Ethem Sarısülük'ü öldüren polis: Bileğime taş geldi

Ethem Sarısülük'ü öldüren polis: Bileğime taş geldi
Ethem Sarısülük'ü öldüren polis: Bileğime taş geldi
Ankara'daki Gezi Parkı protestosu sırasında Ethem Sarısülük'ü öldürdüğü iddiasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan polis memuru Ahmet Ş. ifadesinde, 'Bileğime taş geldi, namlunun yönü değişmiş olabilir' dedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Parkı eylemleri sırasında Ankara ’da Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis memuru Ahmet Ş. dün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Zanlı polis memuru Ahmet Ş., ifadesinde, "Ateş ederken bileğime taş geldi. Namlunun yönü değişmiş olabilir" dedi. 

Ethem Sarısülük'ü vuran silahı ateşleyen Ahmet Ş. isimli çevik kuvvet polisinin ifadesi şöyle: 

“Göstericilere gereken müdahaleyi yapmak üzere, amirlerim tarafından Güvenpark civarında, Kızılay’da görevlendirilmiştim. Müdahale devam ederken olayın çok kızıştığı bir noktada, hatırladığım kadarıyla belediye ekmek satış binasının arkasında göstericiler tarafından sıkıştırıldım ve burada 15-20 kişilik bir grup tarafından yoğun şekilde taş atışına maruz kaldım ve öldürüleceğimi düşündüm. Ayağa kalkarak göstericinin bir tanesine tekmeyle vurdum. Ancak grup üzerime doğru gelmeye devam edince kendimi koruma kastıyla silahımı çetim. Önce namluya mermi sürmedim fakat saldırı devam edince silahımın ağzına mermi verdim ve namlusunu yere doğru tuttum. Ve daha sonra tabancanın namlusunu omuz hizamın üzerine kaldırdım ve havaya doğru ateş etmeye başladım. Toplamda 3 el ateş ettim. Silah sesinin verdiği fırsattan istifade arkamı dönüp koşmaya başladım. Göstericiler halen taş atmaya devam ediyorlardı. Kendimi koruma kastıyla hareket ettim. Silah kullanma şartlarının oluştuğunu düşünüyorum. Kaldı ki kimseyi hedef göstererek ateş etmedim. Bu nedenle suçsuzum. Öncelikle salıverilmeme, olmadığı takdirde adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilmesini talep ediyorum.”

“3 el ateş etim ancak ateş esnasında yoğun şekilde taş atışına maruz kalmıştım. Aldığım darbeler stabilitemi bozmuş olabilir. Bu esnada vücudumun her tarafına taş gelmişti. Bileğime de gelmişti. Bileğime gelen taş nedeniyle namlunun pozisyonu değişip maktulün kafasına doğru yönelmiş olabilir.” 


CUMA İMZA ATACAK

Adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağıyla serbest bırakılan polis memuru Ahmet Ş., cuma günü karakola gidip ilk imzasını atacak.

Ethem Sarısülük'ü vuran polis serbest

O Hakime "adamsın" tebriki

Alpay'dan Ethem için hüzünlü şarkı


  http://www.radikal.com.tr/113902811390289

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yaratıcı ifadeler - serdarbaytar

  Gerçekten polis arkadaşları veya yönlendiren varsa onları kutluyorum, daha önce kaçmaya çalışan bir şüpheliyi başından vuran poliste tökezledim düştüm, düştüğüm sırada silahım ateş almış. her seferinde de hedefi kafadan vuruyorlar. Ya arkadaş siz düşerken bile vuruyorsanız harika, sizi en ön cepheden savaşa göndermek lazım. ileride de sizi yeşilçamın aksiyon filimlerinin senaryo kadrosunda görmeyi şiddetle arzuluyoruz. bileğine taş gelmeden önce o silahı kim için kılıfından çektin onu merak ettim şimdi..

  Kullanılan dile dikkat! - Cigdem_A

  Ahmet Ş. kimdir ey Radikal? Bu insan 18 yaşının altında mı? Bir katili bu denli gözetmek neden, hiç mi vicdanınız sızlamaz? Hakiminiz suçluyu aklar, iktidarınız ayrı sahip çıkar ve siz ayrı korursunuz? Neden çekiniyorsunuz? Mehmet Ali Alabora başta pek çok gezi direnişi destekçisine "uyarı"lar yapılırken titizlik ve hassasiyet göstermeyen gazeteniz neden Ahmet Şahbaz'ın isminin verilmesinde bu denli itinalı davranır? Bu insan tutuksuz yargılanacak olabilir ama kamu vicdanı ve görüntülerde suçu kesinleşmiş bir polistir kendisi.

  ... - k-a-o-s

  kundurama taş doldu atmaya silah gerek...

  Yanlışsın. - ganjml

  Bileğine taş değil,yüreğine zift yapışmış senin.

  Keşke başka şeyler söyleseydi... - citizen

  Gerçi bilemeyiz ama O görüntülerde hiç öyle bir şey yok sanki. Sizin silahınızı ateşleyip, bir yurttaşın yere düştüğünü gördükten sonra gitmeniz gereken yönün tam aksi yönde koşarak kaçmanız ön plana çıkıyor. ...ama...daha farklı şeyler de söyleyebilir ve yakanıza takılacak kahramanlık madalyasını daha çok hakkedebilirdiniz. Mesela "bana ya da başbakanıma küfrettiler, ben de dayanamadım" gibi.

  polis - kullaniciadlikisi

  katil polis her insan öldürdüğünde ayağım kaydı, taş geldi savunması yapıyor. hakimler, savcılar insansanız bu kıyıma dur dersiniz.

  Belkimi ? - orkam_esas

  Hee inandık, belkimişmiş.filmlerde bilinci bayağı açık. Bileğine yön değiştirtecek kadar taş geliyor da, hala ne silahı düşüyor ne de ateş etmekten geri kalıyor, bileğini bile tutmadan ağır silah elinde koşuyor. Hatta bir kuş silahını kılıfından çıkartıp namluya mermi sürüp uçup gitmiştir. Havaya doğrulttum dediği silahı nasılsa taş, aşağı ve tam hedefe doğrultuvermiş, tersi olsa neyse. O kadar polis aptal uzakta bekliyor, bir bu akıllı, silahını çekmiş hücuma geçmiş, besbelli kasıtlı. Demekki neymiş, taştan önce silahı çekilmiş, mermi namluya sürülmüş, silahın doğrultulduğunu gören can havliyle elindekini fırlatmış olabilir sonradan, bak bu olabilir. Tayyip buna git kahraman ol emrini, tarikatta kulağına fısıldadı galiba. Açık emir olsaydı hepsi aynı şeyi yapardı.