Etlerin bozulmasına kızdı, elektrik üretti

Etlerin bozulmasına kızdı, elektrik üretti
Etlerin bozulmasına kızdı, elektrik üretti

Trabzonlu Ali Avcı?ya yaylayı gezen üniversite hocalarından dinledikleri yetti! FOTOĞRAF: TUNCAY BEKAR / AA

TRABZON - Yazları, Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı yakınlarındaki Taşköprü Yaylası’nda çay ocağı ve kasap işleten Ali Avcı, etleri bozulunca “Bu iş buzdolapsız olmaz” dedi ve kolları sıvadı.
Yakından geçen küçük derenin suyunu alabalık üretmek için yaptığı havuzun yanında, çarklara akıttı, 1400 devirde dönen çarklara bağladığı dinamoyla 1200 watt akımı üretti. Böylece evi ve kasap dükkanı elektriğe kavuşmakla kalmadı,  yayladaki bir akrabasına da elektrik vermeye başladı.
Elektrik üretimi konusunda herhangi bir eğitimi olmayan Avcı, “Yaylaya gelen Karadeniz Teknik  Üniversitesi hocalarını, öğrencilerine bu sistemi anlatırken dinledim ve yaptım” dedi!
Avcı’nın tek şikayeti yazları yaylada televizyonu ve diğer elektrikli eşyayı sürekli çalışır halde bırakan hanımıyla çocuklarının aynı alışkanlığı köye indiklerinde de sürdürüp elektrik faturasını kabartmaları. Eşi Duriye Avcı ise “Işıklar yanıyor, televizyon, buzdolabı,  elektrikli ocak çalışıyor bunlar bize yeter. Allah’a şükürler olsun” dedi. (aa)