'Ethem Sarısülük'ü vuran polis ceza almayacak'

'Ethem Sarısülük'ü vuran polis ceza almayacak'
'Ethem Sarısülük'ü vuran polis ceza almayacak'
Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan çevik kuvvet polisi Ahmet Ş.'yi mahkemeye sevk eden savcılığın sevk maddesinde ceza öngörülmediği ortaya çıktı.

Taksim Gezi Parkı protestolarının Ankara ayağında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ü vuran polisin mahkemece adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasının ardından çarpıcı bir bilgi daha açığa çıktı.

Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Sarısülük’ü tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk eden savcılığın, sevk maddesinin polis için ceza öngörmediği anlaşıldı. Buna göre, tutuksuz yargılanacak olan çevik kuvvet polisi Ahmet Ş. hakkında bu maddeden dava açılırsa, suçlu bulunsa bile ceza verilmeyecek.

Savcı Dalgalı, Ahmet Ş. hakkında, “meşru müdafaa sınırının aşılması suretiyle ölüme neden olma” suçunu yöneltti. TCK’da meşru müdaafa halinde sanığa ceza verilmeyeceği, sınırın aşılması durumunda da “mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaş” varsa sanığın cezalandırılamayacağı düzenleniyor.

Savcılığın da Sarısülük’ün vurulmasını “meşru müdafaa” kavramıyla açıklaması nedeniyle Ahmet Ş. bu suçlardan dava açılırsa ceza almaktan kurtulacak.

Bileğine gelen taşı sonra hatırladı


FAİLİ MEÇHUL KALACAKTI
Savcının ifadesine başvurduğu grup amirinin söyledikleri ise kamera görüntüleri olmasa cinayetin faili meçhul kalacağını ortaya koydu. Grup Amiri S.G., ifadesinde, hiçbir polise ateş emri vermediğini ancak olaydan yarım saat sonra bir memurun ateş ettiğini öğrendiğini söyledi.
Ancak polisin, ateş edenin bir çevik kuvvet polisi olduğunu bilmesine rağmen bu durumu savcılığa bildirmediği anlaşıldı. Bu nedenle, görüntüler açığa çıktıktan ve olaydan 6 gün geçtikten sonra olay yeri inceleme yapılabildi.

Taksim'de Ethem Sarısülük için anma eylemi


DAHA ÖNCEKİ OLAYLRA DA CEZASIZ KALDI
Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun (PVSK) 2 Haziran 2007 tarihinde düzenlenmesinin ardından Baran Tursun, Şerzan Kurt, Çağdaş Gemik’in öldürülmesi gibi çok sayıda olayda sanık polisler “meşru müdafaa” denilerek cezasız kaldı.

Ethem Sarısülük anmasına satırlı saldırı


PVSK’nin 16. Maddesi polise, “(a) Meşru savunma hakkının kullanılması kapsamında, (b) Bedenî kuvvet ve maddî güç kullanarak etkisiz hale getiremediği direniş karşısında, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde, (c) Hakkında tutuklama, gözaltına alma, zorla getirme kararı veya yakalama emri verilmiş olan kişilerin ya da suçüstü halinde şüphelinin yakalanmasını sağlamak amacıyla ve sağlayacak ölçüde silah kullanma yetkisi “ tanıyor.

Şerzan Kurt davasında bir garip karar

 

Çağdaş Gemik'i öldüren polisin cezası yargıtay'dan döndü

 

Baran Tursun davasında polisleri sevindiren karar