'Ethem sesim geliyor mu?'

'Ethem sesim geliyor mu?'
'Ethem sesim geliyor mu?'
İlk gün: Trenler kalkmıyor, klima çalışmıyor, kapılar açılmıyor. 4 dakikalık yol için 1 saat bekleyen de var, araç duramadığı için kendini başka kıtada bulan da... Arada bir anons duyuluyor: "Ethem sesim geliyor mu..."
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Marmaray’ın halka açıldığı ilk gün test sürüşü gibi geçti. İlk aksaklık sabah 08.00’de, elektrik kesintisi dolayısıyla yolcuların Marmaray’ı yürüyerek geçmesiyle başladı. Şimdilik yalnızca Kazlıçeşme-Yenikapı-Üsküdar-Ayrılıkçeşme istasyonları işleyen metroda elektrik kesintileri gün boyunca devam edince seferlerde 1 saate varan gecikmeler oldu ve izdiham yaşandı. Zaman zaman otobüs hızında ilerleyen metro, birçok kez yeraltında ‘mola verdi’. Ayrılıkçeşme istasyonunda kapılar bozulunca yolcular dışarı çıkamayarak panik yaşadı.
Her türlü aksaklığa rağmen 15 günlüğüne ücretsiz olacak Marmaray’a ilgi büyüktü. İlk kez bineceklerin çoğunluğu meraktan gelmişti. Anadolu yakasındaki -şimdilik- son istasyon olan Ayrılıkçeşme’de metrodan inenlerin neredeyse hepsi koşarak Avrupa ’ya geri dönecek metroya geri bindi!
Öğlen 12.00-15.00 arasındaki test sürüşümüz sırasında yaşadıklarımız şöyle:
Üsküdar’a geçecek yolcular Yenikapı’da öğlen 12.00-12.55 arasında yaklaşık bir saat boyunca metro bekledi. 10 dakikada bir geçmesi gereken metro sonunda geldiğinde içeri girmek için izdiham yaşandı. Yenikapı istasyonunda çok az sayıda bank olduğu için vatandaşlar yerlere oturarak bekledi.Yenikapı’dan Kazlıçeşme’ye gidecek bir metro içinde yolcularla “kalkamadı”. İstasyonu terk ederken onlarca kez fren yapan araç birkaç dakika sonunda yola çıkabildi. Güvenlik görevlileri sorunun elektrik kesintisinden kaynaklandığını söyledi.
Ayrılıkçeşme’ye gelen Üsküdar yönünde yolculuk yapacak metro, 35 dakika boyunca (13.45-14.20 arasında) istasyondan ayrılamadı. Hoparlörlerden yükselen “Ethem, sesim geliyor mu? Üç kapı var, aç kapa bir daha!” anonsuyla yolcular kapıların açılamadığını fark edince panik olup camları yumruklayanlar oldu. Sonunda kapılardan biri açıldı ve metro boşaltıldı. Güvenlik görevlileri sorunun “aşırı yoğunluktan” kaynaklandığını söyledi. Bu sırada Yenikapı’da bir metro aracının da arızalandığı ve yolcuların indirilerek boş olarak istasyondan ayrıldığı öğrenildi.Metro yolda da oldukça ağır ilerledi. Üsküdar- Yenikapı arası yolculuk 4 dakika sürmesi gerekirken 17 dakika
sürdü. Sonuç olarak Ayrılıkçeşme’de saat 13.45’te bindiğimiz metronun Yenikapı’ya varması saat 14.48’i buldu.
Sirkeci istasyonunun açık olmadığı “Metro sizlere daha iyi hizmet için Sirkeci’de durmayacaktır” anonslarıyla duyuruldu. Anonsu duymayarak Sirkeci’ye gitmek üzere yola koyulanlar ise Yenikapı’dan bindikleri metrodan Üsküdar’a kadar inemedi. Aynı şekilde Üsküdar’dan Sirkeci’ye gitmek için metroya binenler de Yenikapı’da inmek zorunda kaldı.
Öğle saatlerinde metro en azından iki kez denizin altında durdu. Saat 13.00 civarında metrodan inen yolcular, “30 dakika boyunca durduk. İndik dolaştık, hava aldık. Bayılanlar oldu” dedi. Bir diğer yolcu da panik atak ve astım krizi geçirenler olduğunu anlattı. Yenikapı-Kazlıçeşme arasında da metro yolun ortasında birkaç dakika
boyunca durdu.
Yenikapı-Kazlıçeşme seferini yapan metronun kliması çalışmıyordu, camlar buğu içinde kaldı. Yolcular sıcak ve havasızlıktan şikâyet etti.TCDD aksaklıkları “Trene ilk defa binen yolcuların ‘acil durum’ butonlarına basmaları sonucu tren durmaları yaşanmıştır. Bu durum trenlerin zamanında duruş kalkışlarında aksamalara sebep olmaktadır” şeklinde açıklarken, üç saatlik yolculuğumuz boyunca acil durum butonuna basankimseyi görmedik.

‘Ağırlık yaptık çok’

Marmaray’daki aksaklıkları ‘eleştirenler’ ve ‘kabullenenler’ arasında da tartışmalar
yaşandı. “Yolda arıza oldu mu” soruma kızan bir vatandaştan “Daha ilk gün, aksaklık olması normal. Sen neyin peşindesin?” diye azar işittik.
Üsküdar-Yenikapı arasında yarım saat boyunca yolda kalan bir yolcu, panik atak geçiren bir vatandaşın metrodan inerek yürüdüğünü anlatınca bir diğeri araya girip “Yürüsün ne olacak?” diye bağırmaya başladı. Bir yolcu arızaları “Allah’ın yarattığı bebeği bile ilk gün kuvöze koyuyorlar” diye açıklarken diğeri de bedava olmasına bağlamıştı: “Yoğunluktan bozuldu, ağırlık yaptık çok!”