Ethem Sarısülük davasında yargılama durduruldu

Ethem Sarısülük davasında yargılama durduruldu
Ethem Sarısülük davasında yargılama durduruldu
Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin sanık polis memuru A.Ş. hakkındaki davada, yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

ANKARA - Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin sanık polis memuru A.Ş. hakkındaki davanın "izin alınmadan açıldığı" gerekçesiyle "durmasına" ve "gereğinin yerine getirilmesi için dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine" karar verdi.

Kararda, Sarısülük'ün ölümüne neden olan polis memuru A.Ş. hakkında, "meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle adam öldürme" suçundan kamu davası açıldığı hatırlatıldı. A.Ş. ile ilgili, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca, soruşturma iznine gerek bulunup bulunmadığı konusunda cumhuriyet savcısının görüşünün sorulduğu belirtilen kararda, savcının, "Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli sanığın yargılanabilmesi için 4483 sayılı yasa gereğince ilgili makamlardan izin alınması gerektiği" yönünde görüş bildirerek, yargılamanın durdurulması talebinde bulunduğu ifade edildi.

A.Ş'nin ceza kanunu uygulamasında "memur" olarak sayıldığı kaydedilen kararda, Anayasa'nın 129. maddesinde, "Memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında işledikleri iddia edilen suçlardan ötürü kovuşturma açılması, kanunla belirlenen istisnalar dışında, kanunun gösterdiği idari mercinin iznine bağlıdır" düzenlemesinin yer aldığı anımsatıldı.

O polise en fazla 5 yıl

4483 sayılı kanunda, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin, "görev sebebiyle" işledikleri suçlarda yargılama yapılabilmesinin izne bağlandığı hatırlatılan kararda, görev nedeniyle işlenen bir suçun 4483 sayılı kanun kapsamında sayılabilmesinin diğer koşulunun da görevin "idari nitelikte" bulunması olduğu belirtildi.

GEREKİRSE ZOR KULLANMA GÖREVİ VAR
Kararda, 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun Ek. 9. maddesinin (A) bendine göre, "önleyici, caydırıcı, düzenleyici ve koruyucu kolluk hizmetlerine dair görevlerin ifası sırasında silah kullanmak zorunda kalan polis hakkında, cezai sorumluluğun tespiti bakımından Memurin Muhakematı Hakkında Kanuna göre işlem yapılacağı", (B) bendinde ise adliyeye ilişkin vazife ve işlerle ilgili bir hizmeti yerine getirirken silah kullanmak zorunda kalan polis hakkında hazırlık soruşturmasının genel hükümlere göre bizzat cumhuriyet savcılarınca yapılacağının belirtildiğine dikkati çekildi.

Ethem Sarısuluk'ün katıl zanlısı polis üzgünmüş!

Polis Çevik Kuvvet Yönetmeliği'ne göre, Çevik Kuvvet'in kanuna uygun toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin düzenini ve güvenliğini sağlamak, kamu düzenini bozabilecek nitelikteki toplumsal hareketlerin meydana gelmesi muhtemel yerlerde önleyici tedbirleri almak, kanuna aykırı sokak ve meydan hareketlerini önlemek gibi görevleri bulunduğuna işaret edilen kararda, Çevik Kuvvet'in, bu durumlarda meydana gelen kanuna aykırı olayları gerekirse zor kullanarak etkisiz hale getirme görevinin de bulunduğu belirtildi. 

BAŞSAVCILIĞA GÖNDERİLECEK
İddianamede yer verilen olay tutanağında, İstanbul Gezi Parkı'nda meydana gelen olaylara destek vermek amacıyla yapılan eylemlerin 1 Haziran 2013'te de devam edeceği şeklinde bilgiler elde edildiğinden, gerekli "emniyet tedbirleri"nin alındığı ifade edilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Buna göre, suç tarihinde idari nitelikteki bir görev nedeniyle olay yerinde bulunan ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun 16. maddesi kapsamında silah kullanma yetkisine de haiz olan sanığın, idari görevi sebebiyle işlediği iddia olunan atılı suçtan yargılanmasının yapılabilmesi için 4483 sayılı kanun hükümlerine göre yetkili merci tarafından verilmiş soruşturma izni bulunması gerektiği halde, yargılama şartı olan bu izin alınmadan doğrudan soruşturma yapılarak kamu davası açıldığı anlaşıldığından, yargılama şartı gerçekleşmediği için kamu davasının durmasına karar verilmiştir." Kararda, "gereğinin yerine getirilmesi için dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine" hükmedildiği bildirildi.

 

 


  http://www.radikal.com.tr/114222311422238

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sizde bu yargının eline düşün - jooma

  umarım sizinde başınıza aynı şey gelir ve o zaman ne hissedeceğinizi merak ediyorum.

  şimdilik bu kadar - elifarzella

  o polis 2 dönem sonra ya bakan ya emniyet müdürü. bakın görün

  Vicdan Yoksunluğu - runesyadc

  Olayın başlangıcında gidersek, kararda geçen 'kanuna aykırı bir meydan hareketi' değil vatandaşların doğal eylem hakkının fütursuzca bastırıldığı bir kaos ortamı ve bu ortamı yaratanları destekleyenleri görebiliriz ancak. Dilerim ki devran döner, insan hayatını hiçe sayan uyduruk kararlar ve adaletsizlik sahiplerini bulur.

  İşte bu yüzden - sks222

  İşte bu yüzden insanlar sokaklarda.

  80 yıllık cumhuriyetin mahkemeleri - A.D

  O mahkemeler ki 15 000 faiileri belli olan çi,nayetlere göz yummuş,o mahkemelerki işkençelere göz yummuş,polis cinayetlerine göz yummuş.uluslararası sivil toplum kuruluşlarının yıllık raporlarında bldirdiğine göre rüşvet,yağma,talanda listenin ilk sıralarında yer alıyoruz.siz bütün bunlara göz yuman bir hakim ve savcılardan hangi adletin yerine getirilmesini bekliyorsunuz.

  o ney ya? - aharasa

  izin alınması neden zorunlu ki? suç işleyen memur varsa yargı cezasını kessin. suç işlememiş çocukları yargılamak için annesinden izin almıyorsunuz. işte kanunlarımızla tesis edilmiş bulunan (herhalde bu iktidar döneminden çok öncedir) yargı iktidar işbirliği. daha doğrusu ktidar yargıyı öyle kuruyor ki kendisine dokunamıyor. örnek 41 ölümlü pamukova tren kazasında bakan binalinin tcdd genel müdürü için yargılama izni vermemesi sonucunda hep beraber tüm iktidarın sözde hızlı tren uygulamasından paçayı kurtarmasıdır. bu arkaik cunta kanunları, gösteri seçim ve siyasi partiler kanunlarıyla birlikte bir an önce değişmelidir. ancak ondan sonra demokrasimiz var diye hava atılabilir.

  Yeter ki adalet yerini bulmasın... - Barnabycik

  Bu sizin su getirdiğiniz kaçıncı dere oluyor? Bin bir mi? Ben sayamadım da...