Etyen Mahçupyan: Ey kendilerine AK Partili diyenler!

Etyen Mahçupyan: Ey kendilerine AK Partili diyenler!
Etyen Mahçupyan: Ey kendilerine AK Partili diyenler!
Davutoğlu'nun eski başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Tahir Elçi cinayetini ele aldığı yazısında, "Kendilerine 'AK Partili' diyenlerin" Elçi'yi "mahkûm etme peşine düşebildiklerini" söyledi ve "Böyle yaparak Tahir'in 'AK Parti karşısına' yerleştirilmesinin ima ettiği hayati tehlikenin muhtemelen farkına bile varmadılar" diye yazdı.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eski danışmanlarından, Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan bugünkü köşesinde Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili bir yazı kaleme aldı. Mahçupyan  “Ey kendilerine AK Partili diyenler!” başlıklı yazısında şunlara vurgu yaptı:

Tahir Elçi katledildi. Ortaya çıkacak deliller ne olursa olsun, her ne kadar belirsizliklerin dünyasında dolanmak zorunda kalsak da, benim vicdanımda bu taammüden cinayet… 

Ensesinden giren kurşunun sol göz üzerinden çıkması bir açıya karşılık geliyor. Böyle bir açı, eğer Tahir olağanüstü bir şans sonucu o an hem dik durmakta hem de kafasını yere paralel şekilde bükmemişse, belirli bir anlama sahip: Kurşun büyük ihtimalle uzaktan ve yerden geliyor. Yani muhtemelen bir hendekten veya civarından uzun namlulu silah kullanılarak…

Ancak tetiği çeken elin pek de önemli olmadığını bilecek tecrübeye de sahibiz. Amaç iç savaş kışkırtıcılığı yapmak ve daha da öncelikli olarak Türkiye’yi yönetilemez kılmak. Bunu kimlerin istediği bir sır değil… Esad’la başlayan ilişkiler ve ortak çıkarlar ekseninin buna teşne olabileceğini biliyoruz. Aynı şekilde PKK’nın son stratejik kararının da aynı doğrultuda olduğu tüm bölge sakinleri için sıradan bir bilgi.

Bu vahim olay Türkiye siyasetinin ‘özünü’ bir kez daha hatırlatıyor: Esas mesele seçim kazanmak değil, ülkeyi yönetebilmek… Kendimize yazacağımız acil ders ise şu: İktidarın karşısında ülkeyi yönetilemez kılmak için uğraşan bir koalisyon varken, siyaseti maç kazanma ve rakibe ders verme kıvamında algılayan bir yaklaşım ülkeye zarar veriyor.

O nedenle şimdi biraz da kendimize bakalım… Türkiye’nin iyiliğini istemeyenlere işaret ederek gidilecek fazla bir yol yok. Böbürlenerek, övünerek, kendimizi ve hizmetimizi pazarlayarak, ona veya buna yaranmaya, makbul olmaya çalışarak gidilecek de pek bir yol yok… Kendilerine ‘AK Partili’ diyenlerin kamuoyu önünde sorumsuzluk ve basiretsizlik ima eden tutumlardan kaçınması gerekiyor. Çünkü bizzat bu tutum hükümetin alanını daraltıyor ve yönetme yeteneğini elinden alıyor.

Tahir Elçi bir televizyon programında PKK’nın bir ‘terör örgütü’ olarak adlandırılmaması gerektiğini söyledi. Dayanağı bunun ‘tanım’ olmasıydı… Eğer her terör eylemi yapana ‘terör örgütü’ diyeceksek tabii ki PKK bir terör örgütü. Ama amacı terör olan taşeronvari örgütlerle, kendisine siyasi hegemonya alanı üretmeye çalışan PKK türü örgütleri birbirinden ayırmak istiyorsanız daha titiz bir tanımlama yapmanız gerekir. Hele söz konusu örgütün farklı bir stratejiye kaymasını, şiddeti bırakmasını arzu ediyorsanız, bunu teşvik edecek bir dil kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tahir de onu yapıyordu… Barışın egemen olması için her şeyini ortaya koyan fedakâr bir Türkiyeliydi…

Ama kendilerine ‘AK Partili’ diyenlerin birçoğu siyaseti bir kavga ortamı olmanın ötesinde, inşa edici ve kucaklayıcı bir uğraş olarak hayal etmeyi bıraktıkları ölçüde Tahir’i mahkûm etmenin peşine düşebildiler. Böyle yaparak Tahir’in ‘AK Parti karşısına’ yerleştirilmesinin ima ettiği hayati tehlikenin muhtemelen farkına bile varmadılar. Onu örgütün propagandacısı konumuna indirgeyerek, bir PKK’lı gibi sunmaktan gocunmamanın sonucu Tahir’in işlevsel bir hedef haline gelmesine katkı sundu.

Tahir’i katledenler, bizzat kendilerine ‘AK Partili’ diyenlerin sözü ve yazıları sayesinde, onu bir ‘AK Parti karşıtı’ olarak araçsallaştırdılar. Bu cinayetin Kürt coğrafyasında nasıl ‘işleneceğini’ tahmin etmek zor mu?

Cumhurbaşkanı’ndan başlayarak, Başbakan’a, parti yönetimine, her türlü danışmana, köşe yazarlarına, TV yorumcularına ve kendilerini bilerek aparaçik kılmış herkese uzanan bir ortak sorumluluk var. İktidarın tepesinden en altına, herkesin bu basiretsizlikle yüzleşmesi gerekiyor. AK Parti’yi ‘sevdiklerine’ şüphe olmayan ama ona açıkça zarar verenlere tahammülün bir sınırı olmalı…


  http://www.radikal.com.tr/148356514835653

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bıktık artık - surrealist_tr

  Mahçupyan'ın Kürt nefretinden bıktık artık.Sanki akp devlet değilmiş gibi aklamaya çalışıyor.Hedef gösteren onlar değilde marslılar sanki.Türkiye Kürtlerine özgürlük verilecekse ancak Barzani çizgisinde olur mesajından başka bir şey değil.Keza Rojavayada aynı mesaj.

  Enseyi karartmayın - prevultion

  Yandaşların Tahir Elçi'yi hedef göstermesi tek kelimeyle rezalet. Basınımızın seviyesini gösteren örneklerden biri. Yalnız elinde silahlarla dağa çıkan PKK, açık seçik bir şekilde terör örgütüdür. İnsanların zekasıyla alay etmenin bir anlamı yok... Peki PKK gerillaları neden dağlara çıkıp silahlanmışlardır? Ceberrut Kemalist uygulamalar onlarca faktörden bence en etkili olanlarından biridir...Kemalistlerin ortaya çıkardığı bu Kürt sorununu İslamcılar çözmeye çalıştılar fakat şu anda durduğumuz noktada pek başarılı olamadıklarını da kabul etmek gerekiyor. Neyse ki elimizde oldukça fazla sayıda use case birikti. Objektif bir değerlendirme ve içsel hesaplaşma yapıp çözüm sürecine devam etmemiz gerekiyor. Çetin Altan üstadın (ışık içinde yatasıca) dediği gibi; enseyi karartmayın. Hem Türkler hem de Kürtler olarak önümüzdeki günlerde çözümü tekrar rayına oturtmak için elimize çokca fırsat geçecek...

  saçma bir yazı - efeg27

  Mahçupyan iyi niyetle yazmaya çalışmış ama galiba aklının bir köşesinde yazdığını inkar eden kısmını unutmuş! İktidarın karşısında ülkeyi yönetilmez kılmak isteyen bir koalisyon lafı zaten yeterince sorunlu ama farkında değil, bu iktidarın karşısında olan özellikle muhalefetin önemli kısmı tam tersine ülkeyi yönetilebilir halde tutumayı çalışıyor, hukuğu, özgürlüğü, insan haklarını, suçlunun cezasız kalmaması gerektiğini ve en önemlisi yaşama hakkını savunuyor ya AKP ? siz hiç bunları savunan AKP li gördünüzmü? göremezsiniz çünkü akbabalar ancak leşle beslenir!