'Etkin pişmanlık' özgürlük getirdi

PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçıp teslim olan 29 yaşındaki F. S. davası ilk duruşmada karara bağlandı.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçıp teslim olan 29 yaşındaki F. S. davası ilk duruşmada karara bağlandı. 'Etkin pişmanlığı' düzenleyen yeni TCK'nın 221'inci maddesi ilk kez uygulandı. Hakkında ceza tertibine yer olmadığına karar verilen F.S., teslim oldu, tutuksuz yargılandı ve ceza almadı.
F.S., 1993'te PKK'nın dağ kadrosuna katıldı. Kuzey Irak'taki kamplarda askeri ve siyasi eğitim aldıktan sonra Şırnak-Hakkâri-Mardin kırsalına gönderildi. Bu bölgelerde uzun yıllar silahlı faaliyet yürüten 'takım komutanı' F.S., örgütten kaçıp Kürdistan Demokratik Partisi'ne (KDP) teslim oldu. 27 Temmuz'da Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim edildi. Aynı gün çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
10 yıl isteniyordu
Sanık hakkında 'örgüt üyesi olmak'tan 10 yıla kadar ağır hapis istemiyle Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması dün yapıldı. Sanık ifadesinde, kendi isteğiyle örgütten kaçtığını ve silahlı eylemlere katılmadığını söyledi.
Mahkeme, her ne kadar sanık hakkında örgüt üyeliğinden dava açılmışsa da, 1 Haziran'da yürürlüğe giren yeni Türk Ceza Kanunu'nun 'etkin pişmanlık' olarak bilinen 221/2 maddesinde yer alan, "Yasadışı örgüt üyesinin örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde hakkında cezaya hükmolunmaz" hükmünü uyguladı. Eski PKK militanı F.S. hakkında ceza tertibine yer olmadığına oy birliğiyle karar verdi.
1 Haziran'da yürürlüğe giren yasanın söz konusu maddesi böylece, ilk kez bu davada uygulanmış oldu. F.S. teslim olmasından sonra Kuzey Irak'taki PKK faaliyetlerine ilişkin çeşitli bilgiler vermişti.


    http://www.radikal.com.tr/7667737667730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.