Etlerin kaynağı meçhul

İzmir'de, son bir ayda çiğköfte yiyen 145 kişinin hastalanmasıyla başlayan 'trişinezis' kâbusu, seyyar et satıcılarının üzerine çöktü.

İZMİR/İSTANBUL - İzmir'de, son bir ayda çiğköfte yiyen 145 kişinin hastalanmasıyla başlayan 'trişinezis' kâbusu, seyyar et satıcılarının üzerine çöktü. İzmir'de Konak Belediyesi zabıta ekipleriyle, Sağlık Grup Başkanlığı ekipleri üç günde 22 seyyardan 74 kilo çiğköfte toplayıp imha etti. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü denetimlerini artırdı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Ali Fırat, seyyar et mamulü araçlarına el konulduğunu belirtti.
Hastalığıngenellikledomuzdan insanlara geçmesi nedeniyle İstanbul'da gözler domuz çiftliklerine çevrildi. 10 domuzluk ruhsat alan Gaziosmanpaşa'daki bir çiftlikte bu sayının çok üstünde domuz olduğu ve tesisin domuz kanını arıtmadan İSKİ kanallarına boşalttığı ihbarı alınınca, İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü ve İSKİ yetkilileri inceleme başlattı.
Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Olgun Ergüz ise, ette denetim sorununun büyüklüğüne dikkat çekti:
Kesimhane var ama...
"Türkiye'de toplam 908 kesimhane (belediye mezbahası, özel kombinalar ve Et-Balık Kurumu kombinaları) var. Bunların yıllık kesim kapasitesi 2 milyon 60 bin ton. Ancak bunun sadece yüzde 24'ünü kullanabiliyoruz. Oysa, Türkiye'nin toplam et tüketimi 800-850 bin ton. Yani toplam tüketimin yüzde 40'ı (300 bin ton) kayıt dışı olarak tüketiciye sunuluyor. Domuz eti de bu şekilde kaçak etlerin arasına sokulmuştur" diye konuştu.
Öte yandan İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Suat Çelikel, olayla ilgili olarak İzmir İl Sağlık Müdürü Levent Kıdak'ı istifaya çağırdı.
Çelikel: İki kez uyardık
Çelikel, "Etlerin denetimsiz satıldığı yönünde bilgi geldi ve 11 ay önce valilik aracığıyla Sağlık Müdürlüğü'nü uyardık. İkinci uyarımızı 11 Mart'ta yaptık. Ama yanıt gelmedi" dedi.
İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Levent Kıdak ise henüz kimseye kesin tanı konulmadığını, altı kişide bu hastalığa yönelik kuvvetli pozitif bilgi elde ettiklerini belirtti. Kıdak, "İtalya'ya 40 numune kan gönderdik 12-15 günde sonuçları gelecek" diye konuştu.
İtalya'dan kesin sonuç beklenirken İzmir'de 'trişinozis' şüphesiyle tedavi edilenlere 17 liseli daha eklendi. SSK Tepecik Hastanesi'nde 15 günden beri 'gizemli bir hastalık' nedeniyle yatan doktor çift Güzin-Salim Şehirali'nin de 'Nusret Usta'dan çiğ köfte yediği ortaya çıktı. "15 günden beri ne olduğumuzu bilmeden hastanede yatıyorduk" diyen çift, bir yaşındaki çocuklarının perişan olduğunu anlattı.
'Nusret Usta' gözaltında
'Şüpheli' çiğköfteleri satan 'Nusret Usta' dükkânı merkezli gözaltılar başladı. Dükkân sahibi Nusret Ermaner, Ermaner'in et satın aldığı Çakıroğlu Market'in sahibi Muzaffer Kurfallı ile Kurfallı'ya et temin eden besici Ahmet Bayram gözaltına alındı. Kurfallı ve Bayram ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, Ermaner bugün mahkemeye sevk edilecek. Zanlılar hakkında 1-5 yıl hapis istemiyle dava açılması bekleniyor.
(Radikal, dha, aa)