Esrar da verdik dayak da attık

Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören bazı hastaları dövdükleri ve uyuşturucu sattıkları iddiasıyla tutuklanan iki hastabakıcı suçlarını mahkemede itiraf etti.

ADANA - Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören bazı hastaları dövdükleri ve uyuşturucu sattıkları iddiasıyla tutuklanan iki hastabakıcı suçlarını mahkemede itiraf etti.
Star TV'deki 'Deşifre' programının ortaya çıkardığı olayın ardından gözaltına alınan Hüseyin Hatipoğlu ile Nusret Er, dün mahkemeye çıkarıldı. 400 YTL aylıkla çalışan Hatipoğlu, ifadesinde şunları anlattı: "Bayram Tepe isminde bir hasta vardı. Bayram, yanına gelen şahsı kuzeni olarak tanıttı. Esrar bağımlısı olduğunu söyleyip esrar istedi. Ben de, hastanede böyle şeyler olmayacağını söyledim. Ancak, Bayram ısrarlarına devam edip esrar bulmamı istedi. Ben de dayanamadım bir içimlik sigarada kullanmak üzere esrar getirdim. Esrarı Kabaktepe Mahallesi'nde birinden satın aldım. Bayram'a verdim."
Er ise şunları söyledi: "Hastalar ilaç kullandıkları için kendilerini kaldırmak zor oluyordu. Kaldırınca da saldırganlaşıyorlardı. Kendimizi korumaya çalışıyorduk. İstemeyerek de olsa korunmak amacıyla aşırı olmayacak derecede şiddet kullanıyoruz."
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Antmen, yaşananlara şaşırmadığını söyledi: "500 kapasiteli hastanedeki hasta sayısı 650'dir. 25 pikiyatrist olması gerekirken sayı 19'dur. 250 hemşireye ihtiyaç varken 85 hemşire bulunmaktadır. Niteliksiz temizlik görevlisi arkadaşlar çalıştırılmaktadır. Önlem alınmazsa benzer görüntülerle yeniden karşılaşılabilir.