'Ev trafosu' gidiyor

Seyhan ailesinin kâbus dolu yaşamı, beş yıl önce, Gaziemir ilçesindeki Mavi Ay Konutları'ndaki evlerine taşınmayla başladı. Kooperatif yönetiminin, dışarıda görüntü kirliliği yaratmasını...
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Seyhan ailesinin kâbus dolu yaşamı, beş yıl önce, Gaziemir ilçesindeki Mavi Ay Konutları'ndaki evlerine taşınmayla başladı. Kooperatif yönetiminin, dışarıda görüntü kirliliği yaratmasını istemediklerini belirtip yer göstermeleri üzerine TEDAŞ, Seyhan ailesinin oturduğu birinci kattaki dairenin altındaki otopark olarak ayrılan zemin kata elektrik trafosu kurdu. Trafo için, Şakir Seyhan ve ailesinin onayı alınmadı.
Mahalleyi besleyecek güçteki trafonun 13 Aralık 2000'den itibaren çalışmaya başlamasıyla ailenin yaşamı allak bullak oldu. Şakir Seyhan TEDAŞ'a başvurarak, gürültü yüzünden uyuyamaz, hatta oturamaz hale geldiklerini iletti. TEDAŞ ise trafonun gücünü 1250 kilovattan, 630 kilovata indirdi. Gürültüsü dinmeyen trafonun yaydığı elektromanyetik dalgalardan da etkilenebileceklerini öğrenen Şakir Seyhan, Çevre ve Sağlık İl Müdürlüğü ve dönemin milletvekili Işılay Saygın'a başvurdu.
'Cep daha zararlı'
Saygın'ın girişimiyle TEDAŞ Bölge Müdürlüğü'nün yolladığı açıklamada "Bina altındaki trafolar, cep telefonu ve saç kurutma makinalarından çok daha az zararlı. Bizler bundan 15 kat büyük bir trafonun 10 metre yakınındaki lojmanda oturuyoruz. Birkaç kişinin şüphesini yenmek için, 35-40 milyar liralık ek bir maliyet gerektiren değişim mümkün değil" yanıtı geldi.
Seyhan ailesi bu karar üzerine 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davayı kazandı. TEDAŞ'ın avukatlarının itirazı üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi ise, 'Rahatsız edici durumların önlemlerle giderilmesinin mümkün olup olmadığı konusunun araştırılması ve karar verilmesini' isteyerek yerel mahkemenin kararını bozdu.
Tekrar görülen davada üçüncü bilirkişi raporunda da trafonun kaldırılması gerektiği belirtildi. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi bu kez mahkemenin verdiği kararı onadı. Kararın kesinleşmesiyle trafonun 60 gün içinde kaldırılması süreci de başladı.
Ailesinin ruh sağlığının bozulduğunu, kirada oturduğunu belirten Seyhan, TEDAŞ'a tazminat davası açacağını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7555237555230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.