Ev işçilerinin umudu Fatıma davasında

Ev işçilerinin umudu Fatıma davasında
Ev işçilerinin umudu Fatıma davasında

Örgütlenmeye başlayan ev işçileri, sosyal güvence talebi içeren pankartlarla adliye önündeydi. Fotoğraf: ELİF İNCE

Cam silerken düşüp ölen temizlik işçisi Fatıma Aldal'ın davası 'sosyal güvence' için örnek olurken ev sahibine 'yakalama' kararı çıkarıldı.
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

Temizliğe gittiği evde camdan düşerek yaşamını yitiren Fatıma Aldal’ın davasında evin sahibi Sevim Ö. hakkında yakalama kararı çıkartıldı.
20 yıllık ev işçisi Fatıma Aldal, 5 Mayıs 2011’de İstanbul Maltepe’de temizliğe gittiği evin camını silerken çerçeveyle birlikte 4. kattan düşerek ölmüştü.
Ev sahibi Sevim Ö.’nün ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan iki-altı yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması dün Kartal 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İlk duruşmaya katılmayan Öztürk hakkında zorla getirilme kararı çıkartılmıştı, ikinci duruşmaya da katılmaması üzerine hakkında yakalama kararı verildi. Fatıma Aldal’ın eşi Hüseyin Aldal, bir önceki duruşmada, eşinin düşerek yaşamını yitirdiği pencereden daha önce başka bir ev işçisinin de düşüp yaralandığını söylemişti. Aldal, ev sahibinin yaralanan kadını özel bir hastanede tedavi ettirdiğini belirterek mahalleden tanıklar olduğunu söyledi. Mahkeme, tanıkların dinlenmelerine karar verdi.
Davanın seyri ev işçileri için son derece önemli. Ev işçiliği, yasası kapsamında olmadığı için Fatıma’nın ölümü bir iş kazası olarak görülmüyor. Ev İşçisi Kadınlar Sendikası ile İmece Kadın Sendikası Girişimi, Kartal Adliyesi önünde hükümete, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ‘Ev İşçilerine İnsanca İş’ sözleşmesine onay çağrısı yaptı. Kadınlar sosyal güvenceye alınmalarını da istedi.
(RADİKAL)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Mahkeme

  ,

  Kadın

  ,

  Ceza

  ,

  hapis

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  Asliye

  ,

  derece