Ethem Sarısülük'ü vuran polis serbest

Ethem Sarısülük'ü vuran polis serbest
Ethem Sarısülük'ü vuran polis serbest
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara ’da 1 Haziran günü yapılan gösteride, kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün soruşturmasında sürpriz bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı sürdüren Savcı Veli Dalgalı, dün şüpheli polis memuru Ahmet Ş’yi ifadeye çağırdı, ardından tutuklanma istemiyle Nöbetçi 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Mahkeme de sorgunun ardından şüpheli polis memurunun tutuksuz olarak yargılanmasına karar verdi. Gerekçe olarak da şüpheli polis memuru Ahmet Ş’nin ‘meşru müdafa sınırları içinde kaldığı’ kaydedildi.
Jandarma bilirkişinin hazırladığı raporda Sarısülük’ün 4.8 metre mesafeden vurulduğu belirlenmişti. Ethem Sarısülük’ün ailesinin avukatlarının ise sabah saaatlerinde Savcı Dalgalı ile yaptığı görüşmede dosyaya ilişkin herhangi bir gelişme, gelen rapor olmadığı bilgisi verildiği öğrenildi.
Savcı, ayrıca öğleden sonra adliyeden ayrılacağı bilgisini de avukatlarla paylaştı. Ancak akşam saatlerinde şüpheli polis memurunun ifadeye çağrıldığı ve tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildiği bilgisi Sarısülük’ün ailesinin avukatları tarafından tesadüfen öğrenildi.