Ethem Sarısülük'ün katili serbest

Ethem Sarısülük'ün katili serbest
Ethem Sarısülük'ün katili serbest

Ahmet Şahbaz duruşma sürerken mahkemeye peruk ve gözlük takarak gelmişti.

Ethem Sarısülük'ün katili Ahmet Şahbaz Ankara. 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edildi

RADİKAL - Sendika.org’da yer alan habere göre, yeniden görülecek olan davanın ‘can güvenliği’ gerekçe gösterilerek Aksaray’a nakledilmesine ilişkin Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararını kayda giren Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyasını Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Ara karara bir alt madde ekleyen mahkeme, Şahbaz’ın tahliyesine karar verdi.

AVUKATIN İSYANI: YETKİSİZ KARAR

Sarısülük Ailesi’nin avukatı Kazım Bayraktar, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin bu davayı Aksaray’a naklinden sonra Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 7 Eylül için verdiği duruşma tarihini iptal ederek, taraflara haber vermeden bugün duruşma düzenlediğini söyledi. Duruşmada, sanık polis Ahmet Şahbaz için tahliye kararı verildiğini kaydeden Bayraktar, oysa ki aynı mahkemenin geçen ay tahliye talebini reddettiğini vurguladı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisiz şekilde karar aldığını savunan Bayraktar, şunları söyledi: 

“Mahkemenin dosyayı postaya koyup Aksaray’a göndermesi gerekiyorken, yargılama yaparak yetkisiz şekilde katilin tahliyesine karar verdi. Bunun hukukla bir alakası yok. Yargıtay karar verdikten sonra mahkemenin esasa ya da usule ilişkin karar vermesi veya duruşma yapması mümkün değildir. Dosyayı olduğu gibi göndermeliydi. Kendi kendine duruşma yapıp tahliye kararı vermesi, yetki aşımıdır. Kasıtlı bir tutumdur. Zaten dosyanın Aksaray’a gönderilmesi de sanığın kollanmasına dönüktür. Biz davanın böyle bir kararla sonuçlanacağını bekliyorduk. Ancak biz Aksaray mahkemesi tarafından yapılır diye bekliyorduk. Hiç beklemediğimiz şekilde hukuk ve ceza yargılama usulü alt üst edilerek, Ankara tarafından serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Davanın 3 Eylül 2014’te görülen karar duruşmasında, Şahbaz’a ‘olası kasıt’ ve ‘ağır tahrik’ indirimleri uygulanarak yedi yıl dokuz ay 10 gün hapis cezası verilmişti. Mahkeme bu kararı, savcının 33 yıl dört ay hapis talebinde bulunmasına rağmen almıştı. Yargıtay Başsavcılığı, Şahbaz’ın ‘olası kasıt’ değil ‘kasten adam öldürme’ suçlamasıyla yargılanması gerektiğini belirtip cezayı az bularak bozulmasını istemiş; Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını usül yönünden bozmuştu.

Ankara Valiliği ise davanın Ankara’da görülmesi durumunda tutuklu olarak yargılanan Şahbaz’ın cezaevinden adliyeye getirilip götürülmesi sırasında saldırıya uğrayabileceği ve ‘kaçırılıp öldürülebileceği‘ gerekçesiyle davanın taşınmasını talep etmişti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi de, 7 Eylül’de görülecek duruşmanın Aksaray’a nakledilmesine hükmetmişti.