Ethem Sancak: Dört bir yandan saldırı altındayız

Ethem Sancak: Dört bir yandan saldırı altındayız
Ethem Sancak: Dört bir yandan saldırı altındayız
Kardeşi Murat Sancak'ın aracına düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili konuşan Ethem Sancak, "Dört bir yandan saldırı altındayız. Biz bu milletin liderini savunuyoruz. Savunacağız, arkasındayız" dedi.

RADİKAL - ES Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, kardeşi Murat Sancak'ın aracına yapılan silahlı saldırının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ben şehir dışındayım. Evden çıkınca suikaste uğrayıp bana haber verdiler hemen gelişmeleri. Murat Beyi aradım.  Bir araba, Passat bir araba çarpmış bunlara. Kaza yapıp durdurmak için. Bizimkiler tedbirliler zaten. Kaç zamandır bu tehditlere maruzuz.

İnmişler arabadan, daha sonra kurşun yağmuru başlamış. Murat Bey detaylı bir şekilde anlattı. Gazeteciler de orada. Dilerseniz Murat Beyi arayın ona ulaşın. Daha detaylı anlatır size. 

Hadımköy'de Fatih Üniversitesi'nin önünde. Karşı taraf ateşe başlamış. Bunlar da arabanın arkasına saklanmışlar. Korumaları cevap vermiş ve bunlar karşılık görünce kaçmışlar. Bir tane koruması var.

Her yerden geliyor tehditler, terör örgütlerinden geliyor. Maalesef bazı basın mensuplarından geliyor. Sürekli köşelerinde bizi hedef gösteren bizi çeşitli vesilelerle suçlayan bir dizi maalesef medya mensubu var.

Dört bir yandan saldırı altındayız. Biz bu memleketin çıkarlarını savunuyoruz. Biz bu milletin liderini savunuyoruz. Savunacağız, arkasındayız. Bu vatana operasyon yaptırtmayacağız. Basın olarak bu ülkeyi savunacağız."

Sancak, "Ek koruma talep ettiniz mi" sorusu üzerine ise şunları söyledi: 

"Güvenlik kuvvetlerimiz gereğini yapıyorlar zaten. Herkesi korumaya çalıştıkları gibi bizi de korumaya çalışıyorlar. Bu aslında topyekûn bir milli mücadele. Görüyorsunuz daha birkaç saat önce Pervari’de 8 vatan evladını şehit ettiler."

Hadımköy'de Murat Sancak'ın arabasına silahlı saldırı
 

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner:

"Bu basit bir terör olayı değil, siyasi boyutu olan bir dizayn çabası bu. Ben de Star Gazetesi'nin bir yazarıyım. Medya mensuplarına yapılmış saldırıyı kınıyorum. Bu bir gözdağı değil. Zırhlı araç olmasaydı belki bugün başka türlü konuşacaktık. 21 kurşun, bu bir suikast girişimi. Bomba patlamış olsaydı vahim bir tablo ortaya çıkacaktı.

Figen Yüksekdağ çıkıp bunu eleştirebilecek mi acaba? Terör örgütüne sırtını yaslamaya devam ediyor."

 

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak:

“Murat beyle görüştüm, olayı anlattı. Kendisinin ilk söylediği şey şu ‘bizi yıldırmaya çalışıyorlar, ama yılmadığımızı görecekler’ gibi bir ifade kullandı.

Ben bu tür saldırılara çok da şaşırmıyorum. Sonuçta terörist teröristliğini yapıyor. Fakat bunun dışında geriye kalan unsurlara baktığımız zaman , diğer medya kuruluşlarının büyük bir kesiminde en ufak bir hassasiyet göremiyoruz. 2015 Türkiye 'sinde saldırıyı terörü kime yönelik olduğuna göre değerlendireceksek hala o zaman ülke adına çok üzücü bir noktadayız. Merkez medya, paralel medya, bu haberleri bir trafik kazası haberi gibi veriyorlar. El altından teşvik edici biçimde veriyorlar. Çok üzücü bir şey bu.

Demokratik Türkiye'de bu tür saldırılar, belli bir siyasi kesim bu saldırıları başından beri sürekli olarak tahrik etmekte, yönlendirmekte, Star medya Grubunu hedef göstermekte. Bunlar alenen devam ediyor.”


TGC: Bu terör eylemini kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Star Medya Grubu Başkanı Murat Sancak’a yapılan silahlı saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Türkiye’de giderek artan terör olayları gazetecileri ve medya kuruluşlarını da hedef alıyor. Son olarak Star Medya Grubu Başkanı Murat Sancak’a yapılan silahlı saldırı Türkiye de barışı bozmak amacını taşımaktadır. Karanlık güçler yine işbaşındadır. Bu terör eylemini kınıyor ve lanetliyoruz. Star Medya Grubu’na geçmiş olsun diyoruz. Faillerin en kısa sürede bulunmasını bekliyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak bu tür saldırıların her zaman karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.” (DHA)