Etrafta 10-15 kişi vardı, sucuk-ekmek yiyip Sinatra dinledi

Etrafta 10-15 kişi vardı, sucuk-ekmek yiyip Sinatra dinledi
Etrafta 10-15 kişi vardı, sucuk-ekmek yiyip Sinatra dinledi

Cem Garipoğlu taksi durağında avukatla buluştuktan sonra ?Acıktım? deyince büfeye girdiler. Büfe çalışanları dün ?Gece onu hiç hatırlamıyoruz? dedi. FOTOĞRAFLAR: SEFA KIDIK / DHA

İSTANBUL - Karabulut ailesinin de yaşadığı Bahçelievler’de İncirli Caddesi’nin Bakırköy Sapağı, saat 00.30 sıraları... Karanlık içinde saçı sakalı birbirine karışmış bir genç geliyor. Çevrede 15-20 kişi daha var. Genç, burada kendisini bekleyen avukatın yanına gidiyor. Büfeden sucuk-ekmek alıyorlar. Otomobile bindiklerinde genç, Frank Sinatra’yı dinliyor. Ardından avukat  Emniyet’i arıyor: “Teslim olacak...” 15 - 20 dakika sonra  gelen polis, genci alıp arabaya bindiriyor. Araçtaki genç, 197 gündür ‘dünya çapında’ aranan Cem Garipoğlu...
Türkiye 3 Mart’ta dehşet veren bir cinayet haberini izledi televizyonlarda. Lise öğrencisi Münevver Karabulut’un cesedi Etiler’de bir çöp konteynırında bulunmuştu. Kızın bedeni bir bavul içinde, kafasıyla gitar kılıfındaydı. Böyle bir cinayeti kim işlemiş olabilirdi? İlk zanlı, genç kızın erkek arkadaşıydı. 17 yaşındaki zanlı, işadamı Hayyam Garipoğlu’nun yeğeni Cem Garipoğlu’ydu. O gün okuldan çıktıktan sonra annesine biraz gecikeceğini söyleyen Münevver, en son Cem’le konuşmuştu.
Garipoğlu ailesinin Bahçeşehir’deki evinde yapılan aramalarda rastlanan ‘kan’ örnekleri, Karabulut’un DNA’sıyla uyumluydu. Üstelik soruşturmanın daha sonraki aşamalarında ortaya çıkan evdeki kamera görüntülerine, Garipoğlu’nun ‘olaydan sonra dışarı çıkıp eve testereyle girdiği’ görüntüler de yansımıştı. Baba ve anne Garipoğlu gözaltına alındı. Önce bırakıldılar, ardından baba Mehmet Nida Garipoğlu tutuklandı. Anne Tülay Garipoğlu’nun ise en son ABD’ye gittiği ortaya çıktı.
Soruşturma ilerliyor, Garipoğlu’nun izine rastlanamıyordu. İddialardan biri cinayet günü gözaltına alınıp bırakıldığıydı. Bir başka iddiaya göre evde arama sırasında 700 bin dolar bulunmuş ancak bu para kaybolmuştu. Türkiye, merakla bu süreci izlerken önceki akşam 197 günlük firarın ardından Garipoğlu 00.30 sıralarında avukatı Aytekin Kaya ile buluştu. Kaya, gece yaşananları şöyle anlattı:
“Beni aradı. Bakırköy sapağına yalnız geldi. Sakallı ama bakımlıydı. Nerede olduğunu, kimin telkiniyle teslim olduğunu sormadım. Polisi beklerken, acıktığını söyledi. Bir büfeden sucuk-ekmek aldık. Yemek yerken kendi kendime ‘Acaba suçlu bu çocuk mu?’ diye sordum. Amcasını arayıp bilgi verdim. Bana ‘Babam için teslim oluyorum, babamın tutuklu olmasına üzülüyorum’ dedi.  Arabanın teybinden Frank Sinatra’yı dinledi.” Bu buluşmanın bir tanığı da E-5 Karayolu Ömür Plaza karşısındaki otobüs durağında bekleyen taksicilerdi:
“Sanırım 10-15 kişi vardı. Sivil polis olduklarını düşündük. Sakallı birini gördüm ama aklıma Garipoğlu olacağı gelmedi. Daha sonra radyodan duyunca o olduğunu anladım.”