Esra'ya SSK hayat verdi

Yeşil kartlı olduğu için Akdeniz Üniversitesi'nin tedavisini kabul etmediği 14 yaşındaki Esra Işık, kendisine kucak açan İzmir Tepecik SSK Eğitim Hastanesi'nde annesinden yapılan böbrek nakliyle yaşama döndü.
Haber: ARZU ÇETİK / Arşivi

İZMİR - Yeşil kartlı olduğu için Akdeniz Üniversitesi'nin tedavisini kabul etmediği 14 yaşındaki Esra Işık, kendisine kucak açan İzmir Tepecik SSK Eğitim Hastanesi'nde annesinden yapılan böbrek nakliyle yaşama döndü.
Ölüme terk edilmişti
İki böbreği iflas eden Esra Işık' ın tedavisi, Akdeniz Üniversitesi tarafından, "Yeşil kartlı hastaların parasını devletten alamıyoruz" gerekçesiyle bir ay önce reddedildi. Böbreklerini vermeye hazır anne Aynur ile baba Şerafettin Işık, yüksek ameliyat ve tedavi masrafları karşısında çaresiz kaldı.
Altı aylık ömür biçilen Esra'nın dramını gazetelerden okuyan İzmir Tepecik SSK Eğitim Hastanesi hekimleri harekete geçti. Hekimlerin tedaviyi ücretsiz gerçekleştireceklerini bildirmesiyle Işık ailesi İzmir'e getirildi. Kocaman Oteli de İzmir'e gelen ailenin konaklamasını ücretsiz üslendi.
Diyalize gerek kalmadı
6 Nisan'da tedavi altına alınan küçük kız için uygun vericinin annesi olduğuna karar verildi. Esra, 19 Nisan'da yapılan ameliyat sonrasında yaşama yeniden umut dolu gözlerle bakmaya başladı.
Anne Aynur Işık, ameliyattan sonra kızı kurtulduğu için sevinç gözyaşları döktü. Beş çocuk annesi olan Aynur Işık, "Önemli olan kızımın sağlığına kavuşması. Ben çocuklarım için yaşıyorum" dedi.
Ameliyatı yapan Op. Dr. Serdar Kaçar, Esra'nın çok iyi olduğunu söyledi. Esra'nın böbrek fonksiyonlarının normale döndüğünü belirten Kaçar, diyalize girmesine gerek olmadığını, yakında taburcu edeceklerini kaydetti.
'Böbrekler tatilde'
Esra, esprili konuşmaları ve tavırlarıyla kısa sürede doktor ve hemşirelerin maskotu haline geldi. Esra, "Baba, benim iki böbreğim de yaz tatiline çıkmış. Yağlarını sürmüş, güneşleniyorlar. Annemin böbreği ise kış uykusundan uyanmış. Tüm masraflarını da şirket, yani ben karşılıyorum. Ona yemek, su veriyorum. Keyfi yerinde" diyerek kendi durumuyla ilgili şakalar da yapıyor.
Esra, neşenin nedeni sorulduğunda ise, "Ağlamayı sevmiyorum. Buradaki doktorlar ve hemşireler çok iyi. Neşe kaynağım onlar benim. Onları görünce ben de hemşire olmak istedim" diye konuştu.