'Ethem Sarısülük'ü vuran polis ceza almayacak'

'Ethem Sarısülük'ü vuran polis ceza almayacak'
'Ethem Sarısülük'ü vuran polis ceza almayacak'
Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan çevik kuvvet polisi Ahmet Ş.'yi mahkemeye sevk eden savcılığın sevk maddesinde ceza öngörülmediği ortaya çıktı.

Taksim Gezi Parkı protestolarının Ankara ayağında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ü vuran polisin mahkemece adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasının ardından çarpıcı bir bilgi daha açığa çıktı.

Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Sarısülük’ü tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk eden savcılığın, sevk maddesinin polis için ceza öngörmediği anlaşıldı. Buna göre, tutuksuz yargılanacak olan çevik kuvvet polisi Ahmet Ş. hakkında bu maddeden dava açılırsa, suçlu bulunsa bile ceza verilmeyecek.

Savcı Dalgalı, Ahmet Ş. hakkında, “meşru müdafaa sınırının aşılması suretiyle ölüme neden olma” suçunu yöneltti. TCK’da meşru müdaafa halinde sanığa ceza verilmeyeceği, sınırın aşılması durumunda da “mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaş” varsa sanığın cezalandırılamayacağı düzenleniyor.

Savcılığın da Sarısülük’ün vurulmasını “meşru müdafaa” kavramıyla açıklaması nedeniyle Ahmet Ş. bu suçlardan dava açılırsa ceza almaktan kurtulacak.

Bileğine gelen taşı sonra hatırladı


FAİLİ MEÇHUL KALACAKTI
Savcının ifadesine başvurduğu grup amirinin söyledikleri ise kamera görüntüleri olmasa cinayetin faili meçhul kalacağını ortaya koydu. Grup Amiri S.G., ifadesinde, hiçbir polise ateş emri vermediğini ancak olaydan yarım saat sonra bir memurun ateş ettiğini öğrendiğini söyledi.
Ancak polisin, ateş edenin bir çevik kuvvet polisi olduğunu bilmesine rağmen bu durumu savcılığa bildirmediği anlaşıldı. Bu nedenle, görüntüler açığa çıktıktan ve olaydan 6 gün geçtikten sonra olay yeri inceleme yapılabildi.

Taksim'de Ethem Sarısülük için anma eylemi


DAHA ÖNCEKİ OLAYLRA DA CEZASIZ KALDI
Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun (PVSK) 2 Haziran 2007 tarihinde düzenlenmesinin ardından Baran Tursun, Şerzan Kurt, Çağdaş Gemik’in öldürülmesi gibi çok sayıda olayda sanık polisler “meşru müdafaa” denilerek cezasız kaldı.

Ethem Sarısülük anmasına satırlı saldırı


PVSK’nin 16. Maddesi polise, “(a) Meşru savunma hakkının kullanılması kapsamında, (b) Bedenî kuvvet ve maddî güç kullanarak etkisiz hale getiremediği direniş karşısında, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde, (c) Hakkında tutuklama, gözaltına alma, zorla getirme kararı veya yakalama emri verilmiş olan kişilerin ya da suçüstü halinde şüphelinin yakalanmasını sağlamak amacıyla ve sağlayacak ölçüde silah kullanma yetkisi “ tanıyor.

Şerzan Kurt davasında bir garip karar

 

Çağdaş Gemik'i öldüren polisin cezası yargıtay'dan döndü

 

Baran Tursun davasında polisleri sevindiren karar


  http://www.radikal.com.tr/1139204113920412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sonrası?!?!? - uyusuk

  peki canı yanan birileri adalete olan güvenini kaybedince, adaleti kendi sağlamaya çalışırsa bunun altından kim nasıl kalkacak. bu kararları verirken hiç bunun hesabını yapıyor musunuz?!?!?

  Katili saklamayı becerememek; hukuk yardımı ile bunu rahatça yapmak.. - kargıyel

  Gerek bu sitede gerekse de diğer gazetelerin internet sitelerinde Ethem'in öldürülmesi ile ilgili haberlerin alt yorumlarını özenle okumaya dikkat ediyorum.Tüm yorumların ana teması 'Polisin can derdine düştüğü,o esnada birtakım alavere dalavere olduğu,öldürmenin haklı bir fiil olduğu' şeklinde.Daha acımasız, içeriği kinle yoğrulmuş yorumlar yapanlar da var ama onlar insanlık alemine dahil olmadıkları için sorun yok.Gün geçtikçe ayrıntılar ortaya çıkıyor; emniyetin günlerce katili saklaması, herkesin körleri sağırları oynaması ve savcının da final noktasını ceza istemeyerek koyması 'Ben devletim ve polisimi ne yaparsa yapsın yedirtmem' anlayışının yansıması..Büyük olasılık bu katil polis tek başına destan yazmak için kendi sürüsünden ayrılıyor, gaza geliyor yere düşen eylemciyi tekmeliyor, sonra tüm göstericiler üstüne doğru gelince de çıkarıp silahını kontrölsüzce ateşliyor ve oracıkta bir cana mal oluyor.Normalde silahı ateşlemeden de atabileceği o deparı silahı ateşledikten sonra da pek bir hızla koşuyor ve görüntünün dışına çıkmayı başarıyor.Polisin meşru müdafaa için bir insanın ayan beyan kafasına sıkıyor oluşu da hiç kimsenin canını incitmiyor.Sanırım en acı olanı da bu.

  Taslamak! - Canazzo

  Göstericiler polisi 3-4 metreden can düsmaniymis gibi tasliyorlar ve hic kimse sormuyor, amaciniz neydi diye? Polisi öldürmekmi istiyorlardi?! Polisin yaptigi mesru müdaafa, ve isteyerek ates etmedigi ortada, baska bir yana cekmeye gerek yok!

  Soldurulan Gencecik Fidan - çapulcu

  Bir kardeşimizi öldüren polis nasıl olur da savunuluyor anlamıyorum. Bu katli meşru müdafaa olarak görenlerde hiç mi vicdan yok? Silahsız bir adamın silahla vurularak öldürülmesi hangi hakka, hukuka, vicdana sığar? Suçu işleyen polis en ağır cezalara çarptırılmadan, iç işleri bakanı istifa etmeden, devlet Ethem'in ailesinden ve tüm sevdiklerinden özür dilemeden bu kan nasıl temizlenir? Bu ülkede niceleri faili meçhul cinayetlere kurban gitti de hiç birinin hesabı sorulmadı. Faşist AKP'nin faşist polisi hesap vermek zorunda!

  Bedava Yaşıyoruz bedava - NETWORK

  Niçin kimse Polis Ahmet Ş.ye niçin sadece sen kalabılığın içindesin niçin senden başka biri ateş etme istediğinde bulunmuyor diye sormuyor. Olay akabinde aynı ekipten diğer polislerin ifadeleride gazetelerde yer almıştı ne çabuk unutuldu ? Lütfen yanlış hatırlıyorsam düzeltin. İfadelerde, sinirlerine hakım olamayan A.Ş. bulunduğu polis gurubunda ayrılarak öne atılıyor ( olayı görünteleyen Kanal D muhabiride benzerini söylüyor) ve göstericileri tekmeliyor, copluyor. Sonra kalabalık birden öne doğru hareket edince panikliyor ve ateş ediyor ve bir can gidiyor...

  ALET OLSAN HALİM BÖYLE OLACAK - kowex

  ilk önce basın halkın yanından yer aldı'mı almadı'mı ona bakmak lazım ve ''ETHEM Sarısülük'' olayında en izlediğim CNN TÜRK TV bile haber yapınca tam HABER şöyle dedi POLİS havaya atış açtı olayda bir kişi kapasından vuruldu bunu böyle haber yapan ilk önce sizin TV kanalınız . ya bende güldüm hama Sinirlendiğim için güldüm sanki kafadan vurulan kişi bir kuş havadan uçuyormuş ve O esna'dan polis'de havaya atış açmış Tesadüf'fen isabet etmiş gibi yansıtıyordu ., ağ ağ hele önce suçu kendinden arayın ve acaba önce ben nereden yer aldım .

  Hukuk devleti dediğin..... - testereci

  Milli gelirimiz artmış olabilir ama, insanlık, vicdan, ahlak, hukuk ve adalet konusunda yerlerde sürünüyoruz maalesef...Ey siyaset bezirganları sizin için hangisi önemli??