@idrisemen

Ev paraları 'KCK delil' dosyasında

Ev paraları 'KCK delil' dosyasında
Ev paraları 'KCK delil' dosyasında

BDP yöneticisi Ahmet Dikmen polisin dövizleri alırken altınlara dokunmadığını söyledi.

Ev almak için biriktirdikleri dövizlerine KCK operasyonunda 'el konulan' Dikmen ailesi, 15 aydır paralarını geri alamadıkları gibi boşuna kira ödüyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

KCK operasyonu kapsamında 4 Ekim 2011’de evlerine yapılan baskın sonucu polis tarafından incelenmek üzere el konulan 12 bin dolar ile altı bin euronun, iade edilmemesi Dikmen ailesini mağdur etti. Zor durumda olduklarını belirten aile, paranın bir an önce iade edilmesini istiyor.
İstanbul polisi, 12 Şubat 2009’da KCK operasyonu kapsamında BDP İstanbul İl Yöneticisi Ahmet Dikmen’in evinde arama yaptı. Bu sırada Ahmet Dikmen’in yatak odasında bir çantada döviz ve altına rastlandı. Arama sırasında rastladığı dövizin ailenin kendi parası olduğuna kanaat getiren polis paraya el koymadı. Baskında baba Ahmet Dikmen ile oğul Lokman Dikmen gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Polis, bir yıl sonra Dikmen ailesinin evine ikinci kez baskın yaptı. İkinci baskın sırasında evde yine aynı paraya rastlayan İstanbul polisi, görüntüyü kameraya kaydettikten sonra parayı Dikmen ailesine olduğu gibi iade etti. 4 Ekim 2011’de ise KCK operasyonu kapsamında Dikmen ailesinin evine üçüncü kez operasyon düzenlendi. Operasyonda BDP Beyoğlu İlçe Eşbaşkanı Fatma Dikmen gözaltına alındı. Ancak İstanbul polisi bu kez diğer operasyonlardan farklı olarak daha önce Ahmet Dikmen’in yatak odasında rastladığı ve Dikmen ailesinin ev almak için bir kısmını bankadan çektiği 12 bin dolar ile 6 bin euroya incelemek üzere el koyarak 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yolladı.
Yaklaşık 33 bin lira karşılığı dövize el konulması aileyi mağdur etti. Paralarına el konulduğu için ev alamayan Dikmen ailesi, 4 Ekim 2011 tarihinden bu yana ayda 750 liradan 12 bin lira kira ödemek zorunda kaldı.

‘Bu para bizim alın terimiz’

İki çocuğunun cezaevinde olduğunu ve kendisinin de işsiz olduğunu söyleyen baba Ahmet Dikmen savcılık kararıyla el konulan paranın ‘alın terleri’ olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Bütün aile olarak yaklaşık beş yıl boyunca ev almak için para biriktirdik. Şu anda tutuklu olan kızım Fatma ile oğlum Mazlum ev için gerekli parayı denkleştirmek için bazı günler gece yarısına kadar tekstil atölyelerinde çalıştı. Amacımız bir ev alıp kira yükünden kurtulmaktı. Tam parayı denkleştirip ev alacakken polis eve baskın yaparak daha önce iki kez görüp de almadığı paraya örgüt parası olabileceği şüphesiyle el koydu. Dolayısıyla biz de ev alamadık. Bu paranın bize ait olduğunu belgeleyen makbuzları savcılığa sunduk. Ancak aradan 16 ay geçmesine rağmen para iade edilmedi. Bu bizim alın terimizle kazandığımız bir para. Şu anda bir kızım psikolojik tedavi görüyor. Ben de bel fıtığı olduğum için çalışamıyorum. Maddi olarak çok zor durumdayız. Dolayısıyla el konulan paranın bir an önce iade edilmesini talep ediyoruz.”
Baskın sırasında polisin çantada bulduğu paraya el koyup altınlara dokunmamasına dikkat çeken avukat Suat Eren ise “Polis, baskın yaptığı sırada çantada bulduğu altının ailenin kendi altını olduğuna kanaat getirerek el koymayıp sadece dövizlere el koyuyor. Bu keyfi bir uygulama değil de nedir? İşin ilginç yanı ise örgüt parası olma ihtimaliyle el konulan parayla ilgili KCK iddianamesinde en ufak bir bilgi yok. Ayrıca bu paranın örgüt parası olduğuna dair en ufak bir delil de yok. Paranın iade edilmesi için savcılığı başvurduk. Ancak savcılık mahkeme sonuçlanınca paranın iade edileceğini bildirdi. Peki bu ailenin mağduriyeti ne olacak?” dedi.