Ethem Sarüsülük'ün kalbi de durdu

Ethem Sarüsülük'ün kalbi de durdu
Ethem Sarüsülük'ün kalbi de durdu
Gezi Park Eylemlerine destek amacıyla Ankara'da yapılan gösteride polis kurşunuyla vurulduğu öne sürülen işçi Ethem Sarısülük'ün beyin ölümünün ardından kalbi de durdu. Sarısülük'ün cenazesi otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARAGezi Park Eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösteride polis kurşunuyla vurulduğu öne sürülen işçi Ethem Sarısülük’ün beyin ölümünün ardından kalbi de durdu. Sarısülük’ün cenazesi otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösteride 1 Haziran 2013 tarihinde polis kurşunuyla yaralandığı iddia edilen Ethem Sarsülük için dün birim doktorları ailesine iki gün önce “beyin ölümü gerçekleşti. Ancak kalp atışları devam eder ve 48 saat sürer ” şeklinde bilgi verdi. Sarısülük tedavi gördüğü, Ankara Numune Hastanesine dün akşam saatlerinde kalbinin de durduğu da doktorlar tarafından ailesine bildirildi. Sarısülük’ün cenazesi daha sonra otopsi işlemleri için Ankara Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı. 


GÖZLER OTOPSİDE
Savcılığın Sarısülük’ün kafa bölgesinde bulunan yabancı maddelerin niteliğinin belirlenmesi için otopsi yapılmalı önerisi nedeniyle, ailesi organ bağışında bulunmaktan vazgeçmişti. Yapılacak otopsi işleminde kafa bölgesinde bulunan yabancı maddeler çıkarılacak. Bu maddelerin kurşun parçası olup olmadığı belirlenmeye çalışılacak. Söz konusu yabancı maddelerin kurşun parçası olması halinde, şüpheli polis memuru hakkında “adam öldürme” suçunda işlem yapılması bekleniliyor. 


İLGİNÇ İDDİALAR
Ancak Emniyetin şüpheli polis memurunun kimlik bilgilerini hala soruşturmayı sürdüren savcılığa göndermemesi de tartışmalara neden oluyor. CHP Kırıkkale Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, verdiği soru önergesiyle konuya TBMM gündemine taşıdı. Kesimoğlu, soru önergesinde şüpheli polis memurunun “Beni teslim ettiğiniz takdirde, sırasıyla bütün amirlerimin bu olaylarda kanun dışı emir ve uygulamalarını ifşa edecem” dediğini iddia ederek, İçişleri Bakanı Muammer Güler’den şu soruların yanıtını istedi:
- Ethem Sarısülük’ü vurduğu görüntülere yansıyan ve kimliği kolayca saptanabilecek durumda olan polis memurunun kimliği neden hala açıklanmamaktadır?
- O polis hakkında neden hala işlem yapılmamaktadır, polis korunmakta mıdır?
- Emniyet yetkilileri ve bakanlığınız bu konuda ne zaman bir açıklama yapacaklardır?
- Savcılığın istemesine rağmen olayla ilgili MOBESE kameraları neden hala gönderilmemektedir?
- Polis memurunun amirlerini tehdit ettiği doğru mudur?
- Hükümet yetkilileri ve Başsavcılıkla bu konuyla ilgili bir görüşme olmuş mudur, neler görüşülmüştür?
- Polis memurunun izini kaybettirme ve Sarısülük soruşturmasını uzatıp kilitleme planının devreye sokulduğu doğru mudur?
- Polis memuruna 10 günlük rapor düzenlendiği ve Emniyet Müdürlüğü gözetiminde Ankara dışında tutulduğu doğru mudur, polis memuru hangi ilde nerede tutulmaktadır?”