Ethem Sarısülük davası başlayamadı!

Ethem Sarısülük davası başlayamadı!
Ethem Sarısülük davası başlayamadı!
Gezi olaylarında polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük davasının ilk duruşmasında salon sivil polislerce dolduruldu. Sarısülük ailesinin itirazı sonucu hakim salonu boşaltılmasını istedi ancak iki tarafın avukatları arasında bir anda arbede başladı. İlk duruşma yapılamadan dava 28 Ekim'e ertelendi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Gezi eylemlerine destek amacıyla Ankara’da 1 Haziran tarihinde yapılan gösteride polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarsısülük’ün ölümüne ilişkin ilk dava Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Sanık polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında “meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürmek” suçundan açılan ve Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan davanın ilk duruşmasında Ankara Adliyesi polis ablukasına alınırken, duruşma salonunda büyük bir kalabalık olduğu görüldü.

GERGİN DURUŞMA
Sarısülük’ün ailesin avukatlarının duruşma salonunda sivil polislerin bulunmasına itiraz etti. Ailenin avukatları, duruşma salonunda bulunan polislerin çıkarılmasını istedi. Yaşanılan tartışma sonucu mahkeme başkanı duruşma salonunu boşaltılmasını talimatını verdi.SİVİL POLİS TARTIŞMASI
Ethem’in annesi Sayfı Sarısül de tartışmalara katılarak “Salonda sivil polis istemiyoruz” diyerek tepkisini gösterdi. Duruşma salonundaki tartışmalar duruşma savcısının da katılmasın üzerine Sarısülük ailesinin avukatları sert tepki göstererek, “Siz kimsiniz, siz tarafsızın” diyerek tepkisini gösterdi.

Mahkeme başkanın talimatı üzerinde duruşma salonunda bulunan sivil polisler duruşma salonunu terk etti. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Hüseyin Aykgün ve Levent Gök de izleyici olarak takip ediyor.

SALON BİR ANDA KARIŞTI
Mahkeme Başkanı’nın duruşma salonunu boşaltmasını ardından Sarısülük ailesinin avukatları ile sanık polis memurunun avukatları arasında gerginlik yaşandı. Bir anda karışan mahkeme salonunda avukatlar birbirine girdi. İzleyiciler de olaya dahil olunca duruşma salonundaki tansiyon iyice yükseldi. İzleyiciler salonda polis istemediklerini belirten sloganlar atarken, güvenlik güçleri sanık sandalyesindeki polis memuru Ahmet Şahbaz’ı güvenlik çemberine aldı.

DAVA KAPALI GÖRÜLECEK
Yaşanan sert tartışmaların ardından mahkeme başkanı, ‘kamu güvenliğini’ gerekçe göstererek duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.

Duruşmaya izleyici ve gazeteci alınmayacak. Sarısülük ailesinin ve avukatların itirazı sonucu sivil polislerin salondan çıkarılmasının ardından salonda kalan milletvekilleri de mahkemenin bu kararının dışarı alınıyor.

SANIK POLİS DURUŞMAYA PERUKLA GELDİ
Mahkeme heyetinin duruşmanın kapalı yapılmasına karar vermesinin ardından güvenlik ekipleri salonu boşaltmaya başladı. Ancak bu sırada duruşma salonu tekrar karıştı. İzleyiciler mahkemenin kararını “12 Eylül’de bile böyle bir yargılama sistemi görülmedi” diye protesto ederken Cem Sarısülük ile diğer bazı müştekiler sanık sandalyesinde bekleyen sanık polis memurunun üzerine yürüdü.

Güvenlik görevlileri sanık polis Ahmet Şahbaz’ı korumaya aldı. Arbede sırasında sanık polis memurunun tanınmamak için başına taktığı peruk yere düştü. Müşteki avukatları peruğu havaya kaldırarak duruşma salonunda sergiledi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Çıkan olaylar gerekçesiyle mahkeme başkanı duruşmayı 28 Ekim’e erteledi. Böylece ilk duruşma yapılamadı.


  http://www.radikal.com.tr/1152104115210414

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sivil polislerin ne işe yaradığını öğrenmiş olduk - demlicay2011

  tüh çok zor işleri varmış. japon öldürülürken koltukta tv mi seyrediyordunuz. kapkaççılar cirit atarken bacağınız mı ağrıyordu. sevkm mi aldınız? ne işe yaradığınızı böylece öğrendik. yazık yazık. kimin kime çalıştığı belli değil.

  Böyle Bir Neticeye Yine Haberden Vardık. - Clear

  Pardon ama haberde böyle bir şey yok,böyle bir neticeye nereden vardık? Mağdurun yakınları,sanık yakınlarına saldırdı demiyor.Eveeet,bu ifadeler,kendisinden emin bir yorumcunun,karşısındakileri,haberi doğru dürüst okumamakla imalı olarak itham edişini belirten sözleri...Yanıt olarak fazla bir şey söylemeye gerek yok.Haberden ayniyle alıntı yapıp bıakalım.Sondan ikinci bölüm,kalın puntoyla "SANIK POLİS DURUŞMAYA PERUKLA GELDİ" iç başlığıyla başlıyor ve ilk paragrafın son cümlesi ise aynen şöyle yazıyor "....protesto ederken Cem Sarısülük ile diğer MÜŞTEKİLER,sanık sandalyesinde bekleyen,sanık polis memurunun ÜZERİNE YÜRÜDÜLER.".PARDON AMA demekki haberde böyle bir şey "YOK DEĞİL" aksine varmış.Ve de biz bunu haberden okumuşuz.

  Burada katiller ve tecavüzcüler özenle korunur... - szna

  TC devletinin adaletli olduğu bir dava hatırlayan var mı? Çocuklara tecavüz eden onca koca koca adamlar korunup kollanırken, Hrant Dink'in katilleri tosun gibi beslenirken, Sivas'ta aydınları yakanlar devlet memuru olup evlenirken, Mısır çarşısı davasında işkence ile ifadesinde Pınar Selek'i birlikte planladık diyen kişi serbest bırakılıp Pınar Selek yargının saçmalığına takılırken, 1000lerin katili Agar tatile gidip geri dönerken adalet beklemek. Burada katiller ve tecavüzcüler özenle korunur...

  "saniklar saldirmis" - keryil

  pardon ama haberde boyle bir sey gecmiyor, boyle bir neticeye nasil vardik? haberde de eslik eden videoda da bir hengameden bahsediliyor, "magdurun yakinlari sanik yakinlarina saldirdi" denmiyor. kaldi ki haberde belirtildigi uzere "izlemeye" gelen insanlarin sivil polis olmasi (unutmayin ki sanik sivil polis degil) amacin savunmayi provoke edip aynen bu sekilde "gizli durusma" karari aldirmak mi acaba diye dusunduruyor. oradaki sivil polisler ancak tehdit unsuru olur. sivilleri ise mahkemeye sokmayarak mahkemenin seyrinin kamuoyuna iyi yansimasini engellemeye calisacaklar belli ki. rica ediyorum bunu "savunma hakki" kisvesine sokmayin. kimse ne savunmanin konusmasini engellemis, ne saniga saldirmis (haberde saniga mudahale edildigiyle ilgili bir sey de yok, polisin hengamede kendisini cembere aldigi soyleniyor sadece, huseyin aygun de saniga saldiri olmadi diyor videoda). bu olgulardan cikardigim sahsi kanaatim sudur ki emniyet her zamanki gibi "tezgah" kurmus. en son ne zaman soyledikleriyle yaptiklari birdi hatirliyor mu acaba emniyet teskilatimiz?

  izledim. - aliceylan

  ethem davasinin mahkeme videosunu izledim. polisler sanigi korumasa oracikta katledecekler. Anladim ki geziciler de seriat istiyor. görüntüler onu gösteriyor.

  Bunlar Türkiye'de adalet olmadığından yaşanıyor. - brandywine06

  Hiç kimse o polisin adil yargılanacağına ve ceza alacağına inanmıyor. Kalabalığın ortasında ateş ederseniz birine değeceğini bilirsiniz. Üstelik bu polis. Ceza alması gerekmez mi? Ama yargılanan polis ve mahkeme salonuna polisler doluşuyor. Başka bir meslekten birinin yargılanmasına benzemez asker-polis yargılaması. Çünkü her ikisinin de elinde silah, yani zorlama gücü vardır. Bu yüzden o polislerin orayı doldurması mahkemeye de tehdittir. İtiraz da boşaltılması da doğaldır. Sanığın peruk takması ise ceza almayacağını bildiğindendir. Adaletin olmadığı yerde adaleti vatandaşlar eline alır. O da daha sonra başına bir iş gelmesin diye kendini gizlemek istemiş. Peruğun anlamı da budur. Buradan adalet çıkacağına kim inanıyor bu durumda? AİHM'e yol açıkmış. Neden polisin zanlı olduğu durumlarda Türkiye mahkemeleri ceza ver(e)miyor da her defasında AİHM'e gidiyor? Bu bile tek başına Türkiye'de adalet olmadığının göstergesi.

  Salonda Polis İstememek. - Clear

  İzleyeciler ve müşteki avukatları,salonda polis istememiş,yargıç da bunu kabul edip,polisleri dışarı çıkartmış.Sonra ne olmuş? Önce avukatlar karşılıklı birbirine girmiş,akabinde müşteki avukatları sanığın güvenliği için taktırılan peruğu teşhir etmişler.Olağan bir davranışmı,yoksa sanığı ifşa ettirici ve hedef gösterici bir suç mu? daha da ötesi bir hukuk adamı olan avukatların yapacağı bir iş mi? Buyrun siz karar verin.Daha sonra neler olmuş? mahkeme,güvenlik nedeniyle kapalı oturum halinde yapılmasına karar vermiş.Ancak "12 Eylül'de bile böylesi olmadı" demagojileri ayyuka çıkmış.Sonra mı meydanın boş kalmasından istifade,müşteki tarafı,sanığın üzerine yürümüş, yani ağızlarından çağdaş hukuku düşürmeyenler ve her türlü "linç" olayını lanetleyenler,kendilerine doğan ilk fırsatta "linç" etme girişimi başlatmışlar.Hani,suçu kanıtlanıncaya dek herkes masum du ve hüküm giyene dek herkesin savunma hakkı vardı? Böyle mi oluyor,çağdaş hukuk anlayışı? Mahkemeye rest,savunmaya ret,müştekiye infaz hakkı...Öyle mi? oturumun "kapalı" değil,"açık" yapılma talebi ve güvenlik güçlerinin salondan çıkartılma isteği,bunun için mi? Müsade edin yargılansın.Nasılsa AİHM'ye kadar yol açık.Daha ne?