Estetikli itirafçı bulunamıyor

Polise teslim olup Hizbullah'ın ana arşivini vererek örgütün çökertilmesinde rol oynayan itirafçı Abdulaziz Tunç
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Polise teslim olup Hizbullah'ın ana arşivini vererek örgütün çökertilmesinde rol oynayan itirafçı Abdulaziz Tunç, hakkında açılan yeni bir dava nedeniyle aranıyor. Ancak korunması için estetik operasyon yapılan ve yeni kimlik verilen Tunç, bulunamıyor. Hizbullah'ın ikinci adamı olarak bilinen Tunç, Diyarbakır 3 No'lu DGM'de ömür boyu hapis istemiyle yargılandıktan sonra Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmış, Bakanlar Kurulu kararıyla yeni kimlik ve yüze kavuşmuştu.
Ancak Batman'ın Beşiri ilçesinin Yalınkavak Köyü'nde öğretmenlik yapan Ali Rıza Pekgöz'ün 1993'te öldürülmesiyle ilgili, Tunç hakkında Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Ömür boyu hapsi istenen Tunç için, mahkeme kayıtlı olduğu Beşiri Nüfus Müdürlüğü'ne yazı gönderdi. Ancak mahkemeye, bu isimde bir kimsenin kaydının bulunmadığı, Abdulaziz Tunç adlı bir kişinin nüfus kaydının 28 Mayıs 2001 günü Bakanlar Kurulu kararıyla nüfustan düşürüldüğü cevabı verildi.
Ağır Ceza Mahkemesi, önceki gün görülen duruşmada bu kez itirafçı Abdulaziz Tunç'un hangi isimle nüfusa kaydedildiğinin sorularak mahkemeye bilgi verilmesini istedi ve Tunç'un açık ikametgâhının da saptanması için Beşiri Jandarma Komutanlığı'na yazı yazdı.


    http://www.radikal.com.tr/7636107636100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.