, fiziki saldırılara, kapı ve pencerelerimizin kırılmasına rağmen sükunetimizi koruduk. Yaralanan, hayatını kaybeden her bir can, yüreğimizi binlerce kez dağladı. Türkiye'nin pek çok kent meydanının çevresinde ticaret sekteye uğradı. Gösteriler nedeniyle en ağır kayıpları esnaf ve sanatkarlar veriyor. Özellikle yaz dönemi gelir beklentilerimizin hepsi boa çıktı. Yerli ve yabancı turistler semtimize uğramaz oldu. Ürünlerimiz tezgahta çürüyor, mallarımız stoklarda bekliyor. Müşterilerimiz kaçıyor. Sonuç olarak, her gün bambaşka bir gerekçeyle düzenlenen, artık amacını ve hedefini anlamadığımız işyerlerimizin bahçesinde, hatta içinde yapılan gösteriler, taşkınlıklar sabrımızı tüketmektedir. TESKOMB üyesi 1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak 'esnaflar mağdur olmasın, sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun, esnafın yüzü gülsün, esenliğimiz yerine gelsin. İlgililer sesimizi duysun' istiyoruz" diye konuştu. 
MİNİ COOPER'LI ÖNLEM

Akgül, açıklamadan sonra yöneltilen soruları yanıtsız bırakırken, yapılan açıklamaya çevredeki vatandaşlardan da tepki geldi. Bir vatandaş, "Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu?" derken, bir başkası da, "Tahrik ediyorsunuz, saldırı olmazsa vatandaş hiç kimseye zarar vermez. Tek yönlü basın toplantısı olmaz. Esnaf kan ağlıyor, çünkü ekonomik kriz var" diyerek, tepki gösterdi. Akgül ve beraberindekiler daha sonra araçlarına binerek, ayrıldı. Bu arada basın açıklamalarında TOMA ve çevik kuvvet ekiplerince alınan önlemin bugün alınmadığı gözlendi. Açıklama sırasında mini cooper'lı asayiş polisleri görev yaptı 


DİLHUN GENÇDAL - ÜNSAL ÇAKİN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1141854114185439

  YORUMLAR
  (39 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aslında - hermevsim

  Doğru olan açıklama "Polis şiidetten vazgeçmeli ve buraya toplanan onbinler rahatça gösteri yaparak esnafın da kazanmasını sağlamalıdır" olacakken, yukarıdan kumandalı sözde başkan kapı gıcırtısı çıkartmaktadır, belki bir üst görev de ben alırım niyetiyle... Alırsın alırsın da senin gibi çok var öyle. Hnginize yetecek bu güzel ülke?

  AKP nin güdümünde. - kaşınan adam

  Esnafı çok düşünüyorsunuzda ,AKP tarafından açılan yüzlerce AVM sayesinde kasaplar,terziler,bakallar,kunduracılar semt caddelerindeki giyim eşyası satanlar,beyazeşyacılar tükenirken ,milyonlarca esnaf işini kaybederken neredeydiniz.Taksim etrafındaki esnafın biraz canı yanıncamı aklınız başınıza geldi.Halk bunu yemez dernek başkanı .Bu açıklamayı Recep beyin taliamatıyla yapıyorsun bunu cümle alem biliyor..

  Bayrak satan ne peki? - zakin

  Bayrak satan adamın örgüt kurmakla suçlandığı günlerde bu adamlarda çıkmış sözde esnaf adına açıklama yapıyor.. El insaf .. Eğer esnafsan önce bayrak satan adamı savunmalısın...

  vay anasına sayın seyirciler - memo02

  iktidarın dalkavuğu yiğitide geçecen ha gayret,avm lerin iktidarına yaranmak bir esnafa yakışmıyor.esnaflığı bırak makarnaya hücüm.

  Gericiler - capoeirista

  Orta kesimler, küçük sanayici, küçük tüccar, zanaatçı, köylü, hepsi orta kesim olarak varlığını çöküşe karşı güvenceye almak için mücadele eder burjuvaziyle. Demek ki bunlar devrimci değil tutucudurlar. Dahası, gericidirler, tarihin çarkını geriye doğru döndürmeye uğraşıyorlar. Kominist Parti Manifesto (1848)

  o sabır sizde zaten yoktu. - mona_noyan

  Tek değişen size cesaret veren yada sizi tehditlerle kolayca sindirenlerin daha çok güç kazandığını sanması ama 1 kişi eylem yaptıysa bir daha ki patlamada 2 kişi eylem. O zaman ne yazık ki ne yaptığınızı anlarsınız.

  bekleyin bundan sonra müşteri bulursunuz.... - uyusuk

  Saldırdığınız zaten sizin kendi müşterilerinizdi. bu müthiş zeka örneği ile AVM den dükkan kapma yarışına girdiniz sanırım...