Ev yapımı engelli asansörü hizmete girdi

Akçaabat İlçesi'nin Söğütlü beldesinde gezerken apartmanların arasından ağır ağır 'yeryüzüne' inen İsmail Yılmaz'la karşılaşacaksınız. Kendi tasarımı engelli asansöründen inen Yılmaz...

TRABZON - Akçaabat İlçesi'nin Söğütlü beldesinde gezerken apartmanların arasından ağır ağır 'yeryüzüne' inen İsmail Yılmaz'la karşılaşacaksınız. Kendi tasarımı engelli asansöründen inen Yılmaz, belki de size selam verecek, sonra engelliler için yapılmış otomobiline binip uzaklaşacak.
65 yaşındaki Yılmaz'ın 'herkes gibi bir hayat sürebilme' mücadelesi, 1.5 yaşında çocuk felcine yakalanmasıyla başladı. Ayakları tutmadığı için 20 yaşına kadar ailesiyle yaşadı, ama bu evlenmesine, çoluk çocuğa karışmasına, önce gazocağı tamiri, onun modası geçince demir doğramacılık yapmasına engel olmadı. Son işyerinde 'müşterinin tarif edebildiği her tür tarım makinesini' yapan Yılmaz, altı yıl önce emekliye ayrıldı. Ama boş duramadı. Yeni hedefi, kızı Nurcan'ın şalteri indirip kaldırmasıyla çalışan ikinci kattaki asansörü, elektronik ve uzaktan kumandalı hale getirmek. Yılmaz, "Böylece kimseye muhtaç olmadan eve girip çıkacağım. Yaz aylarında bunu hayata geçireceğim" dedi.