Ev sahibi kusurlu ama olay iş kazası değil

Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Çalıştığı evde cam silerken 4. kattan düşerek ölen Fatıma Aldal davasında bilirkişi işveren Sevim Özdemir’i asli kusurlu buldu. Ancak olayın kazası olmadığı yönünde rapor verdi.
Fatıma Aldal, 5 Mayıs 2011’de İstanbul Maltepe’de çalıştığı evin camını silerken çerçeveyle birlikte 4. kattan düşerek yaşamını yitirmişti. Davasında rapor hazırlayan bilirkişi evin sahibi Sevim Özdemir’i asli kusurlu buldu ve kazanın ‘öngörülebilir’ olduğunu tespit etti. İş güvenliği uzmanları hazırladıkları raporda, işveren Sevgi Özdemir hakkında “Eğer temizlik yapan Fatıma Aldal tehlikeli bir şekilde çalışıyor ise derhal işi durdurup gerekli önlemlerin alınmasını ya da tehlikeli bölgede çalıştırılmamasını sağlamalıydı” yazıldı. Camın eski ve kırılabilir olduğunu ev sahibi Sevim Özdemir’in de beyan ettiğini hatırlatan bilirkişi, Özdemir’i çalışanını “Cama tehlikeli bir şekilde çıkıp açılmayan cam kanatlarını silmemesi ve dışarıya sarkarak asılı vaziyette iş yapmaması” konusunda uyarmadığını dile getirdi. 

Ev işçisi mi değil mi? 

Bilirkişi ayrıca Fatıma Aldal’ın işverene üç ayda bir temizliğe gitmesini ‘sürekli bir işveren-işçi ilişkisi’ olarak tanımlamasına rağmen, ev hizmetinde çalışanların iş kanunu hükümlerinde yer almadığını hatırlatarak “Olay iş kazası değildir” sonucuna da vardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri ise ‘İncelenen olay iş kazasıdır’ demişti. Davanın duruşması yarın görülecek.