Ev çok kiralayan yok

Ekonomik kriz sonucu alım gücünün azalması ve Anadolu'ya göç, İstanbul'da kira bedellerinin düşmesine neden oldu.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Ekonomik kriz sonucu alım gücünün azalması ve Anadolu'ya göç, İstanbul'da kira bedellerinin düşmesine neden oldu.
İstanbul'daki birçok bölgede evler, geçen yılın bedelinden daha ucuza kiralanıyor. Son bir yılda İstanbul'daki 25 bin emlak komisyoncusunun 10 bini kapandı.
Ekonomik krizden önce dolar üzerinden, yüksek bedellerle kiralanan gayrimenkuller, artık daha düşük ücretlerle ve Türk Lirası'yla kiraya veriliyor. Buna karşın geçen yıllara oranla İstanbul'da kiralanmayı ya da satılmayı bekleyen konut ve işyeri sayısının çok fazla olduğu belirtiliyor.
'Konut fazlası var'
İstanbul Umumi Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Sabri Ateş, kira bedellerinin enflasyona karşın geçen seneden daha düşük olduğunu ifade etti. Krizden önce İstanbul'da
boş konut bulmanın zor olduğunu belirten Ateş, şunları söyledi:
"Ekonomik kriz ve İstanbul'dan tersine göçün başlamasının ardından konut fazlalığı ortaya çıktı. Krizin ardından çekirdek aile olarak bir evde yaşayanlar, anne ve babasıyla birlikte oturmaya başladı. Ev sahipleri, kiracı bulmakta zorluk çekiyor. Daireler, aylarca boş kalıyor. İnsanlar evlerini kiralayabilmek için emlakçıları aradan
çıkartarak 'sahibinden kiralık' hale getiriyor. İstanbul'da 25 bin emlakçı bulunuyordu. Krizden sonra 10 bini kapandı."
Beşiktaş'ta emlak bürosu işleten Hasan Dağ, ev sahiplerinin konutlarının boşalmaması için kira artışı yapmadıklarını dile getirdi Dağ, "Müşterimiz olan yedi ev sahibi, bu yıl kira artışı yapmadı. Çünkü aylardır kiralanmayan konutları görüyorlar" diye konuştu.
Kira bir yıl artmayacak
Bu duruma bir örnek, Bahçelievler'de evsahibi olan Muzaffer Çınar. Çınar, 75 milyon lira olan kirayı, yüzde 25 oranında artırmak istemiş. Ancak kiracı artış yapılırsa ödeyemeyeceğini belirterek evi boşaltacağını söyleyince zam yapmaktan vazgeçmiş. Çınar, "En azından bir seneliğine artışa gitmemeye karar verdik" dedi.
Gaziosmanpaşa'da emlak bürosu işleten Şahin Küçük ise kendine ait bir dükkânı bir yıldır kiralayamadığını belirtti. Ekonomik krizlerden sonra kendi dükkânının bulunduğu caddede çok sayıda işyerinin faaliyetlerini durdurduğunu söyleyen Küçük, "Kirayı yüzde 50 oranında düşürdüm. Ancak halen soran bile yok. Özellikle işyerleri çok fazla değer kaybetti. Emlakçılığı da bırakmayı düşünüyorum" diye konuştu.
***
Bakırköylüler Şirinevler'e taşınıyor
Ekonomik kriz, İstanbul'daki ilçelerin nüfus profilini de değiştiriyor. Kiraların İstanbul ortalamasının üzerinde olduğu merkezi semtlerde yaşayan kesim, artık daha az kira verecekleri yerlere taşınıyor.
Bakırköy'de emlak komisyoncusu olan Ahmet Erzurumluoğlu, "Burada 250-450 milyon liraya kirada oturanlar, Şirinevler ve Bahçelievler'de aynı büyüklük ve konfordaki konuta 150 milyon liraya taşınıyor. Bundan dolayı çok az da olsa bu semtlerde kiralar artıyor. Eskiden Bakırköy'de satılık kiralık ev, işyeri bulunmazken artık çok var. Ancak talep yok" dedi. İstanbul Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Sabri Ateş de ilçelerde yaşayan insanların hızla değiştiğini belirterek, "Örneğin Etiler ve Ulus'ta 1000 dolara kirada oturanlar,
Dikilitaş, Darphane ve Beşiktaş'ta 350 milyon liraya konut ve işyeri buluyor.
İstanbul genelinde böyle bir değişim söz konusu" diye konuştu.
Kriz nedeniyle Bakırköy'de yaşadığı evden Şirinevler'e taşınanlardan biri, Ali Şahin.
Aslında 250 milyonluk kirasında artış olmadığını ancak tasarruf etmeye karar verdiğini söyleyen Şahin, "Aynı konfora sahip eve 200 milyon lira kira veriyorum" dedi.
100 metrekare daireler (milyon TL)
SemtlerKiralar
Ataköy.300-550
Beylikdüzü.125-175
Büyükçekmece...125-175
Kurtuluş...200-350
Aksaray100-150
Şişli..200-400
Ulus...400-750
Tarabya250-600
Florya.300-650
Sarıyer250-350
Beşiktaş...300-400
Acıbadem...225-300
Altunizade.175-275
Ataşehir...225-375
Çengelköy..180-275
Kadıköy140-200
Üsküdar175-300
Bostancı...200-300
Pendik.60-175