Ethem Sarısülük davasında mahkeme davadan çekildi

Ethem Sarısülük davasında mahkeme davadan çekildi
Ethem Sarısülük davasında mahkeme davadan çekildi
Ethem Sarısülük'ün hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın ikinci duruşmasında davaya bakan mahkeme heyeti davadan çekildiğini açıkladı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ethem Sarısülük'ün polis kurşunuyla hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın ikinci duruşmasında davaya bakan mahkeme heyeti şok bir kararla davadan çekildiğini açıkladı.
Davanın ikinci duruşması Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde sabah saatlerinde başlamıştı. Sanık savunması ve avukatların savunmasının ardından mahkeme, öğlen arası vermişti. Saat 14.30’da başlayan duruşmada mahkeme heyeti beklenilmeyen bir karar aldı.

Mahkeme Başkanı Affak İllez, Sarısülük ailesinin avukatlarının mahkemenin bağımsızlığı konusunda şüphelerini dile getirdiklerini, siyasetin yargı üzerinde baskı oluşturduğunu ileri sürerek mahkemenin tarafsızlığı ve adil yargılama hakkı konusunda şüpheler ortaya çıktığı gerekçesiyle heyetin davadan çekilmeye karar verdiğini açıkladı.

Dava dosyası bir üst mahkemeye gönderildi. Mahkeme heyetinin kararı duruşma salonunda bulunan izleyiciler tarafından "Ethem Sarısülük ölümsüzdür" sloganlarıyla protesto edildi.

Öte yandan duruşma boyunca mahkeme heyetinden bir hakim ve savcının zaman zaman kürsüye uzanarak ya da koltuğa yaslanarak uyuduğu gözlendi. Hakim ve savcının bu tavrı sosyal medyada yoğun tepki çekti.

Ethem Sarısülük davası: Sanık polisin fotoğrafı çekilecek