Europol, uyuşturucu kaçakçılığında Türk çetelerini suçladı

Europol, uyuşturucu kaçakçılığında Türk çetelerini suçladı
Europol, uyuşturucu kaçakçılığında Türk çetelerini suçladı
AB polis teşkilatı Europol, Avrupa'ya uyuşturucu ve insan kaçakçılığının ana rotasının Türkiye'den geçtiğini bildirdi

BRÜKSEL - Europol'ün "Ciddi ve Örgütlü Suç Tehdidi Değerlendirmesi" raporunda, Asya'dan AB 'ye uyuşturucu maddeler ve insan kaçakçılığında Türkiye 'nin ana nokta olduğu belirtilerek, "Yoğun kolluk kuvveti odaklanmasına rağmen Türkiye'nin AB sınırları savunmasız kalmaya devam ediyor. Türkiye (uyuşturucu kaçakçılığında) arz ülkeleriyle AB'deki tüketim pazarlarını bağlıyor. AB'ye eroinin büyük bölümü Türkiye üzerinden taşınıyor ve Türk çeteleri tarafından kaynağından alınıp hedef pazarlara ulaştırılıyor" denildi.

Raporda, AB'de eroin kaçakçılığına Türk, Arnavut ve Pakistanlı çetelerin hakim olduğu belirtildi.

ROTALARI DA ETKİLİYORLAR

Europol raporunda, son dönemde kaçakçılık rotalarında değişiklikler görüldüğü kaydedilerek, "Türk gruplardan kaçınmak isteyen" eroin kaçakçılarının Afrika rotasını takip ettiği ya da Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden hava ve deniz yoluyla doğrudan AB'ye sevkiyatta bulundukları ifade edildi.

Avrupa 'da aktif faaliyet gösteren 3 bin 600 suç örgütünü tespit eden Europol, çetelerin uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve kara para aklama gibi geleneksel faaliyetlerine son dönemde artan oranda siber suçları ve ekonomik krizle birlikte marka ve ilaç taklitçiliğini eklediklerini bildirdi.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/112585111258511

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Türkiye geçen yıl 16 bin ton, ondan önceki sene de 18 bin ton Afgan eroini yakalamayı başardı, kendi topraklarından geçen. Bu zehir Avrupa pazarlarına gidiyor doğrudan, Türkiye bu konuda daha "large" davranabilir ama yapmıyor. Avrupa'nın PKK konusunda yaptığı gibi, "Bana ne, bu öncelikle onların sorunu" diyebilir. Ama demiyor, sorumlu davranıyor. Zaten Avrupa dışı organizasyonlarla (ABD, BM, UNODC vs.)Türkiye'nin global işbirliği en üst seviyede. Uyuşturucu Türkiye topraklarını terk ettikten sonra "bütün Avrupa'da" yakalanan ise, Türkiye'de yakalanan miktarın sadece "üçte ikisi" civarında. Uyuşturucu ile mücadelede bütün Avrupa, tek başına bir Türkiye etmiyor. Ama lafa gelince mangalda kül bırakmazlar, senede 50 kilo eroin yakalayan ülkeler bile ders vermeye, kurs vermeye kalkar. Çeteler konusunda ise Europol'ün dediği doğru. Türk organize suç örgütlerinin bilhassa uyuşturucu alanında aktiviteleri büyük. Bütün Avrupa'ya yayılmış bulunan Türk ve etnik Kürt nüfusunun varlığı, Türkiye kökenli çetelerin işini kolaylaştırıyor. (Ama Avrupa, PKK ve iltisaklı örgütlere gösterdiği tolerans ile bunu biraz da kendi hazırladı.) Son bir husus: uluslararası kuruluşlar bu tür raporları, ülke verilerine dayanarak hazırlarlar. Türkiye Europol'e üye olmadığından Europol'e herhangi bir Türk verisi gitmiyor. Dolayısıyla hazırlanan raporlar yanlış veya yalan değilse de eksik ve tek yönlü bir bakış açısını yansıtıyor, ister istemez.