Eurovision politik

Biri Ortadoğu diğeri Kafkaslar'da yaşanan siyasi krizler, bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması'na aynen yansıdı. Lübnan, çok iddialı olduğu halde yarı final ve...

BEYRUT/İSTANBUL - Biri Ortadoğu diğeri Kafkaslar'da yaşanan siyasi krizler, bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması'na aynen yansıdı. Lübnan, çok iddialı olduğu halde yarı final ve finali 19-21 Mayıs günleri Ukrayna'da yapılacak olan 50. Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çekildiğini açıkladı. Sebep, yarışmaya İsrail'in de katılması.
Lübnan televizyonu 'Tele Liban'ın Genel Müdürü İbrahim Huri, İsrail ile Lübnan halen teknik olarak savaşta olduğundan, anayasa gereği yarışmaya katılamayacaklarını açıkladı. Huri, eğer katılırlarsa yarışmanın tamamını yayımlayıp, puanlama esnasında İsrail televizyonuna bağlanmak zorunda kalacaklarını hatırlattı. Huri, aralık ayında resmen Eurovision'a başvurduklarında, yarışmaya İsrail'in de katılacağını bilmediklerini savundu! Karar, Lübnan'ı temsil edecek şarkıçı Alin Lahud ve bestecisi Jad Rahbani'yi çok üzdü. Rahbani, "Bu karar, ülkemiz için bir darbe daha oldu. Müthiş hayal kırıklığına uğradım" dedi.
Hip hop marş
Eurovision'un evsahibi Ukrayna ise, yarışmaya bir marşla katılıyor! 'Greenjolly' grubunun seslendirdiği parça, bu yıl Viktor Yuşçenko'nun devlet başkanlığıyla sonuçlanan 'Turuncu Devrim' günlerinde, sokağa dökülen halkın söylediği bir protesto şarkısıydı. 24 saatte bestelenen şarkı 1960'ların direniş şarkısı 'pueblo, unido, jamas sera vencido'dan esinlenilerek hip hop ritimleri üzerine kuruldu. 'Sahtekârlığa hayır, entrikalara hayır, Yuşçenko'ya evet, evet, evet' şeklindeki nakaratı, Avrupa Yayın Kurumu (EBU) tarafından aşırı siyasi bulundu.
(dha, bbc, Radikal)
Kimler geldi, kimler geçti
İlk Eurovision Şarkı Yarışması 1955 yılında yapıldı. Amaç, Avrupa'yı hiç olmazsa şarkı düzeyinde birleştirmekti. 1961'de 'faşist ' İspanya ile komünist Yugoslavya aynı sahneyi paylaştı. Dört yıl sonra yarışma Doğu Bloku ülkelerinde yayınlanır oldu.
1960'ların sonuna doğru diktatörlük altındaki İberya'dan yarışmacılar, aşk şarkısı kılıfı uydurulmuş, bağımsızlık şarkısıyla yarışmaya girdi. 1968'de İspanya'nın yarışmaya soktuğu eser aslında bir protest şarkıydı. Katalanca şarkıya son anda İspanyolca sözler yazıldı. İsveçli grup ABBA'nın yarışmayı kazandığı 1974 yılında Portekiz'in şarkısı, ülkede yaşanan askeri darbenin 'resmi marşı' oldu. Zira darbeyi gerçekleştiren generaller, söz konusu şarkı radyoda yayımlandığı an harekete geçmek üzere sözleşmişti.
1989 yılında Berlin Duvarı'nın yıkılması, bir sonraki yıl Almanya ve Avusturya şarkılarının ana temasıydı!
İsrail sürprizi
1993'te Doğu Bloku ülkeleri (Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek) ilk defa yarışmaya alındı. Eurovision, eski Doğu Bloku için kendilerini dünya kamuoyuna tanıtmak için bulunmaz bir nimetti. AB'ye girmeye çalışan Polonya'nın 'No Borders' (Sınırlar Olmasın) adlı bir şarkıyla yarışmaya girmesi de tesadüf değildi tabii. Fakat Eurovision tarihinin en büyük sürprizlerinden birini İsrail yaptı. 2000'de İsrailli yarışmacılar, şarkılarını söyledikten sonra Suriye bayrakları çıkartıp barış mesajları verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7414277414270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.