'Et bile yiyebiliyoruz'

Kentin en kalabalık ve en fakir ilçelerinden biri olan Bağcılar'daki belediyenin iftar çadırı 3 bin kişiye hizmet veriyor. Uzun masaların başına, büyük tencerelerle üç çeşit yemek konuyor.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Kentin en kalabalık ve en fakir ilçelerinden biri olan Bağcılar'daki belediyenin iftar çadırı 3 bin kişiye hizmet veriyor. Uzun masaların başına, büyük tencerelerle üç çeşit yemek konuyor. Masada tabak, çatal ve kaşığın yanı sıra hurmalı tatlı tabağı hazır bekliyor. İftarın başlamasıyla, masadaki görevli servise başlıyor. Belediye, iftar çadırına uzak olan mahallelerdeki halkın ulaşımı için altı otobüs tutmuş.
Savaş: Zaten evde tüp yok
İftardan çok önce çadırın önünde kalabalık birikiyor. Kadınlar ve erkekler ayrı kuyrukta. Kadınların hikâyeleri birbirinden acıklı. Kıymet Savaş'ın ilkokula giden iki çocuğu var. Kuyruktakilerin çoğunun eşi gibi, onun eşi de konfeksiyon atölyesinde çalışıyor. Savaş, "Eşim 350 milyon lira aylık alıyor. 250 milyonu kiraya gidiyor. Ben çocuklara bakıyorum. Evde ne tüp var, ne de yemek yapacak bir şeyler. Bir ay geleceğim. Komşular buraya geldiğimi bilmiyor, ayıp olur diye saklıyorum" diyor.
'Geçinmek çok zor'
Kucağında çocuğuyla bir kadın çekinerek yaklaşıyor. "Eşiniz ne iş yapıyor" deyince, sessizce, 'Hammal' yanıtı veriyor. Eşi de orucunu, yolu nereye düşerse oradaki çadırda açıyormuş. İki çocuğu gelip eteklerine sarılırken, o nasıl geçindiklerini anlatıyor: "Samsunluyuz. İstanbul sevdasına üç yıl önce geldik. Ben ara sıra apartmanlara merdiven silmeye gidiyorum. Geçinmek çok zor."
Kuyruğun önünde bir başka kadın, "Sıkıntımız olmasa buraya niye gelelim" diye başlıyor söze, "İki oğlum var. Biri 29, diğeri 30 yaşında. Taşeron olarak çalışıyorlar. Anlayacağın çöpçüler. Parasızlıktan ikisini de evlendiremedim. Ben temizlik işlerine gidiyordum. Ama artık yapamıyorum. Depresyona girdim..."
Çadırın kapısı açılıyor. Görevliler yer gösteriyor. En önemli kural, kadın ve erkeklerin ayrı oturması.
Dert bir değil ki...
En arka sırada, iki çocuğuyla Fatma Hastaoğlu var. Eşi bir lokantada aşçı. 10 ve 11 yaşlarındaki oğulları geçen yıl takdir almış: "Eşimin maaşı 600 milyon lira. 350'si kiraya gidiyor. İki çocuğum okuyor. Burada çocuklar birkaç çeşit yemek yiyor. Hatta et bile yiyebiliyoruz. Evde olsa tek çeşit yemek yapabilecektim."
Pakize Akbıyık da küçük kızıyla gelmiş çadıra: "Eşimin atölyesi vardı. Krizde iflas etti. Şimdi Adapazarı'nda bir arkadaşının yanında usta. Beş çocuğum var. Büyük oğlum askerden geldi. İş bulup yardım eder bize. Kızlarımdan biri açıköğretimde, diğeri lisede. Bir oğlum da iktisat fakültesini kazandı. Aleyna birinci sınıfa gidiyor. Sınıf birincisi, ama kulaklarında sorun var. Acil ameliyat lazım. Şu koşullarda çok zor..."


    http://www.radikal.com.tr/7595187595180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.