ESP'lilere örgüt suçlaması

ESP'lilere örgüt suçlaması
ESP'lilere örgüt suçlaması
MLKP terör örgütü üyeliği suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 şüpheli dün savcılık ve hakimlik sorgusu için Ankara Adliyesi'ne gönderildi.

ANKARA - Şüphelilere savcılık sorgusunda, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) gerçekleştiği eylenler ile “Gezi Park eylemlerine neden katıldıkları ve eylemlere katılma talimatının kimden aldıkları” soruldu.

ESP üyesi olan 10 şüpheli, emniyet sorgusunda “MLKP terör örgütü üyesi olmak; örgüt adına faaliyette bulunmak, para toplamak; şiddet içerikli eylemlere katılmak, mala zarar vermek” ile suçlandı. Şüphelilere yöneltilen suçlamaların temelinin ESP’nin yasal faaliyetleri olması dikkat çekti. ESP’nin Yüksel Caddesi’nde düzenlendiği savaş karşıtı eylemde soruşturma kapsamında ele alındı. Şüphelilere bu eylemde “Askere gitme kardeş kanı dökme” şeklinde atılan sloganın amacının ne olduğu soruldu.

Partine niye gidiyorsun
Partililerin Ankara Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirdikleri açlık grevi eylemi, 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi gibi toplantılarda suçlamalara dayanak gösterilerek, bu eylemlere neden katıldıkları soruldu. Şüpheliler arasında yer alan, ESP Ankara İl Başkanı Fadime Çelebi’ye 19 Aralık Hayata Dönüş operasyonunda ölenleri anmak için parti genel merkezinde yapılan toplantıya neden kalığı da soruldu.

Deniz ne ifade ediyor sizin için
Şüphelilere partinin kadın kollarının üyelerinin Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinde düzenlenen toplantıya Deniz Gezmiş, Mahir Çayan resimlerini neden astıkları da sorularak şöyle denildi: 
“PSAKD’de yapılan örgütlenme kurultayına katılmak için talimat aldınız mı? Kurultaya katılan şahıslar kimlerdir? Bu şahıslarla örgütsel irtibatınız nedir? Kurultayın yapıldığı yerde duvarda asılı olan, THKO terör örgütünün kurucusu ve lideri Deniz Gezmiş ile THKP/C terör örgütünün kurucusu ve lideri Mahir Çayan sizin için ne anlam ifade ediyor? Açıklayınız.”
Gezi eylemlerine neden katıldınız
Şüphelilere ayrıca Gezi Park eylemlerine neden katıldıkları ve katılma talimatının kimden aldıkları yönünde sorular da yöneltildi. Şüpheliler de savunmalarında gerçekleştirdikleri eylemlerinin hepsinin yasal ve parti faaliyeti olduğuna vurgu yaptı. Savcılık sorgusunun ardından Fadime ve Orhan Çelebi çiftinin arasında bulunduğu 4 kişi, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilirken, 6 şüpheli ise serbest bırakıldı.