Ethem'i vuran polisin davası durduruldu

Ethem'i vuran polisin davası durduruldu
Ethem'i vuran polisin davası durduruldu
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan polis memuru Ahmet Ş. hakkında hazırlanan iddianameyi, Ankara Başsavcılığı’na iade etmeye karar verdi. Gerekçe olarak da polisin suçu görevi sırasında işlemesi ve yargılanması için Ankara Valiliği’nden izin alınmaması gösterildi.
Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara’da 1 Haziran günü yapılan gösteride Ethem Sarısülük, polis memuru Ahmet Ş.’nin silahında çıkan kurşunla hayatını kaybetmişti. Polis memuru hakkında başlatılan soruşturma kapsamında Savcı Veli Dalgalı ‘meşru müdafa sınırını aşarak adam öldürmek’ suçlamasıyla geçen hafta hazırladığı iddianameyi Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.
Mahkeme dün sürpriz bir şekilde, yargılamanın durdurulmasına karar verdi. Mahkeme bu kritik karardan önce ağır ceza mahkemesi bünyesinde görev yapan savcıdan görüş aldı. Savcı, şüpheli polisin görevi nedeniyle sözkonusu suçu işlediğine vurgu yaparak, yargılamanın durdurulması yönünde görüş bildirdi. Mahkeme de savcının mütalaası doğrultusunda karara imza attı.
Mahkeme gerekçeli kararında, şüpheli polisin Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli bulunduğu sırada bu suçu işlediğine dikkat çekerek şunları belirtti:
“Suç tarihinde idari nitelikteki bir görev nedeniyle olay yerinde bulunan, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nun 16. maddesi kapsamında silah kullanma yetkisine de haiz olan sanığın idari görevi sebebiyle işlediği iddia olunan atılı suçtan yargılamasının yapılabilmesi için 4483 sayılı Kanun (Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması) hükümlerine göre yetkili merci tarafından verilmiş soruşturma izni alınmadan kamu davası açıldığının anlaşılması karşısında yargılama şartı gerçekleşmediğinden kamu davasının durmasına karar vermek gerekmiştir. Bu nedenle yargılamanın durdurulmasına karar verildi.” 

Valilikten izin alınacak

Şimdi savcılık, şüpheli polis memuru hakkında soruşturma açabilmek için Ankara Valiliği’nden yargılama izni talep edecek. Ankara Valiliği izin verirse polis hakkında yeniden soruşturma yapılacak ve dava açılacak. Valilik izin vermezse dava açılmayacak. Sarısülük ailesinin avukatlarından Eylem Hakverdi, izin prosedürüyle yargılamanın uzanmasının amaçlandığını, karara itiraz edeceklerini söyledi.
Avukat Kazım Bayraktar da “Suç, görev sırasında işlenen bir suç değildir. Polis görevinin sınırları dışına çıkmıştır. Savcılık da bunun farkında olduğu için izin talebinde bulunmamıştı. Kimsenin aklına gelmeyen yöntem bu mahkemenin aklına geldi” diye tepki gösterdi.