Ethem'i vuran polis serbest bırakıldı

Ethem'i vuran polis serbest bırakıldı
Ethem'i vuran polis serbest bırakıldı
Gezi Parkı protestolarının ilk günlerinde Ankara Kızılay'da yapılan eylemde polisin yakın mesafeden ateş açması sonucu hayatını kaybeden 26 yaşındaki Ethem Sarısülük'ü öldürmekle suçlanan polis Ahmet Ş. mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Gezi Parkı protestolarının ilk günlerinde Ankara Kızılay’da yapılan eylemde polisin yakın mesafeden ateş açması sonucu hayatını kaybeden 26 yaşındaki Ethem Sarısülük'ü öldürmekle suçlanan polis Ahmet Ş. mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara’da 1 Haziran günü yapılan gösteride, kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeten Ethem Sarısülük’ün soruşturmasında sürpriz bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı sürdüren savcı Veli Dalgalı, bugün öğle saatlerinde sürpriz bir şekilde şüpheli polis memuru Ahmet Ş’yi ifadeye çağırdı. 

İfade işleminin ardından savcı, şüpheli polis memurunu tutuklanması istemiyle nöbetçi 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Mahkeme ise yapılan sorgunun ardından şüpheli polis memurunun tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Gerekçe olarak da şüphelinin ‘meşru müdafa sınırları içinde kaldığı’ kaydedildi. 


GİZLİ SORGU 
Şüpheli polis memurunun bugün ifadeye çağrılması sürpriz olarak değerlendirildi. Sarısülük’ün ailesinin avukatlarının sabah saaatlerinde Savcı Dalgalı ile yaptığı görüşmede dosyaya ilişkin herhangi bir gelişme, gelen rapor olmadığı bilgisi verildi. Savcı, ayrıca öğleden sonra Adliye’den ayrılacağı bilgisini de avukatlarla paylaştı. Ancak akşam saatlerinde şüpheli polis memurunun ifadeye çağrıldığı ve tutuklanma istemiyle mahkemeye sevkedildiği bilgisi Sarısülük’ün ailesinin avukatları tarafından tesadüfen öğrenildi.


Alpay'dan Ethem için hüzünlü şarkı


Ethem'i vuran polisin adı açıklandı


Ethem'in kafasından kurşun çıktı