Ethem'in ailesi: Biz de oradaydık, bizi de alın

Ethem'in ailesi: Biz de oradaydık, bizi de alın
Ethem'in ailesi: Biz de oradaydık, bizi de alın
Polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ailesi Gezi olaylarında tutuklananlara destek olmak için yarın 'Onların yaptığı suçsa bizi de alın' diyerek suç duyurusunda bulunacak.
Haber: AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

ANKARA - Polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ailesi Gezi olaylarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklananlara destek olmak için yarın Ankara Adliyesi’ne gidecek. Anne Sayfı Sarısülük’ün de katılacağı eylemde tutuklanan gençler için, ‘Onların yaptıkları suçsa biz de bu eylemlere katıldık. Bizi de alın’ denilecek.

Sarısülük ailesi ve Gezi eylemlerine katıldığı için tutuklananlardan Yoldaş Aydın’ın babası Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenleyerek herkesi bu akşam saat 19.00’da Ethem için yapılacak anma etkinliklerine katılmaya davet etti. Ankara’da Ethem’in vurulduğu noktada karanfillerle anma düzenleyeceklerini belirten Ethem’in kardeşi İkrar Sarısülük, herkesi bu akşam Türkiye genelinde düzenlenecek anma törenlerine katılmaya davet etti. Sarısülük, ayrıca Adliye’de yarın saat 13.30’da yapılacak olan, ‘beni de alın’ eylemine çağrıda bulundu.

“KAYBEDECEK BİR ŞEYİMİZ YOK” 
Gezi eylemlerinde Kızılay’da bayrak yaktığı iddiasıyla tutuklanan Yoldaş Aydın’ın babası Fethi Aydın ise bir an önce bu haksız uygulamalardan vazgeçilmesini istediklerini söyledi. Aydın, “Tutuklunanlar bizim çocuklarımız, geleceğimiz. Çocuklar ne yapmış? Barış için, demokrasi için mücadele vermiş. Çocuklarımızı alıyorsanız bizim kaybedecek bir şeyimiz yok” dedi.

ETHEM İÇİN BİNLERCE İMZA
Ethem Sarısülük’ün vurulduğu noktada sorumluların yargılanması için başlatılan imza kampanyasına katılım da on bini buldu. Geçtiğimiz hafta açlık grevine başlayıp Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük’ün ricasıyla eylemi bırakan ODTÜ öğrencisi Galip Fırat ise internet üzernden imza kampanyası başlattı. Fırat’ın internet üzerinden başlattığı imza kampanyasında da 4 bin civarında imza toplandı.

GÜVENPARK'TA KOYUNCU ANMASI
Bugün Güvenpark’taki Ethem’in vurulduğu noktada 2005 yılında kanserden hayatını kaybeden Kazım Koyuncu için de bir anma etkinliği vardı. Kazım Koyuncu’yu ve Ethem Sarısülük’ü anmak için bir araya gelen Ankara Aydın Sanatçı Girişimi adına açıklama yapan şair Ahmet Telli iktidarın başlattığı cadı avında aydınları, sanatçıları doğrudan hedef gösterdiğini ifade etti. Telli açıklamasında, “Katillerin ve onlara kol kanat gerenlerin destanı olmaz. Destanı ancak halk direnişi, halk mücadelesi yaratır. Bunu unutmayalım, unutturmayalım” dedi.

25 Haziran 2005’te yaşamını yitiren Kazım Koyuncu’yu ve Ethem Sarısülük’ü anmak için bir araya gelen yazarlar, şairler ve aydınlar arasında bulunan Sibel Özbudun, Temel Demirer, Şair Mehmet Özer ve Şair Ahmet Telli Ethem’in vurulduğu yere karanfiller bıraktılar.


Ethem için imza kampanyası linki: https://www.change.org/tr/kampanyalar/ethem-sar%C4%B1s%C3%BCl%C3%BCk-%C3%BC-vuran-polisin-gerekli-ve-haketti%C4%9Fi-cezay%C4%B1-almas%C4%B1n%C4%B1-talep-ediyoruz-ankaraemniyeti-ankaravaliligi