'Et ve Balık'ta işkence'ye dava

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Amasya Başsavcılığı, 12 Eylül döneminde işlenen işkence suçuna ilişkin sürdürdüğü soruşturmayı tamamlayarak, o dönemde yüzbaşı olarak görev yapan iki askere dava açtı. İddianamede, Amasya’nın Suluova ilçesinde bulunan Et ve Balık Kurumu’nun işkence merkezi olarak kullanıldığı bilgisi yer aldı.
12 Eylül darbesiyle ilgili Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında dava açan, özel yetkili savcı Kemal Çetin, ‘işkence ve kötü muamele suçlarına’ ilişkin yapılan suç duyurularına dair ‘yetkisizlik’ kararı vermişti. Savcı Çetin, suç yeri itibariyle 47 ilin başsavcılığına gönderdiği kararda bu iddialarla ilgili soruşturma açılmasını istemişti.
Bu kapsamda Amasya’da dört kişinin, darbe döneminde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları gerekçesiyle yaptıkları suç duyurusu üzerine Amasya Başsavcılığı soruşturma başlattı. Müştekiler, Suluova ilçesinde bulunan Et Balık Kurumu’nun tutulduklarını ve işkence gördüklerini iddia ederek işkence yapan askerlerin Yüzbaşı Atasoy Fıtoz ve Astsubay Burhan Yöntem olduğunu ileri sürdü. Savcılık Genelkurmay’a yazı yazarak darbe döneminde Suluova Et-Balık Kurumu’nu sorgulama merkezi olarak kullanıp kullanmadığını sordu. Savcılık ayrıca iki askerin görev yerleri hakkında da bilgi istedi. Genelkurmay, yanıtına, Et ve Balık Kurumu’nda işkence konusunda bilgi bulunmadığını ifade ederken, askerlerin görev yerleri hakkında da bilgi gönderdi. 

‘Bodrum katını kullandık’ 

Savcılık soruşturma kapsamında Atasoy Fıtoz ve Burhan Yöntem hakkında işkence suçundan iddianame hazırladı. Atasoy Fıtoz’a ulaşılamadığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkartıldığı anlatıldı. İfadesi alınan şüpheli Burhan Yöntem de 1980-1983 yılları arasında Suluova Et ve Balık Kurumu’nda astsubay olarak görev yaptığını ifade ederek, “O tarihte yalnızca bodrum katı gözetim evi olarak kullanıldı. Sorgulama merkezi olarak kullanılmadı” dedi. İddianamede müştekilerin ifadelerine yer verildi. Musa Koyunca 22 gün Et ve Balık Kurumu’nda işkencelere maruz kaldığını anlattı. Ali Soyal “Götürüldüğüm Et ve Balık Kurumu’nda gözlerim bağlı şekilde kaba dayağa maruz kaldım” diye konuştu. Fazlı Kuru da bildiri dağıttığı gerekçesiyle gözaltına alındığını, elektrik işkencesine maruz kaldığını ve sakat kaldığını ifade etti.