Ethem Sarısülük'ün cenazesi memleketine gönderildi

Ethem Sarısülük'ün cenazesi memleketine gönderildi
Ethem Sarısülük'ün cenazesi memleketine gönderildi
Ankara'daki Gezi Parkı protestoları sırasında polis kurşunuyla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün Kızılay'a gitmeye çalışan cenaze konvoyu, Çevik Kuvvet tarafından durduruldu. Kızılay'da konvoyu bekleyen gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ - can.guleryuzlu@radikal.com.tr / Arşivi
MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

 

00:17
17.06.2013
Biri Rus biri İranlı 105 kişi gözaltında
Gezi Parkı eylemlerine destek için Ankara 'da düzenlenen gösterilerde 105 kişi gözaltına alındı. Eylemlere destek için Kızılay'da düzenlenen gösterilere müdahalede bulunan polis, bugün aralarında bir Rus ve bir İranlının da bulunduğu 105 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar, ifade işlemleri için Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

 

00:07
17.06.2013
Gözaltı sayısı 80'ne ulaştı
Edinilen bilgiye göre Kızılay'daki gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 80'i buldu. Gözaltına alınanlar arasında İran uyruklu S. M'nin de bulunduğu öğrenildi.

 

23:56
16.06.2013
Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park’taki binlerce kişi Kenndy Caddesi’ne geldi. Atatürk Bulvarı tarafından TOMA’lar Kenndy Caddesi’ne girdi. Ama eylemciler TOMA’nın önündeki araçların önüne kesti, bazı eylemciler araçların önüne yattı. Bu nedenle hareket edemeyen TOMA Atatürk Bulvarı’ndan beklediği yerden Kenndy Caddesi’ne göstericilere biber gazı ve tazyikli su sıktı. Bu arada ters yönden Akrep gelerek yolu açtı, aynı zamanda biber gazı da attı. TOMA'lar Kenndy Caddesi'ne girerek göstericilere müdahalesini sürdürdü.
22:20
16.06.2013
Sarısülük'ün cenazesi Çorum'da toprağa verildi
 
Ethem Sarısülük'ün cenazesi Beylice Köyü Meydanı'na getirilerek ailesi ve yakınlarından helallik alındı. Ardından Sarısülük'ün cenazesi yaklaşık 5 bin kişilik kalabalık grup eşliğinde köyün bir kilometre dışında bulunan köy mezarlığına götürüldü. Mustafa Sarısülük, ağabeyinin tabutunun başından ayrılmadı. Mezarlıkta da vatandaşlar slogan atmaya devam etti. Burada açıklama yapan Sarısülük Ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, "Ethem'in katili bir polis. Neden katil devlet diyoruz? Neden katil polis diyoruz. Bu polisin kim olduğunu Vali biliyor. Emniyet Müdürü biliyor. İçişleri Bakanı biliyor. Devlet bu polisi neden koruyor. Hala neden bu polisin kimliği açıklanmadı?" dedi. Daha sonra Sarısülük'ün cenazesi toprağa denedildi. Cenaze töreni sırasında köyde güvenlik önlemi alınmadı.
21:50
16.06.2013
Kenedy Caddesi’nde toplanan gruba polis müdahaleye başladı. Müdahale Kuğulu Parkın yanında bulunan Tuanlı Hilmi Caddesi’ne kadar devam etti. Çevik kuvvet ekipleri grubun bulunduğu yere uzaktan gaz bombalarını attı. 22.10
20:28
16.06.2013
Mehmet Bilber Ankara'da gün boyu yaşanan çatışmalardan fotoğraflar geçti
 
22:13
16.06.2013
Polis Tunalı Hilmi Caddesi'ne tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti
19:20
16.06.2013
Dağılan gruplar yeniden toparlanıyor
 
Kızılay’da meydanında protestolar devam ediyor. Polisin müdahelesi ile dağılan gruplar toparlanıp yeniden meydana geliyor. Göstericiler, elektrik direklerine vurarak, sloganlar atarak protestolarını sürdürüyor. Polis de TOMA ve Akrepler ile ara ara gruplara müdahalesini sürdürüyor.
19:59
16.06.2013
Kafelere de biber gazı
 
Kızılay’da saatlerdir TOMA ve Arepler ile devam eden müdahalede yer alan 60-70 kişilik çevik kuvvet ekibinin yaya olarak müdahalesi de sertleşti. Kızılay’ın kafeleri ile bilinen Yüksel ve Karanfil sokaklarında insanlar otururken çok sayıda gaz bombası atıldı. Bir anda neye uğradıklarını şaşıran insanlar, kafelerin içine sığınmaya çalışsa da atılan gaz bombalarının sayısından kaynaklı girdikleri yerde bile nefes almakta zorluk çekiyor. Çevik kuvvet ekibinin Kızılay’ın sokaklarındaki müdahalesi devam ediyor.
 
35 gözaltı
 
Ankara da bu saate kadar 35 kişinin gözaltına alınarak ifade işlemleri için Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.
16:45
16.06.2013
Ethem Sarısülük’ün cenazesi Batıkent’teki baba evinden, toprağa verileceği Çorum’a gönderildi. Beş otobüs de cenaze aracına eşlik etti. Batıkent’teki cenaze törenine katılan binlerci kişi de Ethem’in baba evinin hemen yanındaki Vedat Dalokay Parkı’nda toplanarak protestolarını sürdürdü.
 
 
16:15
16.06.2013
Cemevinde düzenlenen törenin ardıdan Ethem Sarısülük’ün cenazesi Batıkent’teki baba evine doğru götürülüyor. Binlerce insanda aracın arkasında sloganlar atarak yürüyor Batıkent’e doğru yürüyor.
15:30
16.06.2013
Binler Ethem’i son yolculuğuna uğurladı
Ethem’in cenazesinin Kızılay’da vurulduğu yere götürülmesinin engellenmesi üzerine Batıkent'te bulunan Pir Sultan Abdal Cemevi'ne geri getirildi. Burada morga konulurken, Kızılay’daki tören için bulunan grup da Batıkent’e geldi. Yeni katılımlarla birlikte, Cemevinin önünde 10 binlerce kişi toplandı. Daha sonra cenaze morgdan çıkarılıp, Cemevi önüne getirelerek bir Alevi dedesi tarafından tören başlatıldı. Meydanda bulunlardan rızalık ve helallik alındı. Ardından kitle “Diktatör istifa”, “Direne direne kazanacağız” , “Her Taksim her yer direniş” sloganları attı.
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Gürbüz, cenaze törenine katılan herkesin demokrasi ve barış istediğini faşizme karşı mücadele ettiğini ve bu birlikteliğin devam etmesi halinde mücadelenin kazanılacağını söyledi. Uluslararası camiaya da seslenen Kemal Gürbüz, “Artık bu diktatörü desteklemeyin, zulmü ortaya çıktı” dedi.
14:50
16.06.2013
Polisin müdahalesi hem Kızılay’da hem de ara sokaklarda devam ediyor. Kurtuluş’taki ara sokaklarda göstericiler küçük gruplar halinde toplanırken, TOMA ve Akrepler de bu sokaklara sık sık girip biber gazı ve tazyikli su atıp geri çıkıyor.
 
Fotoğraf: Anadolu Ajansı - Evrim Aydın
 
14:00
16.06.2013
Ethem’in cenazesi Batıkent’teki cemevine geri götürüldü.
Çok sayıda kişi de cemevi önüne geldi. Cemevinde toplananlar ‘Hükümet istifa’, ‘Ethem yoldaş ölümsüzdür’, ‘Katil devlet hesap verecek’ sloganlarıyla protestolarını sürdürüyor. Cemevindeki cenaze törenine aralarında Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ın da bulunduğu çok sayıda CHP’li milletvekili de geldi. Yer yer yağmurun yağmasına karşın her geçen dakika kalabalık artmaya devam ediyor. Kızılay’daki müdahalenin ardından buradaki bazı gruplar da cemevinin önüne geldi. Bir polis helikopterinin de cemevinin üstünde tur atması dikkat çekti. Ethem Sarısülük için cemevinde tören yapılacak.
13:46
16.06.2013
Polis kontrolden çıktı
Kızılay’da Ethem’in anması için toplanan kalabalığa üç defa müdahale ederek dağıtmaya çalışan polis adeta kontrolden çıktı. Eylemci gruba sık sık müdahale eden grup, eylemleri izleyen basın mensupları ile çevrede bulunan kalabalığa da biber gazı ve tazyikli su ile müdahaleye başladı. Dağılma uyarısı yapan polis izleyicilerin dağılmaması üzerine biber gazı ve tazyikli suyu bu kişilere doğru da kullandı. Polis Kızılay Meydanı’nda Akrep ve TOMA’larla trafik güvenliğini de yok sayarak adeta terör estirdi. Polisin müdahalesi ise Kızılay’daki ara sokaklarda sürüyor.
13:41
16.06.2013
Kızılay’da üçüncü müdahale
Polis kurşunuyla hayatını kaybeden işçi Ethem Sarısülük, vurulduğu nokta olan Kızılay Metro girişinde anılmak istendi. Anma programı için bir araya gelen gruba polis iki defa tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklarda eylemcilerin takibi sürdürüldü. Emniyet kuvetlerinin bir süre geri çekilmesinin ardından grup tekrar Kızılay Meydanı’nda bir araya geldi. “Diktatör istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan grubun polisin yeniden 'dağılın' uyarısını ıslık ve sloganlarla karşılık vermesi üzerine, Çevik Kuvvet Ekipleri Kızılay Meydanı’nda bulunan gruba şu anda 3. defa müdahale gerçekleştiriyor. Biber gazı ve tazyikli su kullanan Çevik Kuvvet ara sokaklara dağılan grubu bir kez daha takibe almış durumda. Kızılay Meydanı’ndaki gerginlik ara sokaklarda devam ediyor.
11:35
16.06.2013
Kızılay’a gidiş Çevik tarafından engelleniyor
Ethem’in cenezasi saat 11.00 sıralarında Batıken’teki Cemevi’nden alınarak konvoy eşliğinde Kızılay’daki vurulduğu yere götürülmek üzere yola çıkarıldı. Batıkent’in İstanbul yoluna çıkış noktasında konvoy, Çevik Kuvvet ve Jandarma Ekipleri’nin engeliyle karşılaştı.
 
TOMA aracı ve çok sayıda Çevik Kuvvet ve Jandarma’nın önlem aldığı noktada, konvoyun sorumluluğunu üstlenenler Çevik Kuvvet Amiri ile yolun açılması konusunda konuşmaya başladı. Aralarında geçen diyalogda Çevik Kuvvet Amiri “Cenazenin oraya gitmesi halinde olası bir taşkınlıkta ciddi sorunlar yaşabiliriz. Cenazenizi burada bırakın, orada anmanızı yapabilirsiniz” dediler. Ethem’in cenazesini Kızılay’a götürmek isteyenler ise bütün önlemlerin alındığını, herhangi bir taşkınlık olmayacağını, kendilerinin ve Kızılay’daki sendikaların bütün sorumluluğu üstlendiğini söyledi.
 
Yaklaşık 10 dakikadır süren konuşmalar devam ediyor...
 
12:20
16.06.2013
Cenaze bir saattir yol ortasında bekletiliyor
Ethem’in cenazesinin vurulduğu yere götürülmek istenmesine engel olan Çevik Kuvvet ve Jandarma Ekipleri yolu açmamakta kararlı. Avukat Kazım Bayraktar ve Ethem’in abisi Cem Sarısülük Çevik Kuvvet Amiri’ne ısrarla olay çıkmayacağını, bütün önlemleri aldıklarını, örf ve adetlerine göre “Yiğit düştüğü yerden kaldırılır” diyerek yolu açmalarını tekrar tekrar istediler. Çevik Kuvvet Amiri ise cenazenin Kızılay’a gitmesine kesinlikle müsade etmeyeceklerini, Cemevi’ne cenazenin geri götürülmesi halinde konvoydaki diğer araçlar için yolu açacaklarını belirtti.
 
Bu sırada Çevik Kuvvet Ekibi ve TOMA araçları olası herhangi bir müdahale durumunda Ethem’in cenazesinin bulunduğu aracın arada kalmaması için, cenaze aracı ve konvoyun arasına kaydırıldı. Çevik Kuvvet ve ailenin temsilcileri arasında görüşmeler devam ederken, cenaze aracı ve konvoy Batıken’in İstanbul Yolu’na bağlantı yerinde bir saattir bekletiliyor. Kızılay Ethem’i bekliyor Ethem Sarısülük için vurulduğu yerde anılmak üzere çık sayıda Ankaralı da Kızılay’da bekliyor.
 
Cenazenin Cemevi’nden Kızılay’a getirilmesine izin verilmezken, Sivil Toplum Kuruluşları ve bazı siyasi partilerin destek verdiği kitle vurulduğu yer olan Kızılay Metrosu’nun önünde erken saatlerde toplanmaya başladı. Toplananların ellerinde karanfil ve yakalarında “Ethem yoldaş ölümsüzdür” şeklinde kartlar taşıdığı görüldü. Sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Ethem’in katili AKP polisidir”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. İlerleyen her dakikada kalabalığın arttığı gözlemlendi.
 
Emniyet kuvvetlerinin Kızılay’a giden yollardan sadece Yüksel Caddesi girişinde önlem aldıkları gözlemlendi. Emniyet kuvvetlerinin ara sokaklarda TOMA ve Akrep ile müdahale araçlarını hazır ettikleri görüldü.
12:27
16.06.2013
Kızılay’da müdahale sinyali
Kızılay’da Ethem’in vurulduğu yerde anmak için toplanan kalabalık her geçen dakika biraz daha artması üzerine polis, uyarılarda bulundu. Polis, Kızılay meydanının trafiğe kapatıldığını belirterek kalabalığın dağıtılmasını istedi. Kalabalık, polisin dağılma talebine ıslık ve sloganlarla karşılık verdi.
12:31
16.06.2013
Kızılay Meydanı'nda toplanan kalabalığa polis biber gazı tazyikli su ile müdahale etti.
12:37
16.06.2013
Polis Kızılay’daki müdahalenin ardından dağılmaya çalışan grubu takibe aldı. Grupların bazıları Sıhhı’ye doğru yönelirken bazı gruplar Ziya Gökalp, bazıları da Maltepe yönüne doğru kaçışmaya başladı. Her bir grubu, polis panzer ve TOMA ve akrepler ile takibini sürdürüyor. Müdahale sırasında yoğun gaz kullanımı nedeniyle bazı göstericilerin yaralandığı görüldü. Göstericiler ile polis arasındaki çatışmalar ara sokaklarda devam ediyor.
12:46
16.06.2013
Kızılay’da ikinci müdahale
Ethem Sarısülük’ün cenazesi Batıkent’ten İstanbul yoluna çıkış noktasında polis tarafından bekletilirken; anma için Kızılay’da toplanan gruba yapılan ilk müdahalenin ardından göstericilerin ara sokkalarda toplanmasını önlemek amacıyla Çevik Kuvvet ekibi biber gazı ve tazyikli su ile ikinci müdahaleyi gerçekleştirdi. Emniyet kuvvetleri grupların tekrar toplanmasını önlemek amacıyla Kızılay’a gelen sokaklarda takibini sürdürüyor. Emniyet kuvvetlerine eylemcilerin yanı sıra sıradan vatandaşların da yoğun tepkisi olduğu görülüyor. Çatışmalar devam ediyor...
13:02
16.06.2013
CHP’li Gök de devrede ama...
Kızılay’da müdahale sürerken, Ethem Sarısülük’ün cenezesinin de bulunduğu konvoy, İstanbul yolu girişinde bekletilmeye devam ediliyor. CHP Ankara Milletvekili Levnet Gök de buraya gelerek çevik kuvvet amirleriyle ‘izin verilmesi’ için görüşmeler yaptı. Ancak, bu girişimlerde de hiç bir sonuç alınmadı. Çevik kuvvet, ilk başlarda cenazenin cemevinine geri gönderilmesi, konvoyun Kızılay’a gidişine izin verilmesi yönündeki eğiliminden de vaz geçerek, hiç bir şekilde grubun ve cenazenin gönderilmeyeceğini belirtti.
Ankara Valiliği: Kızılay’da eylemin gerçekleştirilme mümkün değil
Kızılay’da Ethem’in anması için toplanan kalabalığa polis müdahaleleri sürerken, Ankara Valiliği’nden de konu hakkında açıklama geldi. Valilik açıklamasında, bazı dernek ve kuruluşlar ile resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca Kızılay Meydanı ile ana caddelerde kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleneceğinin öğrenildiği belirtilerek, “Kanunların açık hükümleri karşısında, başta Kızılay Meydanı olmak üzere ana caddelerde gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün değildir” denildi. Açıklamada, Anayasa ve Kanunların açık olarak yasakladığı durum, tutum ve eylemlerin demokrasinin güvencesi altında olamayacağı ve Ankara’da kanunsuz eylemlerin gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemeyeceği vurgulanarak, “Bu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan, organize edenler ile söz konusu eyleme katılanların sorumlu olacağı, kanunsuz eylemin güvenlik güçleri tarafından engelleneceği ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapılacağı” ifadelerine yer verildi.
13:08
16.06.2013
Cenaze Cemevi’ne geri götürülüyor
Çevik kuvvet ile yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca Ethem’in cenazesinin Kızılay’a götürülmesinden vaz geçildi. Cenaze yeniden Batıkent’teki Pir Sultan Abdal Cemevi’ne götürülmesine karar verildi. Cenaze şu an cemevine doğru yola çıktı.