Ethem için Ankara ve İstanbul'da eylem çağrısı

Ethem için Ankara ve İstanbul'da eylem çağrısı
Ethem için Ankara ve İstanbul'da eylem çağrısı
Gezi Parkı protestolarının ilk günlerinde Ankara Kızılay'da yapılan gösteride polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ü öldüren silahı ateşlediği belirlenen zanlı polisin, 'meşru müdafaa' gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına yönelik tepkiler sürüyor.

Radikal.com.tr - Gezi Parkı protestolarının ilk günlerinde Ankara Kızılay’da yapılan gösteride polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ü öldüren silahı ateşlediği belirlenen zanlı polisin, ‘meşru müdafaa’ gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına yönelik tepkiler sürüyor.

Ankara Kızılay’da 1 Haziran günü Gezi Parkı direnişine destek amacıyla düzenlenen gösteriler sırasında Ethem Sarısülük isimli 26 yaşındaki işçi başından vurularak ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede bir süre yaşam savaşı verdikten sonra 14 Haziran günü yaşamını kaybetmişti. Olaydan kısa bir süre sonra Sarısülük’ün vurulma anını gösteren kayıtlar ortaya çıktı. Kayıtlarda bir çevik kuvvet polisinin kalabalığın arasında önce iki el havaya ateş ettiği daha sonra üçüncü el ateşle birlikte oldukça yakınında bulunan Sarısülük’ün yere düştüğü görülüyordu. Daha sonra yapılan incelemelerde, silahı ateşleyen polis ile Sarısülük arasında sadece 4,8 metrelik bir mesafe bulunduğu ve genç işçinin ‘seken’ bir kurşunla değil, direk başına isabet eden bir kurşunla öldürüldüğü anlaşıldı. 

Sarısülük’ün ölümüne neden olan polisin Ahmet Ş. olduğu anlaşıldı ve zanlı savcılık ifadesinin ardından dün Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Ancak mahkeme, zanlı polisin ‘meşru müdafaa sınırları içinde kaldığı’ gerekçesiyle tutuksuz yargılanmasına karar verdi. 

Ethem Sarısülük'ü öldüren polis: Bileğime taş geldi


Sarısülük ailesi, avukatları ve yurttaşlar bu karara büyük tepki gösterirken, dün akşam saatlerinde Ankara ve İstanbul ’da mahkeme kararını protesto için geniş katılımlı yürüyüşler gerçekleştirildi. Ankara Kuğulu Park ve Dikmen’de, İstanbul’da ise Kadıköy’de binlerce kişi mahkeme kararını protesto ederek yürüyüş düzenledi. 

Kadıköy, Ethem Sarısülük için sokaklara aktı


Ethem Sarısülük’ün katil zanlısı polisin tutuksuz yargılanmasına yönelik tepkiler bugün de devam ediyor. Ankara’da, saat 19.00’da Sarısülük’ün vurulduğu noktada toplanma çağrısı yapılırken, İstanbul’da da DİSK ve bağlı sendikalar bugün iş bırakarak sokağa çıkma kararı aldı. Çeşitli partiler ve kitle örgütleri de Ethem Sarısülük’ü anmak için 19.00’da Taksim Meydanı’nda bir araya gelme çağrısı yaptılar. 

O Hakime "adamsın" tebriki


Arınç: Polis memurunun tutuksuz yargılanması aklandığı anlamına gelmez


  http://www.radikal.com.tr/1139029113902910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KAŞIYACAKLAR... - gerçeklik

  Daha çok toplanın ki; kitlesel psikoloji planlı, dış-iç mihrak muktedirlerin amacına daha iyi hizmet edesiniz.Kalabalık arttıkça da olabilecek çatışmalarda yaralı yada ölü sayısı olasılığı artsın.Artsın ki, onları tekrar kullanabileceğiniz yeni gösteri bahaneleri oluşsun. Bu döngü büyüdükçe kendinizi ait his ettiğiniz batı kampıyla beraber başarıya ulaşacağınızı sanasınız, değil mi? Ellerinizi ovuşturup dört gözle beklediğiniz ölüleri ve yaralıları kullanabilecek kadar düştünüz yani! Acıyorum size...

  Birde burdan bakalım - esiroglu

  Sabah gazetesinin sitesindeki görüntülerden bugün bir daha durdura durdura izledim. Ethem Sarısülük'ün yere düştüğü anda polisin silahı hala havada olarak görünüyor. Arkada direkler var. Sekme ihtimali elbette araştırılır. Muammalı bir durum. Polisin olduğu pozisyonda havaya ateş açması makul bir hareket. Üzerine taş yağmuru varken kendi korumasında nasıl bir anormallik olabilir? Polis o noktada yere düşse linç edilmeyecek miydi? Görüntülerden saldırın zaten zarar verme maksatlı olduğu açık seçik ortada. Fakat algımızı yöneten adam dikkati başka noktaya çekiyor. Lütfen dikkati polise uygulanan bu aşırı şiddete çekin. Polise bu derece şiddet neden uygulandı? Gösteriye katılanlar muradı masum bir gösteri olsaydı şiddet uygulamazlardı. Mesela ölen genç daha önce illegal sol grupların eylemlerinde yer aldığı basında yayınlanan fotoğrafları var. Yani bu işleri bilen birisi. Polise saldırı esnasında kullanılan örgüt flamaları hangi örgütlere aitti? Ölüme üzülünür, tasvip edilecek bir tarafı yoktur.Fakat böylesi ağır bir saldırıda birilerine zarar geleceğide kesindir. Yine basına yansıyan görüntülerden polisin üzerine beton bloklar atılıyor. Karşınızda olan düşman askeri mi bu ülkenin bir vatandaşı mı? Çünki saldırılar düşmana yapılmış gibi.

  DİKKAT ISIRIR! - çıkarsız

  kamera kayıtlarına karşın başbakanın polisini savunma ve koruma açıklamalarını görünce korktum. insanları uyarayım diye düşündüm.

  Hukuk devleti dedikleri bu!!! - testereci

  Başbakan polis destan yazdı dedi ya, mahkeme ne yapsın??? Zaten Ethem'in elinde patlamaya hazır bomba da vardı deseler şaşırmayın...Polisin eline taş gelince (o da yalandır ) meşru müdafaa için öldürmeye yönelik silah kullanmak hangi kitapta yazar?

  HER İKTİDAR KATİLDİR - pispor

  Her İktidar her devlet katildir başkada sözüm yok

  hukuk kimin için? - sabahattinali

  gerçek demokrasilerde Hukuk iktidar sahiplerinin kalkanı polisse iktidar sahiplerinin koruması değildir.iktidar aleyhine yapılan bir eylemde yer alan silahsız bir göstericinin polis tarafından öldürülmesinin mutlak bir karşılığı olmalıdır. adalet duygularının zedelenmemesi için adaleti şiar edindiğini iddia eden bir siyasal anlayışın adalet duygularını içinde barındırıyorsa söz konusu olan polisin sırtını sıvazlamak yerine ona madalya takmak yerine adil yargılanması için elinden geleni yapması beklenir.Aksi takdirde zedelenen sadece adalet olmaz geçmişte örneklerini çokça gördüğümüz yargısız infazlar kendini hukuğun seçilmiş hükümetlerin üstünde gören derin ve kirli bir yapıyı kendi elinizle yaratmış olursunuz. hiç kuşkusuz yaratılan bu canavar geçmişte olduğu gibi kendi yaratıcısına zarar verecektir..

  aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış - ayenoğlu ismail

  burdan devrim çıkmaz ,boşuna yormayın kendinizi