Ete gümrük vergisi zammı geliyor

Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Et ürünlerindeki karışımı yasaklayan tebliğle birlikte et ürünlerinde fiyat artışları yaşanırken, ette bir zam da yeni gümrük düzenlemesi nedeniyle bekleniyor.
Geçen hafta Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren ithal besi hayvanlardaki yüzde 15’lik gümrük vergisinin piyasaya etkisi netleşti. Bu gümrük vergisi artışının 1-1.5 ay içinde piyasaya et fiyatlarında yüzde 9’luk zam olarak yansıması öngörülüyor. Karkas ette kilogram başına maliyet yapılan son düzenleme ile 15 TL’den 16.3 TL’ye çıkacak. Sütte ise tam tersi bir durum yaşanacak.

Yüzde 9 zam gelebilir
Resmi Gazete’de geçen hafta yayımlanan bakanlar kurulu kararı ile ithal besi hayvanlarından alınan gümrük vergisi oranı yüzde 0’dan yüzde 15’e çıkarıldı.
Bu düzenlemenin etkilerinin ise 20-25 gün içinde piyasaları etkilemesi bekleniyor. Buna göre getirilen yüzde 15’lik gümrük vergisi, ilk aşamada yerli besinin maliyetini etkilemeyecek. Ancak ithal besi hayvanların maliyetini kilogram başına 15.39 TL’den 16.76 TL’ye çıkaracak.
İthal besi ve yerli besilerin fiyatlarının zaman içinde birbirine yaklaşması ve 1-1.5 ay içinde fiyatların yeni dengesini bulacağı tahmin ediliyor. Bu da, hayvancılıkta maliyetlerin yüzde 9 oranında artması anlamına geliyor. Üreticilerin zammı üstlenmemesi durumunda ise, et fiyatlarına yüzde 9 oranında zam kaçınılmaz olacak.

Sütçü memnun
Süt üreticilerinin ise yapılan yeni düzenlemeden yararlanması ve süt üretim maliyetlerinin yüzde 15’lik gümrük vergisi ile yüzde 2.2 oranında düşmesi öngörülüyor. Ancak kırmızı et sektöründeki krizin süt sektörünü de orta vadede olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekiliyor. Süt sektörünün temsilcileri, yeni oluşacak et fiyatlarının en fazla faydayı aracılara sağlayacağına dikkat çekti.