Ethem Sarısülük'ün ailesinin itirazı reddedildi

Ethem Sarısülük'ün ailesinin itirazı reddedildi
Ethem Sarısülük'ün ailesinin itirazı reddedildi
Ethem Sarısülük'ün katil zanlısı polis memurunun serbest bırakılmasına ilişkin verilen karara ailesini yaptığı tiraz sonuçlandı. Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi, "Ailenin salıverme kararına itiraz hakkı yoktur " diyerek itirazı reddetti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / ArşiviANKARAEthem Sarısülük’ün katil zanlısının serbest bırakılmasına ilişkin verilen karara yapılan itiraz sonuçlandı. Üst mahkeme sıfatıyla başvuruyu değerlendiren Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi, “ailenin itiraz hakkı” olmadığı gerekçesiyle yapılan başvuruyu reddetti. Soruşturma savcısı da katil zanlısı polis memurunun serbest bırakılmasına itiraz etmemişti. Böylece şüpheli polis memuru tutuksuz yargılanacak.

Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara’da 1 Haziran günü yapılan gösteride, Ethem Sarısülük kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi katil zanlısı polis memuru A.Ş’yi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı. Hakim Mustafa Aydın polis memurunun eyleminin meşru müdafaa sınırları içerisinde kaldığını gerekçe göstererek, şüpheli polis memurunun tutuksuz yargılanmasına karar vermişti.

İTİRAZ HAKKINIZ YOK 

Sarısülük’ün ailesinin avukatları, polis memurunun serbest bırakılma kararına itirazda  bulundu.  Üst mahkeme sıfatıyla Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi, başvuruyu bugün sonuçlandırdı. Mahkeme, ailenin verilen karara itiraz hakkı olmadığı gerekçesiyle başvurunun reddine karar verdi. Kararda şöyle denildi: “CMK 234. Maddesi soruşturma evresinde mağdur ve müştekilerin haklarını tek tek saymıştır. Bu haklar arasında salıverme kararına itiraz hakkı yoktur. İkinci olarak salıverilme kararına ancak cumhuriyet savcıları itiraz edebilir.”

SAVCI DA İTİRAZ ETMEDİ

Soruşturmayı sürdüren savcı da şüpheli polis memurunun tutuksuz yargılanmasına itiraz etmemişti. Böylece şüpheli polis memuru artık tutuksuz yargılanacak. Sarısülük ailesinin avukatlarından Eylem Hakverdi verilen karara tepki göstererek “Biz ailenin avukatları olarak bu dosyada tarafız. Verilen karar silahların eşitliği ilkesine aykırıdır. Yasada bizim itiraz yetkimizin olmadığına dair açık ifade  yoktur” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1140223114022312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ya kapatırlarsa!!! - mustafakemalmalazgirt

  "Türkiye'de adalet aramak, kerhanede bakire aramaya benzer." Nazım HİKMET (Yakında kerhaneleri de kapatırlarsa,yalandan da olsa adalet arayacak yer de kalmayacak)

  BAŞBAKAN BU ÜLKEDE OLAN OLAYLAR İLE DIŞ ÜLKELER İLE KARŞILAŞTIRIYOR - pispor

  diyor ki oralarda da oldu diye başbakan baksın bakalım Ukrayna kadar olabiliyor mu polisler bir kadına tecavüz etti DİYE ülke ayaklandı karakol basıldı binalar yakıldı bir kişi ağır yaralandı içişleri bakanı olaya el koydu emniyet üst düzey yetkililer görevden alındı ya bizde bilmem kaç uzman asker 16 yaşındaki kıza tecavüz ediyor serbest polis kameralar önünde bir insanı infaz ediyor polis serbest başbakan ya bunları görmüyor yada bu ülkenin halkın Ukrayna halkı kadar duyarlı değil

  ülkemde adalet yoktur. - potemkin2

  adaletin parti tabelalırında değil, gerçekten var olmasını diliyorum. ilk defa ülkemde evrensel anlamda bir demokrasinin olacağı umudunu hissetim. kimse o umudu elimizden alamaz. bu ülkeye adalet gelecektir, er ya da geç, ethemin hakkı bu gün değilse o gün teslim edileciktir.

  Bilir kisi... - ozgur7

  Bilen bir kisi varsa bana lutfen, Sarisuluk ailesinin bu konuyu Avrupa Insan Haklari mahkemesine tasiyabilmesi yolundaki engelleri soleyebilir mi? Eger yoksa neden AIHM tasimiyorlar?

  polisle aileyle ilgili bir konu değil - demlicay2011

  gezi yargılanıyormu yargılanamaz mı? mesele bu. destan yazanlara arkadan yanlış yaparsak ne olur. hadi bir kere çamurlu marul velrdik bunu tekrarlamıyalım demek gibi birşey. adaleti siyasete oyuncak etmek budur işte ki sonu karanlıktır. zaten abd de bunu istiyor. böl parçala kavga ettir geç kenara sinema gibi seyret. hiç uğraşmana gerek yok. onlar nasılsa birbirini yer der. aynı 80 li ykllar gibi aynı

  SARISULUK - Secret Garden

  egerki sen elinde roket ile suriye sinirinda yakalansaydin suan hukumet ve mahkemeler seni koruyordu.eger sen ALLAH ALLAH deyip bir insan yaksaydin suan kimse senin hakkinda terorist veya baska sey demiyordu.senin tek sucun iktidar yalakasi olmaman.

  Resmiyet kazandı - sks222

  Böylelikle Devletin tüm ilgili kurumları cinayeti üstlendi. Tetikci belli, azmettiriciler belli, örtbas edenler belli. Herşey açıklığa kavuştu. Yargılama ceza ve infaz işini kim yapacak bakalım ?