Ethem Sarısülük davası hakimini 'öpen' müdüre soruşturma

Ethem Sarısülük davası hakimini 'öpen' müdüre soruşturma
Ethem Sarısülük davası hakimini 'öpen' müdüre soruşturma
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ethem Sarısülük'ün ölümünden sorumlu tutulan polis A.Ş'yi serbest bırakan hakimi, tweet atarak kutlayan Memur Suçları Soruşturma Bürosu Yazı İşleri Müdürü Zeki Ünalmaz hakkında disiplin soruşturma başlattı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ethem Sarısülük’ün ölümünde sorumlu tutulan şüpheli polis memuru A.Ş’yi serbest bırakan hakimi, twett atarak kutlayan Memur Suçları Soruşturma Bürosu Yazı İşleri Müdürü Zeki Ünalmaz hakkında disiplin soruşturma başlattı. Ünalmaz’ın apar topar izne çıktığı da öğrenildi.

Ethem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan şüpheli polis A Ş. dün öğle saatlerinde sürpriz bir şekilde ifade işlemi için savcılığa çağrıldı. Basın ve Ethem Sarısülük’ün ailesinin avukatlarında saklanarak yapılan ifade işleminin ardından, savcı şüpheli polis memurunu “Meşru Müdafaada Sınırın Aşılması Suretiyle Ölüme Neden Olma” suçundan tutuklama istemiyle Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Hakim Mustafa Aydın, şüpheli polis memurunun tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

'ADAMSIN KUTLAMASI'

Bu kararı Memur Suçları Soruşturma Bürosunun Yazı İşleri Müdürü Zeki Ünalmaz tarafından yayınlanan tweet’le kutlandı. Ünalmaz mesajında, “Gezi olaylarında nedeniyle Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olduğu belirtilen polis memuru hakkında tutuklama isteminin reddedin hakimsin adamsın ellerinde öpüyorummmm” dedi.

DİSİPLİN SORUŞTURMASI

Ünalmaz’ın yayınladığı bu mesajı nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında disiplin soruşturması başlattı. Edinilen bilgilere göre, Sarısülük’ün ölümüyle ilgili soruşturmayı sürdüren büro olan Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nun bir çalışanı tarafından böyle bir mesajın yayınlanmasının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ciddi bir rahatsızlık yarattı. Söz konusu haberler üzerine Başsavcılık, Ünalmaz hakkında hemen disiplin soruşturması başlatma kararı verdi. Yapılacak disiplin soruşturmasının sonucuna göre, Ünalmaz hakkında, uyarı, maaş kesme cezası verilmesi mümkün olabilecek. Ünalmaz’ın, Adliye’deki görevine bugün gelmediği ve izinli olduğu belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/113909211390927

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ss - secer

  sadece göz boyanak.. soruşturmadan sonrası unutturulacak gidecek. sonrasında ise bu olaylar neden oldu? nasıl büyüdü? sorusunun asıl cevabını çoğu kişi yine bilmeyecek...

  özgürce insan düsündügünü söylemezmi.. - Zirkan_10

  Yargi bu olayda vicdan göstermezse, geriye kalan her normal insanda, bu tür karar icin "adam gibi adamsin" demekle yetiniyor ver caresizce yargicin vicdani araniyor..

  Ne iştir yarabbi? - nitemtran

  Soruşturma açılmaz, kızarsınız. Açılır, küçümser, ikna olmazsınız.

  tam bir polis devleti - A.D

  akp den öncede türkiye gerçek anlamda askeri faşizmle yönetilen ve bu dönemde 15.000 faiili meçhul çinayetlerin ve alabildiğine işkençelerin olduğu bir dönemdi 80 yıllık kemalist düzen.şimdi ise bu neo liberallerin,dindar muhafazakarlar döneminde ise belkide dünyada tek siddete dayanan bir polis devleti oldu.akp dönemlerinde bu gezi olaylarından öncede polis 100 genç insanı öldürdü ve bunların hiç biri türk hakim ve savcılarından hiç bir ceza almadı.bizzat bütün bu ölümlerden polisin destan yazdığını söyleyen tayyip erdoğan sorumludur.italyada berlusconi para karşılığı bir kızla ilşkiye girdi diye 7 yıl hapis cezası aldı.bizde ise başbakanın talimatı ile 4 kişi öldü ve bir okadar ağır yaralı ve bunlar başbakanın talimatları ile olmasına rağmen bizde tık yok . işte türk adaleti.4 uzman cavuş bir kıza tecavüz etmesine rağmen türk hakim ve savcıları onları serbest bıraktı.işte türk adaleti.

  izin - erenirmak

  kendisi için soruşturma izni verecek mi acaba? Örneklerinden gördüğümüz üzere öpmeye devam eder seri şekilde terfi eder.

  İleri Demokrasi Marş Marş - sabahtufani

  Bu Müdürden önce Başbakan hakimin alnından öptü, daha 24 saat olmadı 4 kişinin ölümüne, onlarca insanın ağır yaralanmasına neden olan polisi kahraman ilan etti, polisin yetkisinin artırılması güçlendirilmesinden bahsetti, bu durumda savcı da polis de mesajı almıştır. Bundan sonra yargılı ya da yargısız (çok da fark etmiyor sonuçta yasalara da büründürebilir) polis cinayetleri heran tanığı ya da maktulü olabilir(sin)iz. Nerden nereye ileri demokrasiden, işkenceye sıfır toleranstan Uludere'ye, silahla, gaz kapsülleriyle insan öldürmeye, kameranın önünde onlarca polisin savunmasız insanlara yönelik işkenceye varan tutumundan, Başbakanın Polis Devletine.

  çok komik - periferi

  nasıl olsa sonuçlanmadan soruşturma kaldırılır siz insan öldüren polisi bile suçsuz buluyorsunuz. bu adamı soruştursanız ne olur soruşturmasanız ne olur.