Etkisi 80 yıl sürecek

İskenderun'da batan 'MV Ulla'daki zehirli yükün körfezdeki etkisinin 80 yıl sürebileceği belirtildi. İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Aylin Canpolat Ödemiş...

HATAY - İskenderun'da batan 'MV Ulla'daki zehirli yükün körfezdeki etkisinin 80 yıl sürebileceği belirtildi. İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Aylin Canpolat Ödemiş ile Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, önceki gün dernekte düzenledikleri toplantıda, şu bilgileri verdi: "Gemideki toksik yükü oluşturan krom ve ağır metaller körfez sularına dağılacak ve canlı yaşamı etkileyecek. Ağır metallere bağlı kronik karaciğer zehirlenmeleri ve diğer etkiler 10 yıllarca yaşanabileceklerin bir kısmıdır. Bilimsel olarak İskenderun Körfezi'nin yarı kapalı niteliği dolayısıyla doğal olarak 80 yılda yenilenebileceği belirtiliyor."
Öte yandan Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada, 65 metre yarıçapındaki bölgede canlılar için tehlike olasılığı bulunduğu belirtildi. Açıklamada, "İhtiyata binaen geminin 200 metre yakınına kimse girmemeli, ölü balıklar yenmemelidir " denildi.
(Radikal, aa)