Esrarengiz bir cinayet

Hukuk Fakültesi öğrencisi 25 yaşındaki Önder Babat, İstiklal Caddesi'nde İmam Adnan Sokak'ta üç arkadaşıyla birlikte yürüdüğü sırada, kafasına sıkılan tek kurşunla öldürüldü.

İSTANBUL - Hukuk Fakültesi öğrencisi 25 yaşındaki Önder Babat, İstiklal Caddesi'nde İmam Adnan Sokak'ta üç arkadaşıyla birlikte yürüdüğü sırada, kafasına sıkılan tek kurşunla öldürüldü.
İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirmesi için tek dersi kalan Önder Babat, önceki gün Fransız Kültür Merkezi'ndeki kısa metrajlı belgesel film gösterisine gitti. Gösterinin ardından okuru olduğu 'Devrimci Hareket' dergisinin bürosuna uğradı. Buradan bir felsefe seminerine katılmak için saat 19.00 sıralarında çıkan Babat, üç arkadaşıyla birlikte yürürken aniden yere düştü. Babat'ı ayağa kaldırmaya çalışan arkadaşları, kafasının arkasından kanlar aktığını gördü. Bir taksiye bindirilen Babat, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü, ancak hastaneye götürüldüğünde, hayatını kaybetmişti.
'Uzaktan, susturucuyla...'
Olay anında Önder Babat'ın yanında olan Erman Öztürk, "Hiçbir ses duymadık" dedi. Cesedi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılan Babat'a otopsi yapıldı. Babat'ın başında 9 milimetre çapında bir mermi çekirdeği bulundu. Önder Babat'ın ailesinin avukatı Anıt Baba, "İlk incelemelere göre şifahen bilgi veren uzmanlar, uzak bir noktadan ve susturucu ile ateş edilmiş olabileceğini söylediler" dedi. Babat'ın cenazesi sloganlarla Adli Tıp Kurumu'ndan Yenibosna Cemevi'ne götürüldü. Cenaze töreni sırasında arkadaşları, 'Önderler Ölmez' sloganları attı ve devrimci marşlar söyledi. Cenaze, daha sonra bir otobüsle memleketi Tunceli'ye gönderildi. Babat'ın arkadaşları, "Polis olay yerinde kanlı bir taş buldu ve onu incelemeye aldı. Ancak yapılan otopside kafasının arkasından tek kurşunla vurulduğu anlaşıldı" diye konuştu.