Ev aramaları yapan polislere suç duyurusu

Ev aramaları yapan polislere suç duyurusu
Ev aramaları yapan polislere suç duyurusu
Avuktalar, Taksim'de polise saldıran kadın saldırganı ararken, evlere mahkeme kararı olmadan baskın düzenleyen polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

RADİKAL-Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarıyla birlikte gelen bir grup aile, son günlerde İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Taksim saldırısının failinin bulunmasına yönelik düzenlenen operasyonlardaki ev baskınlarının, mahkeme kararı bulunmadan gerçekleştirildiğini ileri sürerek, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

"HER GİTTİKLERİ EVDE ELİF SULTAN KALSEN’İ ARIYORLAR"
Adliye önünde konuyla ilgili açıklama yapan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Şükriye Erden, "Her gittikleri evde Elif Sultan Kalsen’i arıyorlardı. Hiçbir ev için özel olarak mahkeme kararı almamışlardı. Sadece Cumhuriyet Savcısı’ndan aldıkları talimatla aramayı yaptıklarını söylüyorlar. Soruşturmanın numarası dahi yok, hangi işlemle, neye dayanarak yaptıkları belli değil. Bir tane matbu gibi birşey bulmuşlar, bir kısmı da boş. Kendileri dolduruyorlar o boş alanı ona göre arama yapıyorlar. Bugün bunu hem teşhir etmek amacıyla hem de yapılan uygulamaların haksız ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmak için buraya geldik" dedi.

"BASKINLAR ELİF SULTAN KALSEN’İ ARAMA BAHANESİYLE YAPILMIŞTIR"
Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Barkın Timtik de okuduğu basın açıklamasında, "İstanbul’da 3 gün içinde onlarca ev basıldı. birçok kişi gözaltına alındı. baskılar hala sürüyor. İlk olarak eylemin gerçekleştiği günün ertesi İstanbul Maltepe’deki Gülsuyu, Gülensu ve Esenkent mahallerinde 5 evi ve 1 parkı özel harekat polisleri eşliğinde basan siyasi şube polisleri 3 kişiyi gözaltına aldı. 1 Şubat günü de Avcılar, Esenyurt ve Bahçelievler’de toplam 8 eve baskın düzenlendi. Buradan da 2 kişi gözaltına alındı. Baskınların gerekçesi konusunda emniyetten resmi bir açıklama yapılmazken, evleri basılan ve gözaltına alınan müvekillerimizden edindiğimiz bilgiye göre baskınlar, Elif Sultan Kalsen’i arama bahanesiyle yapılmıştır" ifadesinde bulundu.

"ŞAHSI ARALARKEN KİTAPLARIMIN ARASINA BAKIYORLAR"
Baskınlar sırasında kendi evininde arandığını ileri süren Hanife Köseoğlu, polislerin sabah 4 buçuktt evine geldiklerini ve açmaması durumunda kapıyı kıracaklarını söylediklerini iddia etti. Hanife Köseoğlu, "Evde küçük çocuğum olmasına rağmen bu baskıyı yaptılar. Böyle bir adalet sistemi yok. Evime giriyorlar, ’vatandaş arıyoruz’ diyorlar. Ancak öncesinden ev sahibine sormuyorlar; ’Sen bu vatandaşı tanıyormusun’ diye. Şahsı ararken benim kitaplarımın arasına, valizlerimin içine, sandığıma ve yataklarımın arasına bakıyorlar. Ben de onlara diyorum ki bir insanı küçültüp buraya sokamayız ki" diye konuştu.

Açıklamaların ardından evlerinde mahkeme kararı olmadan arama yapıldığını öne süren aileler avukatlarıyla birlikte, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, haksız arama, konut dokunulmazlığını ihlal ve iftira suçlamasıyla İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile aramalara katılan tüm polisler hakkında suç duyurusunda bulunmak için adliye binasına girdiler.

Ümit TÜRK - Serpil KIRKESER / İSTANBUL-DHA)