Ethem'in organ bağışına izin yok

Ethem'in organ bağışına izin yok
Ethem'in organ bağışına izin yok

Ethem Sarısülük Ankara daki gösterilerde yaralanmıştı.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Parkı eylemlerine destek gösterisinde yaralanan ancak önceki gün beyin ölümü gerçekleştiği ailesine bildirilen Ethem Sarısülük’ün organlarının bağışlanmasına savcılıktan izin çıkmadı. Savcılık, tam otopsi işlemi yapılabilmesi için organ bağışına karşı çıktı.
Ankara ’da 1 Haziran günü yapılan gösteride polis kurşunuyla yaralandığı iddia edilen Ethem Sarsülük için önceki gün birim doktorları ailesine “Beyin ölümü gerçekleşti” şeklinde bilgi verdi. Bu açıklama dayanak alınarak yapılan haberler üzerine Ankara Numune Hastanesi yazılı bir açıklama yaparak “Koma hali ve hayati tehlikesi devam eden hastamızın yoğun bakım şartlarında gerekli tüm tıbbi tedavi takipleri sürdürülmektedir” dedi.
Aile , hastane açıklamasına tepki gösterdi. Sarısülük’ün yengesi Çiğdem Diren, “Bizden habersiz yapılan açıklamadır. Birim doktorları beyin ölümü gerçekleşti bilgisini verdi. Ancak kalp atışları devam ediyor. Tıbben belirli bir süre için bekleniliyor” diye konuştu.

Organ bağışı olmaz

Sarısülük’ün beyin ölümünün gerçekleşip gerçekleşmediği yönündeki tartışmalar sürerken savcılık soruşturması da devam ediyor. Ailenin daha önce Sarısülük’ün organları bağışlayacağı yönündeki açıklamasına, savcılığın izin vermemesi üzerine bu karardan vazgeçildi. Savcılık, kafa bölgesinde bulunan ve kurşun parçası olduğu iddia edilen yabancı maddelere ulaşılabilmesi için tam otopsi işlemi gerektiği, bu nedenle organ bağışının doğru olmadığını aileye bildirdi.