Ethem Sarısülük'ü öldüren polis: Bileğime taş geldi

Ethem Sarısülük'ü öldüren polis: Bileğime taş geldi
Ethem Sarısülük'ü öldüren polis: Bileğime taş geldi
Ankara'daki Gezi Parkı protestosu sırasında Ethem Sarısülük'ü öldürdüğü iddiasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan polis memuru Ahmet Ş. ifadesinde, 'Bileğime taş geldi, namlunun yönü değişmiş olabilir' dedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Parkı eylemleri sırasında Ankara ’da Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis memuru Ahmet Ş. dün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Zanlı polis memuru Ahmet Ş., ifadesinde, "Ateş ederken bileğime taş geldi. Namlunun yönü değişmiş olabilir" dedi. 

Ethem Sarısülük'ü vuran silahı ateşleyen Ahmet Ş. isimli çevik kuvvet polisinin ifadesi şöyle: 

“Göstericilere gereken müdahaleyi yapmak üzere, amirlerim tarafından Güvenpark civarında, Kızılay’da görevlendirilmiştim. Müdahale devam ederken olayın çok kızıştığı bir noktada, hatırladığım kadarıyla belediye ekmek satış binasının arkasında göstericiler tarafından sıkıştırıldım ve burada 15-20 kişilik bir grup tarafından yoğun şekilde taş atışına maruz kaldım ve öldürüleceğimi düşündüm. Ayağa kalkarak göstericinin bir tanesine tekmeyle vurdum. Ancak grup üzerime doğru gelmeye devam edince kendimi koruma kastıyla silahımı çetim. Önce namluya mermi sürmedim fakat saldırı devam edince silahımın ağzına mermi verdim ve namlusunu yere doğru tuttum. Ve daha sonra tabancanın namlusunu omuz hizamın üzerine kaldırdım ve havaya doğru ateş etmeye başladım. Toplamda 3 el ateş ettim. Silah sesinin verdiği fırsattan istifade arkamı dönüp koşmaya başladım. Göstericiler halen taş atmaya devam ediyorlardı. Kendimi koruma kastıyla hareket ettim. Silah kullanma şartlarının oluştuğunu düşünüyorum. Kaldı ki kimseyi hedef göstererek ateş etmedim. Bu nedenle suçsuzum. Öncelikle salıverilmeme, olmadığı takdirde adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilmesini talep ediyorum.”

“3 el ateş etim ancak ateş esnasında yoğun şekilde taş atışına maruz kalmıştım. Aldığım darbeler stabilitemi bozmuş olabilir. Bu esnada vücudumun her tarafına taş gelmişti. Bileğime de gelmişti. Bileğime gelen taş nedeniyle namlunun pozisyonu değişip maktulün kafasına doğru yönelmiş olabilir.” 


CUMA İMZA ATACAK

Adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağıyla serbest bırakılan polis memuru Ahmet Ş., cuma günü karakola gidip ilk imzasını atacak.

Ethem Sarısülük'ü vuran polis serbest

O Hakime "adamsın" tebriki

Alpay'dan Ethem için hüzünlü şarkı