Ethem'in davası görülemedi

Ethem'in davası görülemedi
Ethem'in davası görülemedi
Ethem Sarısülük davasında ilk duruşma, salondaki gerginlik yüzünden yapılamadı. Sanık polis, duruşmaya peruk, takma bıyık, kaş ve gözlükle geldi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin davanın ilk duruşması, olaylar nedeniyle yapılamadı. Adliyeye peruk, takma bıyık ve takma kaşla gelen sanık polis Ahmet Şahbaz arbede sırasında salondan kaçırılırken duruşma ekim ayına ertelendi. Gezi eylemlerine destek amacıyla 1 Haziran tarihinde Ankara ’da yapılan gösteride Ethem Sarısülük, kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. Sanık polis Ahmet Şahbaz hakkında ‘meşru savunma sınırının aşılması suretiyle adam öldürme’ suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması dün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeydi.
Duruşma nedeniyle sabah erken saatlerden itibaren çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Sarısülük ailesi ve yakınları Ankara Adliyesi’ne geldi. Emniyet kuvvetleri de hem adliye içinde hem de duruşmanın yapılacağı mahkeme önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Salondaki polisler

Mahkeme heyeti, sanık ve müşteki tarafın avukatları salondaki yerini almadan önce, sabahın erken saatlerinde çok sayıda sivil çevik kuvvet polisinin duruşmada izleyici sıralarına yerleştikleri görüldü. Sarısülük ailesinin avukatları salondaki polislerin çıkarılmasını istedi. Avukatların ısrarı üzerine Mahkeme Başkanı Afak İlleez, polislerin salon dışına çıkarılması talimatı verdi.

Yargıç: Daha maç başlamadı

Bu sırada salona seslenen başkan İlleez, “Daha maç başlamadı, sakin olun. Adaleti yerine getirmeye çalışacağız. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Terazinin iki tarafına da dikkat edeceğiz. Acınıza saygı duyuyoruz, kimsenin ölmesini istemeyiz. Sözün bittiği yerdeyiz. Benim de yakınlarımdan cinayete kurban giden oldu. Adalet sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.
Sanık avukatlarının da tartışmaya katılması üzerine salondaki tansiyon yükseldi. Bu sırada izleyicilerden bazıları “Hem adamı öldüreceksiniz hem duruşmaya geleceksiniz” diyerek salondaki polislere tepki gösterdi.
Bağırışmalar artınca duruşma savcısı Mustafa Şahin “Yeter artık bağırmayın, başım şişti” dedi.
Gerginliğin arttığı dakikalarda Sarısülük ailesi sanık polis memurunun üzerine yürüdü. Salon yatışmayınca Mahkeme Başkanı Afak İlleez, ‘kamu güvenliği nedeniyle duruşmanın kapalı yapılmasına’ ilişkin ara kararını açıkladı. Müşteki tarafın avukatlarından Murat Yılmaz, mahkeme heyetinin tarafların beyanlarını almadığını belirterek “Aldığınız kararla tarafları yok saydınız. ‘Sizi tanımıyorum’ dediniz” dedi. Mahkeme görevlileri izleyicileri çıkartmaya çalışırken salondaki gerginlik had safhaya ulaştı.
Avukatlar, sivil polislerin salonda kaldığına ancak izleyicilerin dışarıya çıkarıldığına dikkat çekti. Bu sırada ayağa kalkan Devrimci 78’liler Federasyonu yetkililerinden Kamber Ateş, “12 Eylül döneminde de yargılandım. O dönemdeki duruşmalar bile açık yapılırdı” diyerek tepkisini dile getirdi. Bu esnada Sarısülük ailesi bir kez daha sanık polisin üzerine yürümek istedi. Avukatların engellemelerini aşan bazı aile bireylerinin sanık polis memurunu darp ettikleri görüldü.
Bu arbede sırasında sanık polis memurunun başındaki peruk ve takma bıyıkları ile gözlüğü yere düştü. Daha sonra avukatlar peruğu mahkeme heyetine sundu. Sanık polisin çıkarılmasyla salondaki tansiyon kısmen düştü.

Ağabeyin isyanı

Bu sırada söz alan Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük mahkeme başkanına yönelik “Baştan tavırlı davranıyorsunuz. Polisin yanındasınız. Uygulamalarınızla ‘kendi adaletinizi kendiniz sağlayın’ diyorsunuz. Polis memurundan yana tavır sergiliyorsunuz bunu dünyaya teşhir edeceğiz” dedi.
Sanık avukatları da duruşma esnasında polis Ahmet Şahbaz’ın saldırıya uğradığı ve ağır darbeler aldığı iddiasında bulundu. Savcı arbede nedeniyle duruşmanın ertelenmesini istedi. Mahkeme de savunma işlemine geçmeden duruşmayı 28 Ekim tarihine erteledi.

OĞLUNUN ADI BOYNUNDA...

Olaylı duruşmanın ardından adliyeden dışarı çıkan anne Sayfı Sarısülük fenalık geçirdi. Boynunda ‘Ethem’ yazılı kolye taşıyan Sarısülük, yakınlarının yardımıyla ayakta durabildi. Adliyenin dışında güvenlik önlemi alan polislere doğru yönelen anne, “Ne istediniz benim evladımdan” diye haykırdı. Sayfı Sarısülük yakınları tarafından güçlükle sakinleştirildi. Duruşmayı izleyen bir grup adliyenin kapısına kırmızı boya attı.